środa, 27 stycznia 2021

Newsroom

CCC miało wstępnie 117 mln zł zysku EBITDA w IV kw.

msd | 12 stycznia 2021
Przy nieco wyższych obrotach kwartalny wynik EBITDA obuwniczej grupy spadł o 58 proc. r/r, a na poziomie operacyjnym pojawiła się strata. CCC zapewnia o stabilnej sytuacji płynnościowej i zapowiada możliwość sprzedaży „niewielkiego pakietu” istniejących akcji spółki eobuwie.

CCC zamknęło IV kwartał z 1,62 mld zł przychodów, które były wyższe o 2 proc. niż przed rokiem, wynika ze wstępnych danych. W kanale zdalnym obuwnicza grupa poprawiła sprzedaż o 84 proc. r/r do 846 mln zł, co odpowiadało za ponad 52 proc. jej obrotów wobec niecałych 29 proc. rok wcześniej. 

- IV kwartał i cały 2020 rok był okresem umacniania i wykorzystania potencjału e-commerce. Pandemia uwidoczniła kluczowe trendy takie jak migracja klientów do świata online, większa wrażliwość cenowa, zmieniająca się rola sklepów, rosnąca sprzedaż butów casualowych i sportowych, a także znaczenie marki i coraz większą rolę komunikacji i bliskiej relacji z klientem – powiedział Dariusz Miłek, założyciel i przewodniczący rady nadzorczej CCC, cytowany w komunikacie prasowym.

Pomimo wzrostu rentowności kanału online, marża brutto ze sprzedaży na poziomie całej grupy spadła o 2,5 pkt proc. do 45,8 proc. (743 mln zł zysku brutto ze sprzedaży wobec 772 mln zł), co tłumaczone jest między innymi wyprzedażami, także tymi poprzedzającymi kolejne zamknięcie sklepów. 

Wynik EBITDA grupy CCC spadł o 58 proc. r/r do 117 mln zł w IV kwartale. Natomiast na poziomie operacyjnym wykazano 31 mln zł straty (114 mln zł zysku rok wcześniej), co wytłumaczono wpływem drugiej fali pandemii i kolejnymi ograniczeniami w sprzedaży w kanale stacjonarnym.

- IV kwartał pokazał, że byliśmy dobrze „uzbrojeni” na kolejny lockdown. Zapewniliśmy spółce finansową poduszkę bezpieczeństwa na wypadek różnych możliwych scenariuszy rozwoju pandemii. Zbudowaliśmy i umocniliśmy atrakcyjne kanały e-commerce, które dziś generują coraz większą sprzedaż. Zidentyfikowaliśmy nierentowne sklepy, a część z nich zamknęliśmy – powiedział Marcin Czyczerski, prezes CCC, także cytowany w komunikacie.

Jak podano, w IV kwartale grupa CCC obniżyła dług netto o 152 mln zł kw./kw., co – według naszych obliczeń – oznaczałoby spadek długu netto lekko poniżej 1 mld zł (bez uwzględnienia umów najmu powierzchni handlowej). Przy czym warto przypomnieć, że na razie spółka zwolniona jest przez wierzycieli z konieczności badania wskaźnika dług netto/EBITDA.

Według zapewnień CCC sytuacja płynnościowa grupy „jest stabilna”. Grupa kontynuuje też prace nad pozyskaniem mniejszościowego inwestora dla eobuwia (poszukiwany jest kapitał rzędu 0,5 mld zł). W ramach ewentualnej transakcji nie wyklucza też sprzedaży „niewielkiego pakietu” akcji, tak by wciąż zachować możliwość pełnej konsolidacji wyników eobuwia. Do podjęcia odpowiednich decyzji i uzgodnienia warunków transakcji miałoby dojść w tym kwartale.

Niebawem, bo już w czerwcu tego roku, CCC musi spłacić warte 210 mln zł obligacje. We wtorek rano papiery wyceniane są na 99 proc. nominału wobec okoli 80-85 proc. w pierwszej połowie kwietnia ubiegłego roku.

Więcej wiadomości o CCC S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje