wtorek, 23 lipca 2024

Newsroom

Agencja S&P obniżyła perspektywę ratingu Cyfrowego Polsatu

msd | 27 stycznia 2022
S&P Global Ratings potwierdziła długoterminową ocenę Cyfrowego Polsatu na poziomie BB+, jednocześnie obniżając jej perspektywę z pozytywnej do negatywnej.

Obniżenie perspektywy dla ratingu Cyfrowego Polsatu agencja S&P tłumaczy zapowiadanymi przez grupę inwestycjami związanymi zieloną energią (5,5 mld zł) oraz przejęciem zielonych aktywów od ZE PAK i nieruchomościowego projektu Port Praski (łącznie 1,9 mld zł). Zdaniem S&P, w wyniku nowych inwestycji dług netto medialno-telekomunikacyjnego konglomeratu przekroczy trzykrotność zysku EBITDA, a wolne przepływy z działalności operacyjne będą pokrywać mniej niż 10 proc. zadłużenia. 

Agencja zwraca uwagę, że niewyraźna polityka finansowa Cyfrowego Polsatu obciąża jego wiarygodność kredytową. Ponadto zauważa, że spółka w sposób priorytetowy traktuje interesy głównego akcjonariusza, między innymi poprzez zakup aktywów od innych kontrolowanych przez niego podmiotów. W tym samym czasie Cyfrowy Polsat zamierza płacić dywidendę i realizować wart 2,9 mld zł program skupu akcji. 

Zdaniem S&P, działania spółki mogą rodzić pewne pytania dotyczące jej ładu korporacyjnego. 

Jeszcze w grudniu, kilka dni po publikacji nowej strategii, agencja Moody’s umieściła ocenę Cyfrowego Polsatu (Ba1) na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia.

Na Catalyst notowane są dwie serie obligacji Cyfrowego Polsatu z terminami spłaty w 2026 r. oraz 2027 r., każda warta po 1 mld zł. Spółka płaci za nie kolejno 1,75 i 1,65 pkt proc. ponad WIBOR 6M (drugie z nich to zielony dług). W czwartek rano sprzedający kwotują papiery CPS0426 i CPS0227 odpowiednio na 101,37 oraz 101,4 proc. nominału.

Więcej wiadomości o Cyfrowy Polsat S.A.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi