sobota, 02 lipca 2022

Newsroom

Cordia zainteresowana Polnordem

msd | 20 grudnia 2019
Węgierski deweloper wyraził zainteresowanie dokapitalizowaniem Polnordu. Czy wziął udział w zamkniętej właśnie emisji akcji? Tego jeszcze nie wiadomo. Tymczasem dziś wygasają obligacje Polnordu na 20,4 mln zł. Do pytania o wykup spółka zobowiązała się odnieść dopiero w zaplanowanym na dziś raporcie bieżącym.

Jeszcze w pierwszej dekadzie grudnia Polnord miał zdecydować o rozpoczęciu negocjacji i udostępnieniu potencjalnemu inwestorowi dokumentacji, wynika z komunikatu dewelopera, którego publikacja – zgodnie z prawem – została opóźniona 9 grudnia.

Cordia to węgierski deweloper należący do grupy Futureal, tej samej, z którą współpracować miał Gant Development. Na lokalnym rynku finansowym Cordia dała się poznać z tego, że jej dyrektorem finansowym został Tomasz Łapiński, wieloletni menedżer Ronsona.

(…) w dacie 9 grudnia 2019 r. nie zostały podjęte żadne wiążące decyzje, co do ewentualnego zaangażowania kapitałowego w spółkę, a rozpoczęcie rozmów i udostępnienie dokumentacji nie zobowiązywało potencjalnego inwestora do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub porozumienia, w szczególności nie stanowiło zobowiązania do nabycia akcji spółki – podał Polnord.

Jak wyjaśniono, opóźniona informacja poufna została przekazana, ponieważ „spółka nie jest w stanie dalej zapewnić poufności takiej informacji”. Komunikat ten został opublikowany w czwartek tuż przed północą. Tego samego dnia, ale kilka godzin wcześniej, Polnord poinformował, że udało mu się pozyskać co najmniej 75 mln zł wpływów brutto z emisji akcji przeznaczonej na ratowanie płynności.

Zamknięcie emisji akcji pozwoliło deweloperowi przesunąć termin spłaty wygasających w ubiegłą środę obligacji na 60 mln zł, które ma SGB Bank. Prawdopodobnie sukces ratunkowego dokapitalizowania pozwoli też nieco przesunąć spłatę wygasającego 31 grudnia kredytu w Getin Noble Banku na 30 mln zł.

Tymczasem w piątek (dziś) Polnord musi spłacić obligacje serii NS4 na 20,4 mln zł. Spółka na razie nie ujawnia, czy przekazała należne pieniądze do KDPW. Poinformowała nas wyłącznie, że informacja ta zostanie podana zaplanowanym na dziś raportem bieżącym.

W poniedziałek przypada zaś spłata serii NS5 na 20 mln zł. Kolejna spłata, tym razem serii NS6 na 6,8 mln zł, czekać spółkę będzie 30 grudnia.

Wygasające w dniach 20-30 grudnia obligacje oczywiście nie są już notowane na Catalyst. W giełdowym obrocie pozostają natomiast cztery serie z terminami spłaty w przyszłym roku. Po czwartkowych wzrostach rynek wycenia je na 94,5-98,99 proc. nominału.

Więcej wiadomości o Polnord S.A., Cordia Polska S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst