wtorek, 06 czerwca 2023

Newsroom

BFG: działamy na rzecz stabilności sektora finansowego. Obligacje GNB pikują

msd | 14 listopada 2018
W odpowiedzi na wtorkowy artykuł Gazety Wyborczej Bankowy Fundusz Gwarancyjny wydał oświadczenie „w związku z nieprawdziwymi doniesieniami”. Meritum problemu jednak ono nie porusza, a obligacje Getin Noble Banku tanieją nawet o kilkanaście punktów proc.

Z wtorkowego artykułu GW wynika nie tylko, że Marek Chrzanowski, do wczoraj przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, mógł dopuścić się próby korupcji względem Leszka Czarneckiego, głównego akcjonariusza Getin Noble Banku oraz Idea Banku. Opublikowany przez gazetę stenogram rzuca również cień na Zdzisława Sokala, szefa BFG i członka KNF z rekomendacji prezydenta. Zdaniem Marka Chrzanowskiego, jak wynika z opublikowanego stenogramu, chciałby on doprowadzić do tego, że GNB „upadnie za złotówkę” i zostanie przejęty przez inny bank. W praktyce prawdopodobnie chodziło by więc o zastosowanie procedury przymusowej restrukturyzacji (resolution).

- Między nami, to Zdzisław (Sokal – red.) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść za złotówkę. Zostać przejęty przez jeden z dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych, czyli już ten bank, który to przejmie. To jest jego wizja rozwiązania sprawy, i nas atakuje za każdą decyzję, którą podejmujemy pozytywną w stosunku do banku, u prezydenta, u premiera. Na ja zrobię wszystko, żeby doprowadzić też do tego do wyjaśnienia tej sytuacji, bo to nie jest postawa, jak pan widzi, szczególnie zdrowa, tak? – mówił Marek Chrzanowski, wówczas przewodniczący KNF, podczas marcowej rozmowy z Leszkiem Czarneckim (pisownia oryginalna, dodano interpunkcję -red.), której stenogram opublikowała GW.

Wbrew pozorom, nakreślony plan wcale nie jest nieprawdopodobny. Przypomnieć tutaj można sytuację hiszpańskiego Banco Popular, wobec którego zastosowano mechanizm resoluton w czerwcu 2017 r. Banco Popular został wówczas sprzedany Santanderowi za symboliczną kwotę 1 euro, a jego instrumenty kapitałowe typu AT1 (additional Tier 1) i obligacje podporządkowane (Tier 2) zostały umorzone. Części inwestorów detalicznych, którzy nabyli w przeszłości podporządkowane papiery Banco Popular Santander zaoferował później rekompensatę.

(…) misją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest działanie na rzecz stabilności sektora finansowego – poinformował BFG w oświadczeniu wydanym we wtorek późnym wieczorem. 

BFG, jak zapewnia, wypełnia swoją misję poprzez gwarantowanie depozytów zgromadzone w bankach i SKOK-ach oraz przygotowanie i przeprowadzanie przymusowej restrukturyzacji.

W wydanym oświadczeniu BFG nie odnosi się natomiast do kwestii najważniejszej – przytoczonego przez Marka Chrzanowskiego planu Zdzisława Sokala wobec GNB. 

Ciekawostką jest, że ponad 60 proc. treśći wydanego przez BFG oświadczenia porusza kwestię przymusowej restrukturyzacji. Zresztą, jak usłyszeliśmy w Funduszu we wtorek około godz. 14, w ogóle nie planował on wydawać żadnego komentarza w sprawie artykułu GW. Wcześniej we wtorek na stronie BFG pojawiła się natomiast informacja o… obowiązującej już od dwóch lat przymusowej restrukturyzacji banków w razie zagrożenia dla ich działalności.

Z naszych informacji wynika, że kilka tygodni temu BFG zaprosił niektóre firmy zajmujące się PR-em finansowym do przedstawienia ofert PR-u kryzysowego, dotyczących właśnie działań związanych z przymusową restrukturyzacją.

W środę obligacje GNB pikują drugi dzień z rzędu, ceny niektórych podporządkowanych papierów banku spadają nawet o kilkanaście punktów procentowych. Najbliższa wykupu seria GNB0819 tanieje o 3,7 pkt proc. do 88 proc. nominału. Wygasające za 12 miesięcy obligacje GNB1119 tanieją zaś o 2,12 pkt proc. do 86,2 proc. Ich rentowności wynoszą więc odpowiednio 22,7 proc. oraz 21,1 proc. brutto. 

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

 • Udział niewykupionych obligacji zaczyna przyrastać

  04 kwietnia 2023
  W ostatnich 12 miesiącach do inwestorów nie wróciło 1,2 proc. kapitału z notowanych na Catalyst obligacji korporacyjnych. Jeszcze w tym roku wskaźnik ten wzrośnie do wartości dwucyfrowych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Zero defaultów, mało emisji

  07 października 2022
  Wartość i liczba defaultów spadła do zera w ostatnich 12 miesiącach, co jest pierwszym takim okresem od kiedy mierzymy Indeks Default Rate. Inne dane statystyczne są bardziej zatrważające – wartość emisji obligacji korporacyjnych spadła o 41 proc. w III kw. (r/r).
  czytaj więcej
 • Ten rekord Catalyst nie zostanie pobity. Nigdy

  04 października 2022
  Przez ostatnich 12 miesięcy (do końca września) emitenci obecni na Catalyst wykupili w terminie wszystkie zapadające w tym czasie obligacje. Wartość naszego indeksu po raz pierwszy spadła do zera. Już wiadomo, że nie utrzyma się na tym poziomie.
  czytaj więcej
 • EuroRating uznał przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank za 'default'

  03 października 2022
  Agencja ratingowa EuroRating uznała przymusową restrukturyzację banku, wszczętą przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, za zdarzenie typu "default" i obniżyła rating kredytowy nadany bankowi z 'C' do 'D'. Jednocześnie EuroRating zakończył prowadzenie oceny ratingowej Getin Noble Banku i wycofał nadany bankowi rating.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • HB Reavis zobowiązany podnieść obligacyjną marżę

  06 czerwca 2023
  Wzrost wskaźników zadłużenia po zeszłorocznym podziale aktywów wymusza na deweloperze konieczność podniesienia marży na obligacjach wyemitowanych przez jego polską spółkę celową.
  czytaj więcej
 • PKN Orlen chce przejąć ZA Puławy

  06 czerwca 2023
  Koncern analizuje możliwość przejęcia Zakładów Azotów w Puławach, kontrolowanych przez Grupę Azoty. Ewentualną akwizycję chciałby zamknąć jeszcze w tym roku.
  czytaj więcej
 • PragmaGO przyspieszy wykup o dwa tygodnie

  06 czerwca 2023
  Faktoringowa spółka spłaci w tym miesiącu warte 10 mln zł papiery PRF0723, które pierwotnie wygasać miały 4 lipca.
  czytaj więcej
 • R.Power nie zarabia na odsetki

  06 czerwca 2023
  Poniesione w ubiegłym roku nakłady inwestycyjne wymusiły na deweloperze farm PV blisko czterokrotny wzrost zadłużenia. Koszty jego obsługi przekraczały wysokość zysku operacyjnego. Po niedawnym pozyskaniu inwestora mniejszościowego R.Power zapowiada 900 mln zł nakładów inwestycyjnych w 2023 r.
  czytaj więcej