wtorek, 18 czerwca 2024

Newsroom

Alior wysonduje popyt

ems | 09 maja 2023
Zarząd Alior Banku wyraził zgodę na rozpoczęcie budowy księgi popytu na obligacje nowej emisji. W grę wchodzą papiery warte 400 mln zł, ale wszystko zależy od apetytu inwestorów.

Emisja będzie miała charakter publiczny i zostanie przeprowadzona na podstawie prospektu zatwierdzonego w sierpniu ub.r., ale zaproszenia do emisji skierowane zostaną do inwestorów kwalifikowanych.

Wstępna wartość emisji została ustalona na 400 mln zł, ale może ulec zmianie w zależności od zgłoszonego popytu i osiągniętych warunków. Oprocentowanie będzie oparte o WIBOR 6M, a wysokość marży ma zostać ustalona właśnie na podstawie book-buildingu.

Pod koniec kwietnia Tomasz Miklas, wiceprezes banku, zapowiedział, że Alior może przeprowadzić emisję obligacji jeszcze przed wakacjami, a zapotrzebowanie banku na emisje spełniającą wymogi MREL jest istotnie niższe od zapowiadanego wcześniej 1 mld zł. Wygląda więc na to, że pozyskanie 400 mln zł w pełni usatysfakcjonuje bank. 

W komunikacie podano, że wpływy z emisji będą stanowić zobowiązania kwalifikowane banku, ale nie zdradzono jakiego rodzaju będą to papiery, poza dość oczywistym stwierdzeniem, że nie zostaną one zabezpieczone.

Nowa emisja ma zostać przeprowadzona w czerwcu, a Alior chciałby ją później wprowadzić na Catalyst. Nominał jednej obligacji ustalono na 400 tys. zł, zatem nie należy się spodziewać intensywnego handlu z udziałem inwestorów indywidualnych. 

Na Catalyst notowane są cztery serie podporządkowanych obligacji Alior Banku, z czego w trzech przypadkach nominał ustalono na 1 tys. zł, a w czwartym jest to 400 tys. zł. Zapadające w maju przyszłego roku papiery notowane są z 7,3 proc. rentowności brutto, seria wygasająca w październiu 2025 r. wyceniana jest z 9,5 proc. rentowności brutto. 

Więcej wiadomości o Alior Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje