czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Raport DM BPS o emitentach z Catalyst

Kamil Artyszuk, analityk Domu Maklerskiego BPS S.A. | 14 listopada 2014
Kamil Artyszuk pozytywnie o Dom Development, GPW i Orlenie. A także o ryzyku realizacji opcji call przez Robyg, prognozach Ed Invest oraz o wynikach M.W. Trade i Pragmy Faktoring.

Pełna treść raportu dostepna jest tu.

Podwyższamy ocenę Dom Development, GPW i PKN Orlen

Początek sezonu publikacji wyników dał podstawy do zmiany oceny 4 emitentów z rynku Catalyst.

Ponownie podwyższyliśmy WII dla PKN Orlen tym razem o 2 punkty do 8/10. Natomiast w przypadku GPW (do 10/10)i Dom Development (do 9/10) WII wzrosło o 1 punkt. Z kolei obniżyliśmy ocenę MW Trade równocześnie zaznaczając dość specyficzną strukturę zadłużenia, która z punktu widzenia obligatariusza wydaje się być pozytywna. Tym nie mniej WII dla tego emitenta jest niskie i wynosi 3/10.

PKN Orlen – poprawa wyników i zmniejszenie zadłużenia

Widoczna jest poprawa wyników PKN Orlen, a po oczyszczeniu wyników ze zdarzeń jednorazowych o charakterze niegotówkowym (odpisy aktualizujące wartość aktywów) wynik operacyjny znacznie przewyższa poziomy odnotowane przed rokiem. Poprawa ta w sposób pośredni i bezpośredni wpływa na podwyższenie naszej oceny PKN Orlen o 2 punkty do 8/10. Doceniamy także kontynuację zmniejszenia długu netto o ok. 3,1 mld PLN do ok. 6,0 mld PLN (przy jednoczesnej poprawie struktury terminowej długu), które jeszcze pół roku temu stanowiło istotny „balast” dla WII. 

ING – WII stabilne

Podtrzymujemy naszą wysoką ocenę ING na poziozmie 9/10. Obecnie nie widzimy ryzyka dla obniżenia WII. Dostrzegamy przyrost kredytów z rozpoznaną utratą wartości, ale ich udział w strukturze portfela w dalszym ciągu jest niski.Przy zwiększeniu wielkości portfela kredytowego w porównaniu do poprzedniego kwartału udział kredytów zagrożonych zmniejszył się o 0,2 p.p. do 4,2%. Nawet przy „dojrzewaniu” portfela kredytowego udział kredytów zagrożonych nie powinien przekroczyć progu, który wymuszałby obniżenie WII. Neutralny dla naszej oceny jest również obniżenie współczynnika wypłacalności, gdyż jego wartość w dalszym ciągu jest wysoka (14,2%). W rocznym horyzoncie widoczna jest poprawa efektywności kosztowej, ale jego wartość (54%) nie pozwala nam na podwyższenie WII.

Meritum Bank – przejęcie przez Alior Bank

Zawarcie umowy kupna akcji Meritum Bank przez Alior Bank pozostaje bez wpływu na ocenę Meritum Banku. Zarówno Alior Bank, jak i Meritum Bank ma WII na poziomie 7/10.

GPW – najwyższa możliwa ocena

Poprawa wyników w segmencie rynku towarowego pozwoliła na uzyskanie wyższego niż przed rokiem wyniku operacyjnego całej grupy GPW. W ostatnich kwartałach czynnikten uniemożliwiał nam wystawienie najwyższej możliwej oceny dla GPW ze względu na obniżający się wynik EBIT.Co prawda znaczenie tego czynnika nie jest kluczowedla wartości WII, ale stanowiło to barierę dla podwyższenia oceny. Ujemny poziom długu netto w połączeniu z wysokimi wynikami operacyjnymi względem kosztów finansowych przy jednoczesnej wysokiej wartości Altman EM Score pozwala sklasyfikować obligacje tego emitenta jako papiery o niskim ryzyku inwestycyjnym. 

Robyg – rośnie ryzyko przedterminowego wykupu

Robyg przeprowadził emisję niezabezpieczonych obligacji serii L o łącznej wartości nominalnej 60 mln PLN. Oprocentowanie tych papierów jest oparte na stawce WIBOR 6M powiększone o marżę, która publicznie nie jest jeszcze znana. Z kolei cel emisji tych obligacji nie został określony. Mając na uwadze dotychczasową praktykę emitenta oraz wbudowanew obligacje serii E, F, G i H opcję przedterminowego wykupu, przypuszczamy że Robyg może skorzystać z przysługującego mu prawa. W przypadku obligacji serii E i F wykup tych papierów w grudniu br. nie wiązałby się z koniecznością wypłaty premii. Podobnie jest w przypadku serii G i Hw styczniu 2015. Mając na uwadze wysokie marżę serii F i H (480-490 pb.; obie serie niezabezpieczone) oraz możliwość uwolnienia zabezpieczenia z obligacji serii E i G to realizacja scenariusza zakładającego przedterminowy wykup jest dość prawdopodobna. 

Łączna wartość nominalna wszystkich 4 serii obligacji tego emitenta wynosi 65 mln PLN wobec 60 mln PLN, które Robyg pozyskał w drodze emisji obligacji serii L.

Przedterminowy wykup prawdopodobnie pozwoli ograniczyć koszty obsługi długu tym bardziej, że poprzednie emisja niezabezpieczonych obligacji Robyga miała marżę 400 pb. (można spodziewać się, że teraz była jeszcze niższa),a średnioważona (wartością nominalną) marża obligacji serii E, F, G i H wynosi 424 pb.

ED Invest – korekta w dół prognozy

ED Invest to jedna z tych spółek, która wskaźnikowo wygląda dobrze, ale za sprawą skali działalności i faktu prowadzenia projektowej działalności nie pozwala wysoko pozycjonować obligacji tego emitenta ze względu na ryzyko opóźnienia realizacji projektu, które może spowodować trudnościz terminowym wykupieniem obligacji. Wskaźniki zadłużeniasą na niskim poziomie, a poziom osiąganych zysków operacyjnych pozwala na swobodne pełne pokrycie kosztów finansowych. Jednakże niewielka skala działalności powoduje dużą zależność osiąganych wyników od realizacji poszczególnych projektów, czego potwierdzeniem może być znaczące zrewidowanie w dół prognozy na 2014. WII dla ED Invest wynosi 7/10, co wskazuje na umiarkowane ryzyko.

MW Trade – dalszy wzrost długu

Wyniki MW Trade oceniamy jako solidne. Biznes jest powtarzalny, a przy wzroście wielkości portfela można spodziewać się dalszej poprawy wyników. Jednakże zwiększenie skali działalności odbywa się kosztem wzrostu zadłużenia, co negatywnie wpływa na naszą ocenę emitenta. Widoczna jest tendencja zmiany struktury zadłużeniaw kierunku zmniejszenia kredytów i obligacji, a zwiększenia „zobowiązań z tytułu nabycia pozostałych aktywów finansowych (wykupy)”, co jest swego rodzaju pożyczką od znaczącego akcjonariusza. Mając na uwadze strukturę akcjonariatu i możliwe wsparcie ze strony banku,to wypłacalność takiego podmiotu należałoby ocenić wysoko. Finansowanie emitenta przez głównego akcjonariusza zwiększa względne poczucie bezpieczeństwa z punktu widzenia kredytodawców i obligatariuszy. Nasz model tego nie uwzględnia, gdyż patrzymy na całość zobowiązań odsetkowych. Mając na uwadze obniżenie Altman EM Score obniżamy ocenę emitenta o 1 punktu do 3/10.

Pragma Faktoring – podtrzymujemy naszą niską ocenę

Zwiększenie przychodów i poprawa wyników przezPragmę Faktoring jest pozytywna, aczkolwiek zwracamy uwagę na stosunkowo niedużą skalę prowadzonej działalności i negatywną strukturę terminową zadłużenia. Dług netto ponownie zmniejszył się i w relacji do kapitałów własnych jest na relatywnie niskim poziomie porównującdo innych podmiotów z branży, ale przy dotychczasowym poziomie przepływów z działalności operacyjnej emitent nie jest w stanie wykupić zapadających w 4Q’14 i 1Q’15 obligacji. Można przypuszczać, że zadłużenie te zostanie zrolowane,tym nie mniej nasza ocena Pragmy Faktoring utrzymuje sięna poziomie 4/10 wskazując na podwyższone ryzyko inwestycyjne.

Sektor bankowości spółdzielczej

W świetle raportów półrocznych widoczne jest, że banki dostosowały swoją ofertę depozytową do warunków rynkowych, co pozwoliło ograniczyć koszty odsetkowe i umożliwiło poprawę wyniku odsetkowego. Przychody odsetkowe są pod presją niskich stóp procentowych, ale zwłaszcza duże banki „nadrabiają” wysokim przyrostem portfela kredytowego. Widoczna jest poprawa efektywności kosztowej banków spółdzielczych (za wyjątkiem najmniejszych), obniżenie jakości portfela kredytowego i wzrost współczynnika wypłacalności (za wyjątkiem największych BS-ów). Korzystna zmiana ostatniego z wymienionych parametrów to efekt zmiany regulacji prawnej poprzez wprowadzenie wskaźnika korygującego (0,7619) dla ekspozycji MŚP (przy wyliczaniu ekspozycji ważonej ryzykiem kredytowym). Raporty półroczne stanowiły podstawę do obniżenia WII dla BS Skierniewice (5/10), Orzesko-Knurowskiego Banku Spółdzielczego (5/10) i Bałtyckiego Banku Spółdzielczego w Darłowie (4/10). Jednocześnie podwyższyliśmy ocenę Warszawskiego Banku Spółdzielczego (9/10), BS Białej Rawskiej (9/10), GBS Barlinek (8/10), BS Piaseczno (8/10) oraz Banku BPS (3/10). 

Więcej wiadomości kategorii Analizy