piątek, 27 września 2024

Newsroom

Banki nadal bez dywidend

msd | 17 grudnia 2020
Komisja Nadzoru Finansowego chce, aby banki komercyjne nie wypłacały dywidend w pierwszej połowie 2021 r. Stanowisko w sprawie drugiej połowy roku zajmie po analizie sytuacji sektora za pierwsze miesiące 2021 r.

Konieczność wstrzymania się przez banki komercyjne z wypłatą dywidend lub innymi działaniami mogącymi obniżać bazę kapitałową KNF tłumaczy między innymi istotną niepewnością, co do dalszego rozwoju wydarzeń związanych z pandemią. Nadzorca zwraca też uwagę, że przejściowy charakter stosowanych przez banki rozwiązań do poprawy sytuacji kapitałowej w okresie pandemii, a także ostrożne stanowiska nadzorcze wobec dywidend w Unii Europejskiej. 

„Stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie polityki dywidendowej banków komercyjnych w drugiej połowie 2021 r. będzie przedstawione odrębnie po dokonaniu analizy sytuacji finansowej sektora bankowego w pierwszym półroczu” – poinformowała KNF.

W przypadku zakładów ubezpieczeń nadzorca zgadza się natomiast na wypłatę w postaci dywidendy do 100 proc. zysku za 2019 r. i do 50 proc. zysku za 2020 r. Ze wstępnych ocen wynika, że PZU spełnia narzucone przez KNF kryteria.

Natomiast bankom spółdzielczym, których zysk netto spadł o więcej niż 30 proc. rok do roku lub fundusze własne uległy zmniejszeniu KNF zaleca odstąpienie od wypłat z zysku. W pozostałych przypadkach dopuszcza wypłatę dywidend, ale nie wyższych od 10 proc. zysku netto.

„Niezależnie od określonych zasad, w związku z pandemią COVID-19 oraz możliwością pogorszenia sytuacji ekonomiczno-finansowej banków w 2021 r., banki spółdzielcze spełniające kryteria do wypłaty dywidendy z zysku za 2020 r. powinny rozważyć całkowite zatrzymanie zysku i przeznaczenie go na wzmocnienie bazy kapitałowej” – podano.

Na Catalyst notowanych jest 13 banków komercyjnych (w tym cztery hipoteczne), osiem banków spółdzielczych oraz jeden ubezpieczyciel – PZU. W większości wprowadziły one do obrotu dług podporządkowany (poza bankami hipotecznymi), który może powiększać ich fundusze własne. Z tej perspektywy konieczność niewypłacania dywidend jest więc z korzyścią dla obligatariuszy, oczywiście pod warunkiem, że dana instytucja miała w ogóle perspektywy na taką wypłatę. 

Więcej wiadomości kategorii Catalyst