poniedziałek, 06 lipca 2020

Newsroom

Zarządca masy upadłościowej chce odzyskać pieniądze z majątku prezesa e-Kancelarii - zaktualizowana

msd | 19 sierpnia 2015
Zarządca masy upadłości windykacyjnej spółki, której upadłość układową ogłoszono w maju, domaga się od jej głównego akcjonariusza zwrotu blisko 17 mln zł.

Treść zaktualizowana w ostatnim akapicie o informację w sprawie zmiany sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego.

Skierowany do wrocławskiego sądu wniosek o zawezwanie do próby ugodowej dotyczy trzech spraw – dwóch pożyczek, które określono jako bezskuteczne w stosunku do masy upadłości oraz szkody z tytułu zbycia akcji spółki Ex-Debt.

W każdej ze spraw pojawia się Mariusz Pawłowski, główny akcjonariusz e-Kancelarii i jej były prezes. W przypadku pożyczek łączna kwota roszczenia wobec niego i spółki Uni Call Service wynosi 9,61 mln zł. Z kolei w przypadku sprzedaży akcji Ex-Debt roszczenie skierowane jest przeciwko Mariuszowi Pawłowskiemu i Janowi Miśko, przewodniczącemu rady nadzorczej. Dochodzona kwota to 7,38 mln zł.

Na tę ostatnią transakcję w analizie poświęconej e-Kancelarii przygotowanej na zlecenie Obligacje.pl zwracał uwagę już ponad rok temu Remigiusz Iwan, autor analizy.

Próba odzyskania pieniędzy spółki z majątku osób zarządzających to wciąż rzadka praktyka rynkowa. Dla samego rynku to bardzo ważny krok, który wskaże zarządzającym firm, że nie mogą czuć się bezkarni wobec popełnionych przez nich, celowo lub nie, błędów w zarządzaniu.

W obrocie na Catalyst pozostaje dziewięć serii obligacji e-Kancelarii o łącznej wartości ponad 21 mln zł. Spółka nie reguluje zobowiązań wobec obligatariuszy, w lipcu nie spłaciła kolejnej serii. 

W popołudniowym komunikacie spółki poinformowano o postanowieniu wrocławskiego sądu w sprawie zmiany sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego. Ogłoszoną w maju upadłość układową zamieniono na likwidację majątku. Na syndyka wyznaczono Kamila Hajduka, który pełnił dotychczas rolę zarządcy masy upadłości.

 • Były prezes e-Kancelarii w areszcie

  06 lutego 2020
  Mariusz P., były prezes windykacyjnej e-Kancelarii, po pięciu latach od defaultu spółki trafił do aresztu. Usłyszał zarzuty popełnienia przestępstw związanych z emisjami obligacji.
  czytaj więcej
 • Indeks Default Rate: Obligacyjne problemy łatwiej przewidzieć

  05 października 2017
  Przez ostatni rok notowane na Catalyst firmy nie wykupiły obligacji za 143,7 mln zł, czyli 1,9 proc. wygasającego w tym czasie zadłużenia. Pomimo lipcowego rekordowego defaultu, warszawski rynek korporacyjnego długu pozostaje w dobrej kondycji względem poprzednich lat. Statystyka pozostaje jednak nieubłagana dla najmniejszych emisji.
  czytaj więcej
 • Indeks Default Rate: Wyjątkowo mało kłopotów na Catalyst

  04 lipca 2017
  Przez 12 ostatnich miesięcy spółki z Catalyst nie wykupiły obligacji korporacyjnych wartych 63 mln zł, co stanowiło rekordowo niskie 0,9 proc. zapadającego w tym czasie zadłużenia. Gdy już się zdarzają, problemy z wykupem dotyczą najmniejszych emisji, plasowanych wśród inwestorów detalicznych.
  czytaj więcej
 • Indeks Default Rate: Spada udział niewykupionych obligacji na Catalyst

  06 kwietnia 2017
  W okresie ostatnich 12 miesięcy udział niespłaconego zadłużenia z tytułu obligacji korporacyjnych notowanych na GPW spadł do 2,7 proc. To jeden z najlepszych wyników ostatnich lat, a w perspektywie kolejnych kwartałów widać szansę na dalszą poprawę.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje