poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Newsroom

Cordia chwali się pierwszą emisją obligacji w Polsce

msd | 19 lipca 2021
Węgierski deweloper potwierdził uplasowanie wartych 68,8 mln zł papierów dłużnych w ramach oferty do 100 mln zł.

Cordia Polska Finance wyemitowała trzyletnie papiery oprocentowane na WIBOR 6M plus 4,25 proc. marży, wynika z opublikowanego przez GPW dokumentu informacyjnego spółki. Zabezpieczeniem długu jest poręczenie do 125 proc. nominału udzielone przez węgierską spółkę Cordia International, która sprawuje kontrolę nad biznesem dewelopera na Węgrzech, w Polsce, Rumunii, a także w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z debiutu. Jeszcze w zeszłym miesiącu Cordia pozostawała nieznaną marką na rynkach finansowych, dziś jest już inaczej. Dopiero budujemy track record, więc gwarantem naszej emisji była spółka-matka, ale docelowo chcemy finansować swoją działalność w Polsce w oparciu o lokalny kapitał. Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu – powiedział Péter Bódis, członek zarządu i dyrektor finansowy Cordii International i wiceprezes Cordii Polska.

Jak wynika z dokumentu informacyjnego, warte 68,8 mln zł papiery uplasowano w ramach oferty do 100 mln zł. Niezależnie od tego, złożone zapisy zostały zredukowane o 5,9 proc., a dług trafił ostatecznie do 13 z 20 inwestorów, którzy zgłosili zainteresowanie emisją.

Pozyskane z emisji środki Cordia zamierza przeznaczyć na rozwój działalności deweloperskiej na polskim rynku. Wzrost skali działalności nad Wisłą deweloper oprze między innymi o bank ziemi przejętego Polnordu.

- Nawiązaliśmy relacje z inwestorami, pozyskaliśmy środki na rozwój, ale to dopiero początek. Chcemy skonsolidować wszystkie polskie projekty pod dachem Cordia Polska i podwyższyć kapitał własny do 400-500 mln zł. Mamy też inne plany i przygotowujemy się na dalszy intensywny rozwój – zapowiedział Péter Bódis.

Papiery Cordii powinny niebawem trafić do obrotu na GPW.

Więcej wiadomości o Polnord S.A., Cordia Polska S.A.

 • Dobra sytuacja pieniężna Cordii

  04 października 2023
  Mimo ujemnych przepływów operacyjnych i wzrostu krótkoterminowego zadłużenia, węgierski deweloper utrzymał płynność gotówkową na wysokim poziomie, inwestując przy tym część nadwyżek w bony i obligacje skarbowe na rodzimym rynku.
  czytaj więcej
 • Cordia wzmocniła bilans

  05 maja 2023
  Mimo niedużych przepływów z podstawowej działalności, węgierski deweloper zwiększył w ubiegłym roku saldo środków pieniężnych, co pozwoliło mu lekko poprawić płynność gotówkową i obniżyć wskaźniki zadłużenia.
  czytaj więcej
 • Cordia utrzymała niezłą płynność

  07 października 2022
  Na koniec I półrocza węgierski deweloper nadal dysponował środkami pieniężnymi zabezpieczającymi pokrycie zobowiązań wymagalnych w perspektywie 12 miesięcy. Do nowych projektów podchodzi jednak ostrożnie i myśli o sprzedaży kolejnych aktywów non-core.
  czytaj więcej
 • Spadek zadłużenia Cordii

  09 maja 2022
  Deweloperska grupa o węgierskich korzeniach, która obecna jest także w Polsce, zakończyła ubiegły rok z rekordowymi przychodami i niezłymi przepływami pieniężnymi pozwalającymi jej na redukcję zadłużenia.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje