czwartek, 12 grudnia 2024

Newsroom

CBA zatrzymało byłego przewodniczącego KNF

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 27 listopada 2018
Agenci z warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Marka Ch., byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego.

Zatrzymany b. szef KNF jeszcze dziś trafi do śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie usłyszy zarzuty korupcyjne – poinformowało CBA.

Chodzi o ujawnione przez Gazetę Wyborczą nagranie byłego już szefa KNF z Leszkiem Czarneckim, głównym akcjonariuszem Getin Noble Banku oraz Idea Banku. Podczas spotkania, które odbyło się w marcu, ale nagranie z niego ujawniono dopiero w listopadzie, Marek Ch. miał proponować Leszkowi Czarneckiemu zatrudnienie wskazanego prawnika w zamian za przychylność dla jego banków. Jego oczekiwane wynagrodzenie, czego nie ma na nagraniu, to około 40 mln zł za trzy lata.

Zatrzymanie w celu postawienia zarzutów było możliwe dzięki intensywnej pracy funkcjonariuszy CBA w ubiegłych kilkunastu dniach: przeszukaniom, przesłuchaniom wielu świadków, zabezpieczeniu materiału dowodowego, dokumentacji, nagrań, sprzętu elektronicznego, nośników danych – poinformowało CBA.

Czynności w śledztwie prowadziła również Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która wykonała dla prokuratury ekspertyzę nagrania przekazanego przez Leszka Czarneckiego. Ekspertyza ABW miała kluczowe znaczenie dla oceny prawno-karnej materiału przekazanego przez Leszka Czarneckiego – podano także.

Po ujawnieniu nagrań Marek Ch. zrezygnował z funkcji przewodniczącego KNF. W ubiegły piątek na jego miejsce premier powołał Jacka Jastrzębskiego.

Ujawnienie nagrań przez Leszka Czarneckiego, na których znalazła się także informacja możliwości zastosowania przymusowej restrukturyzacji wobec GNB, okazało się sporym problemem dla jego banków. Nieprzypadkowo członkowie Komitetu Stabilności Finansowej kilkukrotnie przypominali o bezpieczeństwie systemu bankowego, a NBP publicznie zobowiązał się dostarczyć bankom Czarneckiego płynności, gdyby zaszła taka potrzeba.

Zamieszanie wokół obu banków i obawy o kwestie płynnościowe zakończyły się wyprzedażą nie tylko ich akcji, ale i obligacji. Na 35 notowanych na Catalyst serii papierów dłużnych GNB aż 34 to serie podporządkowane, czyli takie, które w razie zastosowania mechanizmu przymusowej restrukturyzacji mogą zostać zamienione na akcje lub całkowicie umorzone. W szczycie panicznej wyprzedaży notowania niektórych z nich spadały nawet do 35-40 proc. nominału. Aktualnie najbliższa wykupu podporządkowana seria wyceniana jest na 80,5 proc. wobec nawet 49 proc. ponad tydzień temu.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A., Idea Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst