czwartek, 30 marca 2017

Newsroom

Analiza Polnordu

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 13 grudnia 2016
"Wydaje się, że obligatariuszy spółki nie powinny spotkać negatywne niespodzianki, aczkolwiek patrząc na przeszłość Polnordu, do przyszłości warto podchodzić z pewną ostrożnością."

UWAGA! Pełna treść analizy dostępna jest dla zalogowanych użytkowników, którzy przy rejestracji wybrali opcję bezpłatną. Użytkownicy, którzy wybrali rejestrację płatną, muszą mieć wykupiony abonament NEWSY I ANALIZY. Przejdź do CENNIKA.


Podsumowanie

Polnord istnieje od 1977 roku, a od 2007 roku zajmuje się działalnością deweloperską. Główne rynki, na których grupa sprzedaje mieszkania, to przede wszystkim Warszawa i Trójmiasto. Poszczególne projekty mieszkaniowe realizowane są poprzez spółki zależne, w niektórych z nich grupa posiada 50-proc. udział.

Od 1999 roku akcje Polnordu notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a obecna kapitalizacja grupy wynosi około 300 mln zł.

W 2015 roku grupa przechodziła zmiany właścicielskie, jak również zmiany w zarządzie. Główny akcjonariusz, Prokom Investments, część akcji sprzedał, a pozostała część została przejęta przez banki jako zabezpieczenie kredytów. W efekcie, obecnie akcjonariat spółki jest bardzo rozdrobniony i składa się przede wszystkim z funduszy inwestycyjnych i OFE.

Rezultatem zmian właścicielskich była również zmiana zarządu spółki. Zarząd wraz z prezesem Dariuszem Krawczykiem dostał zadanie opracowania nowej strategii spółki, która została zaprezentowana na początku 2016 roku.

Nowy zarząd sporządził przegląd aktywów i dokonał ich odpisu na kwotę ponad 350 mln zł, co miało wpływ na strukturę bilansu i zmianę wskaźników finansowych.

Wydaje się, że Polnord posiada potencjał (bank ziemi, doświadczenie) do realizacji strategii polegającej na podwojeniu przychodów w ciągu czterech lat (z 250 mln zł w 2015 roku do 500 mln zł w 2019 roku).

Strategia zakłada również uwalnianie środków finansowych z niepracujących aktywów, które będą przeznaczane na spłatę zadłużenia i obniżanie kosztów finansowych. Celem grupy jest obniżenie zadłużenia finansowego z 440 mln zł na koniec 2015 roku do 100 mln zł na koniec 2019 roku...

Żeby dokończyć lekturę musisz być zalogowany!

Więcej wiadomości o Polnord S.A.

Więcej wiadomości kategorii Analizy

 • Analiza PCC Rokita

  27 marca 2017
  "Grupa przyzwyczaiła obligatariuszy do stabilności osiąganych wyników i rozsądnego zarządzania długiem czy płynnością. W 2016 roku dołożyła do tego niesamowity wzrost wyników finansowych, które pozwalają na spłatę długu w rekordowo krótkim czasie."
  czytaj więcej
 • Analiza PCC Exol

  20 marca 2017
  "Patrząc z punktu widzenia obligatariuszy, grupa Exol posiada prawidłowe wskaźniki zadłużenia, płynności czy obsługi długu. Pewien niepokój budzą rosnące ceny surowców wykorzystywanych przez Exol w produkcji."
  czytaj więcej
 • Sześć pomysłów na zarobienie 7 proc. na Catalyst

  02 grudnia 2016
  Przedstawiamy kolejny wybór ciekawych obligacji notowanych na Catalyst przygotowany dla czytelników Obligacje.pl i Pulsu Biznesu.
  czytaj więcej
 • Analiza Kancelarii Medius

  01 grudnia 2016
  "Kancelaria Medius intensywnie się rozwija, rosną przychody i zyski spółki. Jednocześnie jej sytuacja finansowa nie budzi większych zastrzeżeń."
  czytaj więcej

Emisje