wtorek, 5 listopada 2024

Newsroom

BFG: działamy na rzecz stabilności sektora finansowego. Obligacje GNB pikują

msd | 14 listopada 2018
W odpowiedzi na wtorkowy artykuł Gazety Wyborczej Bankowy Fundusz Gwarancyjny wydał oświadczenie „w związku z nieprawdziwymi doniesieniami”. Meritum problemu jednak ono nie porusza, a obligacje Getin Noble Banku tanieją nawet o kilkanaście punktów proc.

Z wtorkowego artykułu GW wynika nie tylko, że Marek Chrzanowski, do wczoraj przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, mógł dopuścić się próby korupcji względem Leszka Czarneckiego, głównego akcjonariusza Getin Noble Banku oraz Idea Banku. Opublikowany przez gazetę stenogram rzuca również cień na Zdzisława Sokala, szefa BFG i członka KNF z rekomendacji prezydenta. Zdaniem Marka Chrzanowskiego, jak wynika z opublikowanego stenogramu, chciałby on doprowadzić do tego, że GNB „upadnie za złotówkę” i zostanie przejęty przez inny bank. W praktyce prawdopodobnie chodziło by więc o zastosowanie procedury przymusowej restrukturyzacji (resolution).

- Między nami, to Zdzisław (Sokal – red.) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść za złotówkę. Zostać przejęty przez jeden z dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych, czyli już ten bank, który to przejmie. To jest jego wizja rozwiązania sprawy, i nas atakuje za każdą decyzję, którą podejmujemy pozytywną w stosunku do banku, u prezydenta, u premiera. Na ja zrobię wszystko, żeby doprowadzić też do tego do wyjaśnienia tej sytuacji, bo to nie jest postawa, jak pan widzi, szczególnie zdrowa, tak? – mówił Marek Chrzanowski, wówczas przewodniczący KNF, podczas marcowej rozmowy z Leszkiem Czarneckim (pisownia oryginalna, dodano interpunkcję -red.), której stenogram opublikowała GW.

Wbrew pozorom, nakreślony plan wcale nie jest nieprawdopodobny. Przypomnieć tutaj można sytuację hiszpańskiego Banco Popular, wobec którego zastosowano mechanizm resoluton w czerwcu 2017 r. Banco Popular został wówczas sprzedany Santanderowi za symboliczną kwotę 1 euro, a jego instrumenty kapitałowe typu AT1 (additional Tier 1) i obligacje podporządkowane (Tier 2) zostały umorzone. Części inwestorów detalicznych, którzy nabyli w przeszłości podporządkowane papiery Banco Popular Santander zaoferował później rekompensatę.

(…) misją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest działanie na rzecz stabilności sektora finansowego – poinformował BFG w oświadczeniu wydanym we wtorek późnym wieczorem. 

BFG, jak zapewnia, wypełnia swoją misję poprzez gwarantowanie depozytów zgromadzone w bankach i SKOK-ach oraz przygotowanie i przeprowadzanie przymusowej restrukturyzacji.

W wydanym oświadczeniu BFG nie odnosi się natomiast do kwestii najważniejszej – przytoczonego przez Marka Chrzanowskiego planu Zdzisława Sokala wobec GNB. 

Ciekawostką jest, że ponad 60 proc. treśći wydanego przez BFG oświadczenia porusza kwestię przymusowej restrukturyzacji. Zresztą, jak usłyszeliśmy w Funduszu we wtorek około godz. 14, w ogóle nie planował on wydawać żadnego komentarza w sprawie artykułu GW. Wcześniej we wtorek na stronie BFG pojawiła się natomiast informacja o… obowiązującej już od dwóch lat przymusowej restrukturyzacji banków w razie zagrożenia dla ich działalności.

Z naszych informacji wynika, że kilka tygodni temu BFG zaprosił niektóre firmy zajmujące się PR-em finansowym do przedstawienia ofert PR-u kryzysowego, dotyczących właśnie działań związanych z przymusową restrukturyzacją.

W środę obligacje GNB pikują drugi dzień z rzędu, ceny niektórych podporządkowanych papierów banku spadają nawet o kilkanaście punktów procentowych. Najbliższa wykupu seria GNB0819 tanieje o 3,7 pkt proc. do 88 proc. nominału. Wygasające za 12 miesięcy obligacje GNB1119 tanieją zaś o 2,12 pkt proc. do 86,2 proc. Ich rentowności wynoszą więc odpowiednio 22,7 proc. oraz 21,1 proc. brutto. 

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst