sobota, 20 kwietnia 2024

Newsroom

Wzrosło oprocentowanie obligacji i lokat

Emil Szweda, Obligacje.pl | 10 lipca 2012
Banki płacą wyższe odsetki i na lokatach i od wyemitowanych obligacji. Wzrost oprocentowania lokat jest szybszy, ale nadal pozostają one daleko w tyle za obligacjami.

   Wzrost oprocentowania obligacji banków to efekt wprowadzenia nowych serii (Getin Noble Bank oraz Meritum), które są wyżej oprocentowane niż dotychczasowa średnia oraz wpływ wyższych stawek WIBOR. Przypomnijmy, że w maju Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 25 pkt bazowych przyczyniając się do wzrostu stóp WIBOR o kilkanaście punktów bazowych. Ponieważ banki jak jeden mąż wyemitowały obligacje, których oprocentowanie opiera się o stawkę WIBOR6M, wpływ decyzji RPP zaczyna być widoczny w wysokości naliczanych odsetek. Dopiero zaczyna, ponieważ oprocentowanie obligacji zmienia się z kolejnymi okresami odsetkowymi, a dopiero część (9 z 48) banków rozpoczęło już nowe okresy. Pomijając Meritum i Alior, które dostępne są tylko na BondSpot (a i słowo „dostępne” jest nadużyciem, ponieważ brakuje obligacji po stronie podaży), najwyższe odsetki płaci obecnie Bank Spółdzieczy z Sanoka (9,14 proc.), który na początku lipca zaktualizował oprocentowanie (WIBOR6M plus 4 pkt proc.). Średnie oprocentowanie obligacji banków wynosi (stan na 10 lipca) 8,25 proc. i jest o 16 pkt bazowych wyższe niż na początku kwietnia, kiedy przygotowaliśmy poprzednie takie zestawienie.

   Co ciekawe, wpływu rosnącego WIBORu nie widać w przypadku średniego oprocentowania obligacji o zmiennym kuponie, choć teoretycznie powinny być one dostrzegalne. Przyczyną jest rotacja na Catalyst – na rynek napływają nowi emitenci, którzy niekoniecznie płacą wysokie odsetki (jak np. PKN, który oferuje 1,6 pkt proc. ponad WIBOR6M). W konsekwencji średnie oprocentowanie obligacji o zmiennym kuponie wynosi 10,12 proc. - o 1 pkt bazowy więcej niż kwartał temu. Najwyższe odsetki płaci obecnie Navi, które już zakutalizowało wysokość odsetek – w przypadku jednej z serii sięga ono 15,06 proc.

   Z kolei średnie oprocentowanie papierów ze stałym kuponem wzrosło o 4 pkt bazowe do 11,22 pkt proc., mimo że w międzyczasie z rynku zniknęły najwyżej oprocentowane papiery (Orzeł i Polsport płaciły po 15 proc.). W ich miejsce pojawiły się jednak nowe serie, w tym także zrolowanych papierów (BBI Zeneris, BBI Development), których oprocentowanie jest wyższe niż papierów wykupionych.

   Ale nie tylko na Catlayst odsetki rosną. Banki także starają się uatrakcyjnić swoją ofertę. Średnie oprocentowanie trzymiesięcznych depozytów wzrosło od kwietnia o 24 pkt bazowe do 4,8 proc. Depozyty o dłuższym terminie zmieniły się mniej istotnie (wzrosło oprocentowanie lokat 12- i 24-miesięcznych, spadło półrocznych).

   Natomiast skarb państwa zdecydował się na obniżenie oprocentowania obligacji 10-letnich (detalicznych) z 6,5 do 6 proc. w pierwszym roku inwestycji. Równocześnie wzrosło oprocentowanie trzylatek, których oprocentowanie zależne jest od stopy WIBOR6M (to także efekt wzrostu WIBORu).

Porównanie średniego oprocentowania lokat, obligacji skarbowych i obligacji korporacyjnych
Lokaty Obligacje skarbowe Obligacje korporacyjne
3M 4,8 2R 4,75 banki 8,25
6M 4,87 3R 5,14 stałe 11,22
12M 5,26 4R 5,5 zmienne 10,12
24M 4,77 10R 6 średnia 10,29

 źródło: Obligacje.pl, Open Finance, obligacjeskarbowe.pl

   Rzecz jasna średnie oprocentowanie obligacji korporacyjnych nadal góruje nad lokatami i obligacjami skarbowymi i w przypadku lokat oraz najpopularniejszych obligacji jest z górką dwa razy wyższe. Nie należy jednak wyciągać pochopnych wniosków. Na wysoką średnią składają się także bardziej ryzykowne papiery, a o znaczeniu słowa ryzyka mogli ostatnio przekonać się posiadacze np. obligacji Polsportu, który wykupił je ze znacznym poślizgiem i w ratach, oraz Religi Development (na rynku notowane są trzy serie o stałym oprocentowaniu wynoszącym 14 proc.), który ma problemy z zapłatą odsetek.

Więcej wiadomości kategorii Analizy