poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Newsroom

Nowa seria Kruka debiutuje taniej; EI wychodzi z akcjonariatu

ems | 10 kwietnia 2013
Kruk pobił własny rekord w czasie wprowadzania nowej serii do obrotu - od emisji minęło pięć tygodni (36 dni). Poprzednia emisja debiutowała po 72 dniach.

   Nowa seria (P2), którą Kruk oferował na początku marca (faktycznie w lutym, w marcu zebrano tylko zapisy) nie różni się od poprzednich trzech serii obligacji windykatora, których emisję przeprowadzono jesienią. Są to więc papiery czteroletnie, w kuponem przewyższającym WIBOR3M o 4,6 pkt proc. z konwenantami zakazującymi wzrostu wskaźnika zadłużenia (relacja zadłużenia odsetkowego do kapitału własnego) powżej 2,2 pod groźbą wzrostu oprocentowania o 50 pkt bazowych lub przedterminowego wykupu, gdyby wskaźnik wzrósł ponad 2,5. (Na koniec 2012 r. wskaźnik miał wartość 1,74).

   Cena debiutu - jak wielokrotnie wcześniej - przebiła cenę emisyjną i wyniosła 101,39 proc. Uwzględniając prowizję maklerską rentowność brutto ze sprzedaży obligacji w pięć tygodni po ich nabyciu w emisji wynosi 20,5 proc. brutto. Trzeba jednak odnotować, że oferty debitującej serii (100,4-101,39 proc.) są znacznie niższe niż innych obligacji Kruka o tych samych parametrach (102,02-103,5). Być może niższa cena tej serii podyktowana jest właśnie chęcią realizacją szybkich (lecz nie niskich) zysków z debitu przez któregoś z inwestorów. Warto dodać, że seria P2 oferowana była także inwestorom detalicznym (o czym informowaliśmy zarejestrowanych użytkowników Obligacje.pl). 

   Tydzień po zakończeniu emisji serii P2, Kruk przydzielił także obligacje serii P3 - również o wartości 30 mln zł - które mają być zaasymilowane z serią P2.

   Łącznie na Catalyst notowanych jest dwanaśnie serii obligacji windykatora. Wszystkie - poza serią wygasającą w lipcu - wyceniane są powyżej nominału z rentownością od 1,4 do 7,4 proc. brutto w zależności od serii. 

   Kruk poinformował we wtorek, o sprzedaży pakietu 24,83 proc. akcji przez wieloletniego akcjonariusza - fundusz private equity z rodziny Enterprise Investors. Działanie to należy odczytać jako realizację zysków z trwającej ponad dekadę inwestycji i wykorzystanie dobrych notowań akcji Kruka na GPW. Nabywcami były zapewne krajowe instytucje finansowe.

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst