wtorek, 26 listopada 2024

Newsroom

EuroRating obniżył rating JSW SA o dwa stopnie do ’BB-’

materiał prasowy EuroRating | 22 sierpnia 2014
Agencja ratingowa EuroRating obniżyła poziom ratingu kredytowego nadanego spółce JSW SA do ”BB-” z ”BB+”. Jednocześnie utrzymana została negatywna perspektywa ratingu.

Agencja uzasadnia, iż do kolejnego obniżenia poziomu oceny wiarygodności kredytowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA przyczyniły się przede wszystkim czynniki makroekonomiczne – w tym przede wszystkim kontynuacja spadku cen węgla koksowego i energetycznego na światowych rynkach. Skutkuje to systematycznym obniżaniem wartości osiąganych przez spółkę przychodów ze sprzedaży, co przy niemal stałej wysokości ponoszonych kosztów operacyjnych przekłada się na szybkie pogarszanie się generowanych wyników finansowych. EuroRating zwraca przy tym uwagę na fakt, iż przy obserwowanych w ostatnim czasie cenach węgla jastrzębska spółka generuje już stosunkowo wysoką stratę nawet na poziomie wyniku brutto na sprzedaży.

Kontynuacja pogarszania się rentowności wpływa także negatywnie na poziom generowanych przez JSW przepływów z działalności operacyjnej. Jednocześnie spółka realizuje wysokie nakłady inwestycyjne, do których w ostatnim czasie zalicza się także przejęcie za 1,5 mld zł od Kompanii Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice.

EuroRating wskazuje, że istotną część związanych z tym wydatków spółka musiała sfinansować poprzez znaczące zwiększenie wartości długu oprocentowanego, w postaci przeprowadzonej w ostatnim czasie emisji obligacji. W ocenie agencji skutkować to będzie pogorszeniem struktury pasywów bilansu, przy jednocześnie osłabiającej się sytuacji płynnościowej spółki.

Agencja wyjaśnia także, iż na dokonaną obniżkę ratingu JSW wpływ miał również fakt, iż ponieważ wyemitowane obligacje o łącznej wartości ok. 1,2 mld zł będą wiązały się z ustanowieniem na rzecz ich posiadaczy zastawów rejestrowych na aktywach, rachunkach i prawach z umów oraz hipotek na nieruchomościach należących do JSW, pogorszeniu ulegnie pozycja wierzycieli spółki posiadających wierzytelności zwykłe (niezabezpieczone majątkiem) – a właśnie tego typu wierzytelności dotyczy nadany spółce rating dla emitenta.

EuroRating podkreśla, iż w przypadku utrzymywania się w ciągu kolejnych kwartałów cen węgla na obecnych, bardzo niskich poziomach (lub tym bardziej w przypadku ich dalszego spadku), struktura finansowania spółki oraz jej płynność może ulegać dalszemu pogarszaniu, ze względu na generowanie wysokich ujemnych wyników finansowych.

Przy ocenie ryzyka kredytowego JSW SA agencja bierze w tym kontekście pod uwagę także fakt, że działalność Jastrzębskiej Spółki Węglowej charakteryzuje się bardzo wysoką dźwignią operacyjną, będącą efektem wysokich kosztów stałych związanych z funkcjonowaniem kopalni. Agencja ocenia, iż przy niezwykle silnej pozycji działających w przedsiębiorstwie związków zawodowych oraz obowiązujących sztywnych porozumieniach płacowych i gwarancjach zatrudnienia, władze spółki mają bardzo ograniczone pole manewru w zakresie ewentualnej redukcji kosztów w przypadku utrzymywania się przez dłuższy czas niskich cen wydobywanego surowca.

Negatywna perspektywa ratingu

Negatywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating prawdopodobieństwo dalszego obniżenia ratingu nadanego spółce JSW SA w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3.

Podatność nadanego ratingu na zmiany

Negatywnie na bieżący poziom oceny ratingowej JSW SA wpływałoby utrzymywanie się obecnych niskich cen węgla koksującego (lub tym bardziej ich dalszy spadek) na światowych rynkach. Skutkowałoby to bowiem dalszym obniżeniem wartości generowanych przepływów z działalności operacyjnej i osiąganiem przez spółkę wysokich strat, które w efekcie wpływałyby negatywnie na strukturę jej pasywów i powodowałyby pogarszanie się płynności finansowej.

Pozytywny wpływ na ocenę wiarygodności kredytowej JSW SA w dłuższej perspektywie mogłoby mieć wyraźne odwrócenie dotychczasowych negatywnych tendencji cenowych na rynku węgla koksującego i energetycznego oraz związana z tym poprawa wypracowywanych przez spółkę wyników finansowych. Korzystnie na ocenę ryzyka kredytowego mogłoby oddziaływać także ewentualne zwiększenie elastyczności ponoszonych przez JSW kosztów działalności operacyjnej.

EuroRating prowadzi ratingową ocenę ryzyka kredytowego polskich spółek wchodzących w skład indeksu giełdowego WIG20 od listopada 2007 roku. JSW SA podlega ocenie agencji od września 2011 roku. Ratingi nadawane spółkom wchodzącym w skład indeksu WIG20 są ratingami niezamówionymi, nadawanymi z własnej inicjatywy agencji, a proces analityczny oparty jest na informacjach publicznie dostępnych. 

Więcej wiadomości kategorii Catalyst