sobota, 24 lutego 2018

Newsroom

Analiza Victoria Dom

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 23 stycznia 2017
"Spółka generuje solidne zyski, które przekazywane na kapitały własne, w zależności od skali rozwoju firmy, mogą wpływać na obniżenie wskaźnika zadłużenia. Z kolei generowana EBITDA pozwala również w krótkim czasie spłacić posiadane przez spółkę zadłużenie finansowe."

UWAGA! Pełna treść analizy dostępna jest dla zalogowanych użytkowników, którzy przy rejestracji wybrali opcję bezpłatną. Użytkownicy, którzy wybrali rejestrację płatną, muszą mieć wykupiony abonament NEWSY I ANALIZY. Przejdź do CENNIKA.


Podsumowanie

Victoria Dom to deweloper działający na terenie Warszawy, dotychczas koncentrujący swoją działalność głównie na obszarze dzielnicy Białołęka. Początki spółki sięgają 1998 roku. Do końca 2015 roku zrealizowała 30 projektów przekazując klientom 605 domów i 1188 mieszkań.

Właścicielem spółki (poprzez podmiot zależny) są Krystyna, Józef i Michał Jasińscy. Rodzinny charakter firmy oznacza, że jej akcje nie są notowane na giełdzie. Również, w wyniku przedterminowego wykupu, obligacje spółki zniknęły z rynku Catalyst, tak więc aktualnie firma ma charakter niepubliczny.

Korzystając z dobrych warunków rynkowych Victoria Dom od kilku lat zwiększa swoją sprzedaż, jak również marżę zysku, co pozwala wypracowywać jej coraz wyższe zyski. Sposobem na kontynuację wzrostów jest “wyjście” spółki na kolejne dzielnice Warszawy, takie jak Praga, Wola czy Ursus.

Według stanu na koniec października 2016 roku spółka nie posiadała zadłużenia netto (środki pieniężne przekraczały wartość zadłużenia – 35 mln zł – z tytułu obligacji), co oznacza, że prowadzone inwestycje finansowane są przez kapitały własne, wpłaty zaliczek od klientów i zobowiązania wobec dostawców.

Pomimo braku zadłużenia netto, wskaźnik zadłużenia ogólnego na koniec października 2016 znajdował się na poziomie 0,66, co jest wartością raczej wyższą, niż typową dla branży, chociaż nadal na poziomie uznawanym za akceptowalny. Wzrost wskaźnika może mieć związek z dynamicznym rozwojem spółki, który musi być w jakiś sposób sfinansowany. Dość powiedzieć, że przychody Victoria Dom po 10 miesiącach 2016 roku wyniosły 125 mln zł (plan na rok 2016 to 160 mln zł) wobec 91 mln zł w roku 2015...

Żeby dokończyć lekturę musisz być zalogowany!

Więcej wiadomości o Victoria Dom S.A.

Więcej wiadomości kategorii Analizy

 • Analiza MCI Capital

  20 lutego 2018
  Patrząc na strukturę bilansu, posiadane przez MCI aktywa oraz fakt ich finansowania głównie kapitałami własnymi, na 30 września 2017 r. sytuacja obligatariuszy wydaje się być komfortowa.
  czytaj więcej
 • Analiza Kancelarii Medius

  29 stycznia 2018
  Wzrost przychodów Kancelaria Medius osiąga przy zachowaniu wysokiej rentowności prowadzonej działalności. Jednocześnie grupa dba o zachowanie odpowiedniej struktury finansowania czy płynności.
  czytaj więcej
 • Analiza International Personal Finance

  16 stycznia 2017
  "Można zakładać, że nawet najbardziej czarny scenariusz, czyli obniżenie maksymalnych kosztów pożyczek oraz przegrana w sprawach podatkowych, nie będzie oznaczać automatycznego zaprzestania działalności przez grupę na pozostałych rynkach, wywrze jednak (a właściwie już wywiera) wpływ na rentowność wyemitowanych obligacji."
  czytaj więcej
 • Analiza Lokum Deweloper

  09 stycznia 2017
  "Zmiany w prawie dotyczącym FIZ-ów będą miały wpływ na modyfikację struktury grupy Lokum i wpłyną na większe kwoty podatku dochodowego, co obniży rentowność netto."
  czytaj więcej

Emisje