niedziela, 25 lutego 2018

Newsroom

Analiza Polnordu

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 13 grudnia 2016
"Wydaje się, że obligatariuszy spółki nie powinny spotkać negatywne niespodzianki, aczkolwiek patrząc na przeszłość Polnordu, do przyszłości warto podchodzić z pewną ostrożnością."

UWAGA! Pełna treść analizy dostępna jest dla zalogowanych użytkowników, którzy przy rejestracji wybrali opcję bezpłatną. Użytkownicy, którzy wybrali rejestrację płatną, muszą mieć wykupiony abonament NEWSY I ANALIZY. Przejdź do CENNIKA.


Podsumowanie

Polnord istnieje od 1977 roku, a od 2007 roku zajmuje się działalnością deweloperską. Główne rynki, na których grupa sprzedaje mieszkania, to przede wszystkim Warszawa i Trójmiasto. Poszczególne projekty mieszkaniowe realizowane są poprzez spółki zależne, w niektórych z nich grupa posiada 50-proc. udział.

Od 1999 roku akcje Polnordu notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a obecna kapitalizacja grupy wynosi około 300 mln zł.

W 2015 roku grupa przechodziła zmiany właścicielskie, jak również zmiany w zarządzie. Główny akcjonariusz, Prokom Investments, część akcji sprzedał, a pozostała część została przejęta przez banki jako zabezpieczenie kredytów. W efekcie, obecnie akcjonariat spółki jest bardzo rozdrobniony i składa się przede wszystkim z funduszy inwestycyjnych i OFE.

Rezultatem zmian właścicielskich była również zmiana zarządu spółki. Zarząd wraz z prezesem Dariuszem Krawczykiem dostał zadanie opracowania nowej strategii spółki, która została zaprezentowana na początku 2016 roku.

Nowy zarząd sporządził przegląd aktywów i dokonał ich odpisu na kwotę ponad 350 mln zł, co miało wpływ na strukturę bilansu i zmianę wskaźników finansowych.

Wydaje się, że Polnord posiada potencjał (bank ziemi, doświadczenie) do realizacji strategii polegającej na podwojeniu przychodów w ciągu czterech lat (z 250 mln zł w 2015 roku do 500 mln zł w 2019 roku).

Strategia zakłada również uwalnianie środków finansowych z niepracujących aktywów, które będą przeznaczane na spłatę zadłużenia i obniżanie kosztów finansowych. Celem grupy jest obniżenie zadłużenia finansowego z 440 mln zł na koniec 2015 roku do 100 mln zł na koniec 2019 roku...

Żeby dokończyć lekturę musisz być zalogowany!

Więcej wiadomości o Polnord S.A.

Więcej wiadomości kategorii Analizy

 • Analiza MCI Capital

  20 lutego 2018
  Patrząc na strukturę bilansu, posiadane przez MCI aktywa oraz fakt ich finansowania głównie kapitałami własnymi, na 30 września 2017 r. sytuacja obligatariuszy wydaje się być komfortowa.
  czytaj więcej
 • Analiza Kancelarii Medius

  29 stycznia 2018
  Wzrost przychodów Kancelaria Medius osiąga przy zachowaniu wysokiej rentowności prowadzonej działalności. Jednocześnie grupa dba o zachowanie odpowiedniej struktury finansowania czy płynności.
  czytaj więcej
 • Sześć pomysłów na zarobienie 7 proc. na Catalyst

  02 grudnia 2016
  Przedstawiamy kolejny wybór ciekawych obligacji notowanych na Catalyst przygotowany dla czytelników Obligacje.pl i Pulsu Biznesu.
  czytaj więcej
 • Analiza Kancelarii Medius

  01 grudnia 2016
  "Kancelaria Medius intensywnie się rozwija, rosną przychody i zyski spółki. Jednocześnie jej sytuacja finansowa nie budzi większych zastrzeżeń."
  czytaj więcej

Emisje