piątek, 03 lipca 2020

Poradniki

 • Obligacje komunalne atrakcyjne w teorii

  12 sierpnia 2016
  Wysokość oprocentowania dostępnych na Catalyst papierów dłużnych wyemitowanych przez samorządy wygląda zachęcająco, szczególnie jeśli uwzględnić niewielkie ryzyko towarzyszące inwestycji. Zakup takich obligacji to jednak trudne zadanie, często wręcz niewykonalne. Czasami też pozbawione sensu.
  czytaj więcej
 • Obligacyjne kowenanty lepiej znać

  09 sierpnia 2016
  Kowenanty to, najprościej rzecz ujmując, klauzule zawarte w warunkach emisji, które dodatkowo chronią obligatariuszy. Naruszenie przez spółkę takiego zapisu może dawać prawo do żądania przedterminowego wykupu długu. To korzystny sposób na wyjście z inwestycji bez panicznej wyprzedaży obligacji na rynku wtórnym.
  czytaj więcej
 • Jak zostać rentierem inwestując w obligacje firm

  05 sierpnia 2016
  Zainwestowanie 287 tys. zł pozwoli z odsetek od obligacji firm podwyższonego ryzyka otrzymywać równowartość minimalnej pensji krajowej netto.
  czytaj więcej
 • Siedem wskaźników, które musisz znać inwestując w obligacje firm

  05 sierpnia 2016
  Inwestycja w papiery dłużne przedsiębiorstw wymaga bardziej oceny zdolności kredytowej emitentów, niż prognozy ich przyszłych zysków. Te bywają wtórne, bo w pierwszej kolejności dla obligatariuszy liczyć się powinna możliwość obsługi długu.
  czytaj więcej
 • Cel emisji obligacji ma znaczenie

  03 sierpnia 2016
  Spółka nie ujawnia na co przeznaczy wpływy z emisji obligacji? Nie wahaj się pytać, zwykle pieniądze te mają konkretne przeznaczenie, nawet jeśli formalnie nie wskazano celu emisji.
  czytaj więcej
 • Sześć pomysłów na obligacje - sierpień

  01 sierpnia 2016
  Na Catalyst rośnie liczba obligacji oferowanych w publicznych ofertach, co czasem owocuje drobnymi nieefektywnościami w wycenie. Mieszkaniowa hossa wzmacnia atrakcyjność długu deweloperów, zwłaszcza tego o krótkim okresie do wykupu.
  czytaj więcej
 • Wymóg posiadania rachunku maklerskiego u oferującego obligacje to rzadkość

  29 lipca 2016
  Żeby zapisać się na obligacje w ramach emisji publicznej czy prywatnej na ogół wystarczy posiadać rachunek w dowolnym domu maklerskim. Ale jak od każdej reguły, od tej również zdarzają się odstępstwa, na których jednak bardziej tracą emitenci.
  czytaj więcej
 • Opcja wcześniejszej spłaty obligacji to dodatkowe ryzyko

  27 lipca 2016
  Przysługujące niektórym emitentom obligacji prawo do przedterminowego wykupu długu, to jeden z częściej lekceważonych przez inwestorów detalicznych warunków emisji. Trudno całkowicie pomijać tego rodzaju papiery, na pewno jednak warto oczekiwać dodatkowej premii w wycenie.
  czytaj więcej
 • Refinansowanie obligacji nie zawsze zwiastuje problemy

  22 lipca 2016
  Mało która spółka jest w na tyle komfortowej sytuacji, że może wykupić papiery dłużne środkami wypracowanymi z działalności operacyjnej. Często trzeba sięgnąć po refinansowanie, które wcale nie musi oznaczać kłopotów. Pod warunkiem, że nie jest ono prowadzone pod przymusem i na ostatnią chwilę.
  czytaj więcej
 • Dywersyfikacja na Catalyst bywa trudna

  19 lipca 2016
  Banki, deweloperzy i windykatorzy to ponad połowa warszawskiego rynku obligacji. Trudno więc na nim o rozsądną dywersyfikację, zwłaszcza w przypadku skromniejszych portfeli. Catalyst wciąż jednak daje większe możliwości inwestycyjnego zróżnicowania niż rynek pierwotny.
  czytaj więcej

Emisje