czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Analiza Ghelamco

redakcja Obligacje.pl | 24 maja 2016
"Biznesowo sytuacja grupy wygląda bardzo dobrze. Właśnie został ukończony i oddany do użytkowania flagowy projekt, a grupa zabezpieczyła już grunty pod kolejne ciekawe inwestycje."

Autorem analizy jest Remigiusz Iwan, prowadzący bloga rynekobligacji.com.

Podsumowanie

To już trzecia analiza Ghelamco dla portalu Obligacje.pl. Można zatem pokusić się o pewne porównania i odniesienia do przeszłości.

Biznesowo sytuacja grupy wygląda bardzo dobrze, Ghelamco „ma swoje 5 minut”. Właśnie został ukończony i oddany do użytkowania flagowy projekt Ghelamco – Warsaw Spire – kompleks trzech biurowców o łącznej powierzchni 109 tys. m2, 12 maja 2016 roku nastąpiło jego oficjalne otwarcie. Obiekt posiada wielu renomowanych najemców, a w momencie otwarcia wynajęty był w 85 proc. Grupa zabezpieczyła grunty pod kolejne ciekawe inwestycje, wiele z nich będzie realizować w sąsiedztwie Warsaw Spire, kreując w ten sposób serce biznesowe Warszawy. Poza okolicą Ronda Daszyńskiego w Warszawie Ghelamco realizuje obecnie projekt biurowy w Warszawie przy Wołoskiej 24 oraz siedzibę mBanku w Łodzi. Plan inwestycyjny na kilka najbliższych lat jest zatem jasno określony.

W zakresie finansowym, w związku z trwającą inwestycją, grupa zwiększyła zadłużenie finansowe. Wzrostowi zadłużenia towarzyszył wzrost kapitałów własnych, ale mimo to wskaźnik zadłużenia grupy nieznacznie wzrósł. Jednakże poziom zadłużenia grupy i jego struktura wydaje znajdować się na właściwych poziomach. Warto odnotować fakt, że np. projekt Warsaw Spire kredytowany jest przez największe polskie banki: PKO BP, Pekao, BZ WBK i mBank. Może być to wskazówką dla obligatariuszy, że służby kredytowe tych instytucji pozytywnie oceniają grupę.

Po stronie czynników ryzyka należy pamiętać, że emitentem obligacji jest Ghelamco Invest – spółka celowa powołana do zaciągania długu i finansowania spółek projektowych. Zabezpieczeniem obligacji jest poręczenie spółki-matki polskiego holdingu, czyli Granbero Holding, która ma siedzibę na Cyprze. Przy ewentualnych problemach ze spłatą obligacji dochodzenie należności od gwaranta może być w związku z powyższym utrudnione.

Polskie Ghelamco finansuje netto „zewnętrzną” część grupy, która intensywnie się rozwija. Dla inwestujących w obligacje lepiej byłoby, gdyby środki te pracowały w projektach w Polsce. Wydaje się, że rozliczenie wzajemnych należności i zobowiązań może nastąpić po ewentualnej sprzedaży Warsaw Spire i (wcześniejszej) spłacie obligacji zapadających w 2018 roku.

Pełna treść analizy dostępna jest tutaj.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Analizy