wtorek, 23 kwietnia 2024

Newsroom

Analiza International Personal Finance

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 16 stycznia 2017
"Można zakładać, że nawet najbardziej czarny scenariusz, czyli obniżenie maksymalnych kosztów pożyczek oraz przegrana w sprawach podatkowych, nie będzie oznaczać automatycznego zaprzestania działalności przez grupę na pozostałych rynkach, wywrze jednak (a właściwie już wywiera) wpływ na rentowność wyemitowanych obligacji."

UWAGA! Pełna treść analizy dostępna jest dla zalogowanych użytkowników, którzy przy rejestracji wybrali opcję bezpłatną. Użytkownicy, którzy wybrali rejestrację płatną, muszą mieć wykupiony abonament NEWSY I ANALIZY. Przejdź do CENNIKA.


Podsumowanie

Grupa International Personal Finance (IPF) jest gwarantem obligacji wyemitowanych przez spółkę celową IPF Investments Polska Sp. z o.o., czyli odpowiada za zobowiązania z tytułu tych obligacji. Dlatego też niniejsza analiza sporządzona jest w oparciu o dane skonsolidowane grupy IPF.

Provident to marka, pod którą oferowane są pożyczki pozabankowe z obsługą w domu. Historia grupy Provident sięga 1880 roku. Przez długi czas grupa działała na terenie Wielkiej Brytanii, dopiero w 1997 roku postawiła na ekspansję zagraniczną, a jej pierwszymi miejscami rozpoczęcia działalności zostały Polska i Czechy. Model działalności okazał się skuteczny I dochodowy i grupa stopniowo zaczęła wchodzić na rynki kolejnych krajów.

W 2007 roku dokonał się podział grupy na spółkę działającą w Anglii (Provident Financial) oraz spółkę prowadzącą działalność poza granicami kraju (International Personal Finance). Obecnie są to dwie oddzielne firmy, jednakże nadal udzielające pożyczek w domu pod marką Provident.

W zasadzie już sama branża, czyli pożyczki pozabankowe na wysoki procent z dodatkowo płatną obsługą w domu, powoduje, że grupę IPF można zaliczyć do spółek o nieco wyższym ryzyku inwestycyjnym, o czym należy pamiętać inwestując w jej obligacje. Potwierdza to również rating nadany grupie przez agencję Fitch na poziomie BB+. Jest to najwyższy poziom ratingu nieinwestycyjnego (tuż przed inwestycyjnym), czyli obligacje grupy zaliczają się do grona high yield. Po zaproponowaniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości w Polsce (MS) zmian legislacyjnych rating został “zawieszony” do czasu, kiedy możliwa będzie ocena stuków tych zmian dla grupy.

Powodem wyższego ryzyka inwestycji w obligacje grupy IPF jest oczywiście chęć “cywilizowania” tego rynku przez rządy poszczególnych krajów. Z jednej strony udzielanie pożyczek na wysoki procent jest mało etyczne (lichwa), z drugiej zbyt mocna regulacja rynku prowadzi do powstania szarej strefy. Dlatego też na rynku tym trwa proces ciągłego przeciągania liny. Firmy pożyczkowe lobbują za tym, aby nie regulować zbytnio rynku, a przynajmniej opóźnić niekorzystne zmiany, zarazem dostosowując swoją działalność do już wprowadzanych zmian. IPF nie jest wyjątkiem, również “narzeka” na niekorzystne zmiany, ale póki co osiąga bardzo dobre wyniki...

Żeby dokończyć lekturę należy wykupić abonament

Więcej wiadomości o IPF Investments Polska Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Analizy