wtorek, 24 września 2024

Newsroom

Banki podzielą się zyskami w 2022 r.

msd | 9 grudnia 2021
Komisja Nadzoru Finansowego umożliwia bankom wypłatę do 100 proc. dywidendy z tegorocznych zysków. Ostateczna jej wysokość uzależniona będzie m.in. od współczynników kapitałowych i portfela walutowych hipotek.

Przyjęta na czwartkowym posiedzeniu KNF polityka dywidendowa przewiduje trzy progi wypłaty dywidendy – do akcjonariuszy będzie mogło trafić 50, 75 lub 100 proc. zysku za 2021 r., a ostateczna wysokość zależeć będzie od szeregu czynników. Najważniejsze z nich to sytuacja kapitałowa poszczególnych instytucji i wrażliwość na niekorzystne scenariusze makroekonomiczne, ustalona przez KNF na podstawie tzw. stress testów. 

Jak wynika ze stanowiska KNF, dopuszczalny poziom dywidendy może zostać indywidualnie obniżony dla każdego z banków. Wysokość korekty bazować będzie na udziale walutowych kredytów mieszkaniowych w portfelu poszczególnych banków. 

KNF przestrzega jednak banki przed wypłatą dywidend z niepodzielonych zysków lat ubiegłych.

„Komisja uznaje także za niezbędne niepodejmowanie innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej, bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru. Dotyczy to także ewentualnych wypłat dywidend z zysku zatrzymanego oraz wykupów akcji własnych. Komisja oczekuje, że ewentualna realizacja takich operacji będzie każdorazowo poprzedzona konsultacją z organem nadzoru i uzależniona od jej wyniku” – podano w komunikacie Komisji.

Jak wyjaśniono, przy ustalaniu polityki dywidendowej banków komercyjnych na 2020 r. KNF miała kierować się solidną bazą kapitałową kredytodawców, ale także i utrzymującą się pandemiczną niepewnością, ryzykiem związanym z portfelem frankowych hipotek, czy wreszcie ryzykiem związanym ze wzrostem stóp procentowych.

Na GPW znajdziemy obligacje dziewięciu banków, w tym jednego tylko na rynku hurtowym BondSpot. Wśród drobnych inwestorów przeważają jednak papiery pogrążonego w kłopotach Getin Noble Banku, który na wypłatę dywidendy naturalnie nie ma najmniejszych szans.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst