środa, 29 stycznia 2025

Newsroom

Emisja Carcade już w sprzedaży

ems | 21 marca 2012
Inwestorzy, którzy myślą o zakupie obligacji tej spółki celowej z holdingu Getinu, muszą pamiętać, że emisja nie trafi na Catalyst i pozostanie im obrót na rynku nieregulowanym.

   Obligacje Carcade Polska mają roczny termin wykupu, co poniekąd tłumaczy właścicieli, którzy nie chcą ich wprowadzać na Catalyst. Wiadomo, że od emisji do debiutu mininie kilka miesięcy, a skoro płynność Catalyst pozostawia sporo do życzenia, to równie dobrze można prowadzić nimi obrót na rynku nieregulowanym. Zapewne zadania tego podejmie się Noble Securities, które jest oferującym obligacje. Na co mogą liczyć inwestorzy, jeśli nie na ewentualne zyski z debiutu?

   Przede wszystkim na niezły kupon w stałej wysokości. 9,8 proc. to znacznie powyżej średniej dla banków (8,1 proc. na Catalyst, nie uwzględniając BGK). Dlaczego dla banków? Carcade Polska jest tylko spółką celową i nie prowadzi własnej działalności. Należy w całości do Carcade LLC z siedzibą w Kaliningradzie, zaś rosyjska spółka zajmuje się przede wszystkim leasingiem (działa w Rosji od prawie 16 lat i wypracowała jedenastą pozycję na rynku - ma 70 oddziałów i 18 proc. udział w rynku samochodów osobowych), ma także większościowe udziały (ponad 96 proc.) w Kubankbanku. Od 2007 r. jedynym wspólnikiem rosyjskiej Carcade jest Getin Holding. Carcade jest poręczycielem emisji polskiej spółki, zaś Getin Holding zobowiązał się do niesprzedawania udziałów w Carcade i do dbania o jej wyniki finansowe i interes obligatariuszy. 

   Na koniec 2011 r. aktywa Carcade wynosiły 10,6 mld rubli (ok. 1 mld zł), z czego 7,7 mld rubli to oczekiwane płatności od leasingobiorców, z czego z kolei 70 proc. ma termin krótszy niż 12 miesięcy. Średnia ważona stopa procentowa dla umów leasingowych wyniosła w 2011 r. 28,4 proc., zatem finansując się w Polsce na 9,8 proc. Carcade ma szansę na niezły interes, nawet biorąc pod uwagę koszty zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym, które spółka zamierza ponieść transferując pieniądze z Polski do Rosji. 

   Carcade już jest silnie zlewarowana, relacja zadłużenia do kapitałów własnych wynosi 5,16 na koniec 2011 r. Jednak jest to mniej niż w przypadku banków (gdzie z reguły współczynnik ten sięga 9-10). Carcade finansuje się kredytami, w ponad 75 proc. poza grupą Getinu, głównie na lokalnym rynku bankowym. 

   Na koniec 2011 r. wskaźnik płynności bieżącej wynosił 2,38, a płynności krótkoterminowej 1,04. W obu przypadkach wskazania powyżej 1 są bezpiecznymi wartościami. 

   W 2011 r. zysk netto Carcade wyniósł 251 mln rubli i był o 37,5 mln lub o 17,6 proc. wyższy niż rok wcześniej.

   Carcade otrzymała w sierpniu 2011 r. długoterminową ocenę ratingową B+ i B krótkoterminową. Długoterminowy rating krajowy agencja Fitch przyznała na poziomie A-.   

Więcej wiadomości kategorii Emisje