środa, 4 grudnia 2024

Newsroom

Agenci CBA weszli do siedziby Komisji Nadzoru Finansowego

msd | 14 listopada 2018
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego mają zabezpieczają materiały dowodowe – nagrania posiedzeń, podczas których omawiano sprawy Getin Noble Banku, Idea Banku, a pośrednio także i GetBacku.

Akcja CBA, jak podano, związana jest ze śledztwem w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez przewodniczącego KNF. Chodzi o ujawnione we wtorek przez Gazetę Wyborczą zapisy marcowego spotkania Marka Chrzanowskiego, do wczoraj szefa KNF oraz Leszka Czarneckiego, głównego akcjonariusza GNB oraz Idea Banku. Podczas spotkania ówczesny szef Komisji mógł dopuścić się próby korupcji oferując Leszkowi Czarneckiemu przychylność w zamian za zatrudnienie wskazanego prawnika z trzyletnim wynagrodzeniem rzędu 40 mln zł. 

- Agenci CBA bezzwłocznie po otrzymaniu polecenia prokuratury weszli do siedziby Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie i zabezpieczają materiały dowodowe - protokoły i nagrania posiedzeń KNF dotyczące postepowania naprawczego Getin Banku, aktualizacji tego programu naprawczego, ochrony kapitału Getin Banku oraz posiedzeń KNF dotyczących sytuacji w Idea Bank SA,  a w szczególności nabycia udziałów w GetBack SA oraz sprzedaży obligacji GetBack SA. Czynności trwają– poinformował Piotr Kaczorek, rzecznik CBA.

Jednak jeszcze przed agentami CBA w siedzibie Komisji pojawić się miał w środę Marek Chrzanowski. 

- Przepustki zostały wyłączone. M. Chrzanowski był dziś w UKNF, aby dostarczyć akt odwołania go z funkcji podpisany przez premiera – poinformował na Twitterze Jacek Barszczewski, rzecznik KNF. – M. Chrzanowski nie pełni już funkcji przewodniczącego KNF, ale pozostaje w stosunku pracy do końca XII br. zgodnie z art. 70 k.p. Sprzęt służbowy został odłączony: nie ma dostępu do zasobów KNF, w tym do dokumentów. Telefon komórkowy pozostaje aktywny, bez dostępu do poczty i zasobów – dodał także.

Podczas opisanego przez GW spotkania miał być poruszany między innymi temat planu, jaki Zdzisław Sokal, szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i członek KNF, ma dla GNB. Zdaniem byłego przewodniczącego Komisji, chodzić miałoby o przejęcie banku za 1 zł przez inną instytucję finansową i późniejsze dokapitalizowanie. 

- Nie było „planu Zdzisława”, bo taki plan nie jest przewidziany w prawie unijnym – powiedział w środę Zdzisław Sokal, cytowany przez wyborcza.pl

W istocie, „planu Zdzisława” nie ma, ale jest mechanizm przymusowej restrukturyzacji (resolution), w ramach którego tego rodzaju operację można zrealizować. Działanie mechanizmu przećwiczono w ubiegłym roku w Hiszpanii, gdy Santander przejął za symboliczne 1 euro chylący się ku upadłości Banco Popular. Konieczność podjęcia szybkich działań, jak przy wszystkich bankowych problemach, bynajmniej nie wynikała wówczas z niedostatków kapitałowych (oddajmy, wypłacalność banku nie była specjalnie wysoka), a tzw. runu na bank, czyli gwałtownego odpływu depozytów. 

W środę drugi dzień z rzędu mocno tracą notowane na Catalyst obligacje Getin Noble Banku. Na 35 znajdujących się w giełdowym obrocie serii, aż 34 to dług podporządkowany, znajdujący się przede wszystkim w portfelach inwestorów indywidualnych. 

Ceny papierów dłużnych GNB spadają w środę nawet po kilkanaście punktów procentowych. Rentowności najbliższych wykupu serii, zapadających od sierpnia do grudnia przyszłego roku, sięgają 27,4-31,7 proc. brutto. 

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst