piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Udany debiut nowej serii obligacji Pańskiej

ems | 19 marca 2013
Od wtorku notowana jest nowa seria dwuletnich obligacji Pańska Sp. z o.o. W pierwszych transakcjach wyceniono je na 102,5 proc.

   Cenę można 102,5 proc. można uznać za okazyjną patrząc przez pryzmat ofert składanych przez animatora na pozostałych seriach (103,5/105 proc.), jednak są to ceny o wiele za wysokie.

   Od wtorku na Catalyst notowane są trzy serie obligacji Pańskiej, które różnią się wyłącznie terminami wykupu - wszyskie oprocentowane są na 11 proc. w skali roku i zabezpieczone są na tej samej nieruchomości. Jednak rządane przez animatora 105 proc. za obligacje, które wygasają za 15 miesięcy (jedna z serii ma takie właśnie warunki) zbija rentowność do 7 proc., a w przypadku serii, która dziś zadebiutowała do 8,5 proc. - w tym przedziale rentowności można kupić np. obligacje Robyga. Zbyt wysokie ceny sprzedaży oferowane przez animatora są przyczyną, dla której ostatnie transakcje seriami obecnymi wcześniej na Catalyst zawierano dwa miesiące temu (przy cenie 102,5-103,5 proc.). 

   Co ciekawe, gdy w listopadzie 2012 r. na Catalyst debiutowały dwie wcześniejsze serie (jednego dnia) wówczas również zawarto zaraz po debiucie transakcje o wolumenie 20 sztuk (taki sam jest także wolumen transakcji trzeciej z serii), ale przy cenie 100,25 proc. Wszystko to wskazuje na relizowanie umówionych transakcji. Nawiasem mówiąc wycena trzech serii o różnym terminie wykupu na tym samym poziomie w ofertach animatora, powoduje znaczące różnice w rentownościach - najwyższą ma seria o najdłuższym terminie wykupu, która dziś zadebiutowała. Ale trzeba pamiętać, że po pierwsze seria jest tuż przed ustaleniem praw do kuponu, po drugie Pańska ma ważną opcję call realizowaną bez żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Zakup papierów po 105 proc., które mogą być wykupione niemal w każdym momencie, to duże ryzyko.

   Pańska jest spółką celową Icon Group i zostanie rozwiązana po wybudowaniu apartamentowca na warszawskim Powiślu i sprzedaży mieszkań. Termin oddania budnynku do użytku zaplanowano na 28 lutego 2014 r. Emisje spółki rozchodziły się w emisjach prywatnych, przy czym brakuje szczegółów, co do inwestorów, którzy brali udział w emisjach. Są one o tyle nietypowe, że obligatariusze mają możliwość przedstawienia papierów do umorzenia bez spełnienia dodatkowych warunków, ale wówczas muszą liczyć się z 2-proc. dyskontem, zaś papiery nie mogą być warte mniej niż 1 mln zł nominału. 

Więcej wiadomości o Pańska Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst