poniedziałek, 20 maja 2019

Newsroom

Analiza Ghelamco

redakcja Obligacje.pl | 24 maja 2016
"Biznesowo sytuacja grupy wygląda bardzo dobrze. Właśnie został ukończony i oddany do użytkowania flagowy projekt, a grupa zabezpieczyła już grunty pod kolejne ciekawe inwestycje."

Autorem analizy jest Remigiusz Iwan, prowadzący bloga rynekobligacji.com.

Podsumowanie

To już trzecia analiza Ghelamco dla portalu Obligacje.pl. Można zatem pokusić się o pewne porównania i odniesienia do przeszłości.

Biznesowo sytuacja grupy wygląda bardzo dobrze, Ghelamco „ma swoje 5 minut”. Właśnie został ukończony i oddany do użytkowania flagowy projekt Ghelamco – Warsaw Spire – kompleks trzech biurowców o łącznej powierzchni 109 tys. m2, 12 maja 2016 roku nastąpiło jego oficjalne otwarcie. Obiekt posiada wielu renomowanych najemców, a w momencie otwarcia wynajęty był w 85 proc. Grupa zabezpieczyła grunty pod kolejne ciekawe inwestycje, wiele z nich będzie realizować w sąsiedztwie Warsaw Spire, kreując w ten sposób serce biznesowe Warszawy. Poza okolicą Ronda Daszyńskiego w Warszawie Ghelamco realizuje obecnie projekt biurowy w Warszawie przy Wołoskiej 24 oraz siedzibę mBanku w Łodzi. Plan inwestycyjny na kilka najbliższych lat jest zatem jasno określony.

W zakresie finansowym, w związku z trwającą inwestycją, grupa zwiększyła zadłużenie finansowe. Wzrostowi zadłużenia towarzyszył wzrost kapitałów własnych, ale mimo to wskaźnik zadłużenia grupy nieznacznie wzrósł. Jednakże poziom zadłużenia grupy i jego struktura wydaje znajdować się na właściwych poziomach. Warto odnotować fakt, że np. projekt Warsaw Spire kredytowany jest przez największe polskie banki: PKO BP, Pekao, BZ WBK i mBank. Może być to wskazówką dla obligatariuszy, że służby kredytowe tych instytucji pozytywnie oceniają grupę.

Po stronie czynników ryzyka należy pamiętać, że emitentem obligacji jest Ghelamco Invest – spółka celowa powołana do zaciągania długu i finansowania spółek projektowych. Zabezpieczeniem obligacji jest poręczenie spółki-matki polskiego holdingu, czyli Granbero Holding, która ma siedzibę na Cyprze. Przy ewentualnych problemach ze spłatą obligacji dochodzenie należności od gwaranta może być w związku z powyższym utrudnione.

Polskie Ghelamco finansuje netto „zewnętrzną” część grupy, która intensywnie się rozwija. Dla inwestujących w obligacje lepiej byłoby, gdyby środki te pracowały w projektach w Polsce. Wydaje się, że rozliczenie wzajemnych należności i zobowiązań może nastąpić po ewentualnej sprzedaży Warsaw Spire i (wcześniejszej) spłacie obligacji zapadających w 2018 roku.

Pełna treść analizy dostępna jest tutaj.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Analizy

 • Raport miesięczny DM NWAI (kwiecień 2019)

  16 maja 2019
  Obroty w kwietniu na rynku Catalyst ukształtowały się na poziomie 189,52 mln zł, czyli o 4,62 mln zł więcej niż średnia z ostatnich 12 miesięcy. Taka wartość obrotów oznaczała 11 proc. spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca i najmniejsze obroty w 2019 roku.
  czytaj więcej
 • Sytuacja największych deweloperów mieszkaniowych z Catalyst po I kw. 2019

  10 maja 2019
  Sprzedaż mieszkań analizowanych deweloperów spadła w 2018 r. o 14,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego jednak należy mieć na uwadze, że 2017 r. był okresem największego prosperity branży deweloperskiej. Zestawiając sprzedaż 2018 r. z wolumenem kontraktacji osiągniętym w 2016 r. okazuje się, że ubiegły rok był pod względem sprzedaży lepszy.
  czytaj więcej
 • PCC Rokita - analiza wiarygodności kredytowej (DM NWAI)

  23 maja 2016
  "Biorąc pod uwagę ilość projektów inwestycyjnych planowanych przez spółkę, jej politykę dywidendową, jak również skalę rat kapitałowych zaciągniętych kredytów, spodziewamy się plasowania kolejnych emisji."
  czytaj więcej
 • Deweloperzy mieszkaniowi na Catalyst - raport DM NWAI

  20 maja 2016
  Na koniec kwietnia 2016 roku łączna wartość obligacji korporacyjnych notowanych na Catalyst wyemitowanych przez deweloperów mieszkaniowych wynosiła 1,5 mld zł, co stanowi 2,7 proc. wszystkich notowanych emisji.
  czytaj więcej

Emisje