czwartek, 22 sierpnia 2019

Newsroom

Aktywa funduszy obligacji korporacyjnych spadają siódmy miesiąc z rzędu

ben | 15 października 2018
Na koniec września wartość aktywów netto funduszy inwestycyjnych polskich obligacji korporacyjnych po spadku o ponad ćwierć miliona złotych m/m wyniosła 16,88 mld zł.

Odwrót inwestorów z rynku obligacji przedsiębiorstw trwa. W samym wrześniu aktywa netto funduszy zaliczanych do kategorii polskich obligacji korporacyjnych spadły o blisko 253 mln zł (-1,5 proc.). Od końca lutego ich aktywa stopniały już o niemal 1,6 mld zł (nie licząc ok. 200 mln zł ulokowanych w AXA Obligacji Korporacyjnych FIZ, który przed kilkoma miesiącami zaprzestał publikowania informacji o aktywach).

Wartość aktywów netto funduszy polskich obligacji korporacyjnych_wrzesień 2018

Afera GetBacku nadal zbiera więc żniwo wśród funduszy inwestycyjnych. W ujęciu wartościowym najmocniej w ostatnich miesiącach „oberwało” Santander TFI (d. BZ WBK TFI). Aktywa dwóch zarządzanych przez nie funduszy obligacji korporacyjnych, Santander Obligacji Korporacyjnych i Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych, stopniały w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy o 1,05 mld zł. O ponad pół miliarda złotych zmalały też aktywa Millennium FIO Obligacji Korporacyjnych, a Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZAN o blisko 426 mln zł.

Aktywa maleją niemal wszystkim funduszom, ale poza kilkoma wyjątkami. Uwagę zwraca UniLokata (Union Investment TFI), który w ciągu siedmiu miesięcy zanotował wzrost aktywów netto o ponad 481 mln zł.

Wartość aktywów netto poszczególnych funduszy_wrzesień 2018

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

Emisje