poniedziałek, 21 października 2019

Poradniki

 • Dywersyfikacja na Catalyst bywa trudna

  19 lipca 2016
  Banki, deweloperzy i windykatorzy to ponad połowa warszawskiego rynku obligacji. Trudno więc na nim o rozsądną dywersyfikację, zwłaszcza w przypadku skromniejszych portfeli. Catalyst wciąż jednak daje większe możliwości inwestycyjnego zróżnicowania niż rynek pierwotny.
  czytaj więcej
 • Emisje publiczne trafiają do obrotu dużo szybciej

  15 lipca 2016
  Od dwóch tygodni do nawet ponad dwóch lat – tyle trzeba czekać na wprowadzenie obligacji do notowań na Catalyst od momentu ich przydziału. Jednak nie wszystkie papiery trafiają na giełdę, mimo wcześniejszych deklaracji składanych przez emitentów na etapie przyjmowania zapisów.
  czytaj więcej
 • Fundusze inwestycyjne wypadają blado na tle publicznych emisji obligacji firm

  14 lipca 2016
  Najlepszy fundusz inwestycyjny polskich obligacji korporacyjnych zarobił w ostatnich 12 miesiącach 4,1 proc. Najniższe oprocentowanie oferowane w jednej z tegorocznych publicznych emisji obligacji wynosiło zaś 4,5 proc.
  czytaj więcej
 • Wysokie zyski z obligacji korporacyjnych to premia za podjęte ryzyko

  12 lipca 2016
  Przeciętne oprocentowanie obligacji firm jest nawet trzy-, czterokrotnie wyższe od oprocentowania bankowych lokat i papierów skarbowych. Nie są to darmowe zyski, stoi za nimi wyższe ryzyko, którego podjęcie powinno być świadome.
  czytaj więcej
 • Publiczna oferta obligacji niejedno ma imię

  08 lipca 2016
  Stawiając pierwsze kroki na rynku obligacji korporacyjnych i przyglądając się ich publicznym emisjom, których w ostatnim czasie jest naprawdę sporo, dobrze wiedzieć jakie są ich rodzaje i na czym polega różnica.
  czytaj więcej
 • Odsetki od obligacji a ryzyko

  04 lipca 2016
  Inwestowanie w obligacje oznacza udzielenie pożyczki, za którą należy się wynagrodzenie. Jego wysokość zależy od podjętego ryzyka.
  czytaj więcej
 • Reputacja oferującego obligacje ma znaczenie

  01 lipca 2016
  Pojedyncze wpadki mogą przytrafić się każdemu, ale jeśli na koncie oferującego obligacje korporacyjne jest więcej emisji, które nie zostały spłacone, to warto do przedstawionej przez niego propozycji objęcia obligacji podejść ze szczególną ostrożnością.
  czytaj więcej
 • Sześć pomysłów na obligacje – lipiec

  30 czerwca 2016
  Po okresie posuchy, na Catalyst liczniej pojawiają się kolejne serie obligacji, choć debiutantów na rynku wtórnym wciąż brakuje. Po Brexicie spadły ceny obligacji o stałym oprocentowaniu, dzięki czemu stały się interesujące.
  czytaj więcej
 • Pomysły na obligacje zapadające za mniej niż rok

  28 czerwca 2016
  Inwestując na Catalyst w papiery dłużne firm na okres do 12 miesięcy można liczyć na cały przekrój relacji zysku do ryzyka. Od rentowności niewiele przekraczającej zyski z bankowej lokaty, aż po dwucyfrowe rentowności będące zakładem o terminowy wykup obligacji.
  czytaj więcej
 • Zabezpieczenie obligacji bywa przereklamowane

  24 czerwca 2016
  Najlepsza ochrona dla obligatariuszy to solidna kondycja finansowa emitenta. Zabezpieczenia też nie warto bagatelizować, pod warunkiem, że jego wycena przedstawia realną wartość, a odsprzedaż w razie potrzeby faktycznie będzie wchodziła w grę.
  czytaj więcej

Emisje