niedziela, 24 listopada 2024

Newsroom

Ministerstwo Finansów płaci coraz mniej

Michał Sadrak, analityk Open Finance | 25 września 2014
Trzeci miesiąc z rzędu spadnie oprocentowanie obligacji skarbowych. W październiku oprocentowanie dwulatek będzie o jedną piątą niższe niż jeszcze w lipcu.

Inwestorom indywidulanym zainteresowanym papierami detalicznymi pozostały ostatni dni na ich zakup w ramach wrześniowej oferty. Choć już teraz, po ostatnich dwóch cięciach odsetek, obligacje skarbowe nie zachwycają na tle bankowych lokat, to od początku października odsetki będą niższe o kolejne 0,2-0,3 pkt proc.

W ramach nowej oferty stałokuponowe dwulatki oprocentowane będą na 2,4 proc. rocznie. Do końca września stawka ta wynosi 2,6 proc., zaś jeszcze  w lipcu sięgała 3 proc. O 0,2 pkt proc. w stosunku do wrześniowej oferty spadnie także oprocentowanie obligacji trzyletnich. W pierwszym półrocznym okresie odsetkowym dadzą one zarobić 2,6 proc. w skali roku, natomiast w kolejnych okresach oprocentowanie będzie równe stawce WIBOR 6M. Z aktualnych notowań kontraktów FRA wynika, że będzie to około 1,7 proc.

Odsetki od indeksowanych wskaźnikiem inflacji papierów 4- i 10-letnich spadnie o 0,3 pkt proc. w stosunku do oferty wrześniowej. W pierwszym roku wyniesie ono odpowiednio 2,8 i 3,3 proc., zaś w kolejnych rocznych okresach odsetkowych będzie ustalane jako wskaźnik inflacji powiększony o 1,25 i 1,5 pkt proc. marży. Żeby po roku oprocentowanie pozostało na niezmienionym poziomie GUS-owski wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych musiałby wynieść 1,55 proc. r/r w przypadku obligacji czteroletnich (lecz GUS podaje z dokładnością do jednego miejsca po przecinku) i 1,8 proc. r/r dla papierów dziesięcioletnich.

Trzecie już obniżenie oprocentowania obligacji detalicznych stawia je w coraz gorszej pozycji względem lokat, ponieważ banki dyskontują obniżki stóp znacznie wolniej od MF. Częściowo to efekt tego, że resort finansów dość późno zaczął dostosowywać oprocentowanie papierów detalicznych do rentowności na rynku hurtowym, przez co teraz robi to w sposób gwałtowny.

Więcej wiadomości kategorii Emisje