poniedziałek, 25 października 2021

Newsroom

Eurocash zapowiada ok. 80 mln zł odpisu

msd | 21 lipca 2021
Grupa zamknie część przynoszących straty sklepów sieci Delikatesy Centrum, co wiązać się będzie z koniecznością dokonania odpisu w poczet tegorocznych wyników.

Eurocash zamknie 59 z 414 własnych sklepów prowadzonych pod marką Delikatesy Centrum. Padło na nierentowne placówki, którym nie pomógł wdrożony przed kilkoma miesiącami program naprawczy. Początkowo decyzja obciąży wyniki grupy odpisem wartym około 80 mln zł, ale – jak przekonuje Eurocash – w dłuższym terminie ma się przełożyć na poprawę rentowności sieci detalicznej. 

– Zgodnie z zapowiedziami, w ostatnich miesiącach wdrożyliśmy program naprawczy w wybranych placówkach sieci Delikatesy Centrum, do którego wytypowaliśmy łącznie 180 sklepów własnych, które najsłabiej radziły sobie na rynku i wyraźnie odstawały pod względem efektywności od Delikatesów Centrum prowadzonych przez naszych franczyzobiorców. W przypadku 59 z tych sklepów podjęte działania nie przyniosły wystarczającej poprawy, dlatego zapadła decyzja o ich zamknięciu do końca tego roku. Będzie ona oznaczać konieczność dokonania odpisu w kwocie ok. 80 mln zł, który obciąży nasze tegoroczne wyniki finansowe. Uznaliśmy wspólnie z radą nadzorczą, że taki ruch jest niezbędny dla trwałego podniesienia efektywności segmentu detalicznego. Chcemy budować największą sieć małych supermarketów w Polsce w oparciu o rentowne i dobrze prosperujące placówki handlowe – wyjaśnia Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocashu, cytowany w komunikacie.

Zapowiadany odpis obciąży wyniki II kwartału, a jego ostateczna wartość będzie znana po przeglądzie półrocznego sprawozdania przez audytora.

Równocześnie Eurocash zapowiedział, że roczna dynamika skorygowanego o odpis wyniku EBITDA segmentu detalicznego w II kwartale powinna być podobna, jak kwartał wcześniej (spadek o ok. 40 proc. r/r).

Na początku tego roku, po 2,5-letniej przerwie, Eurocash wrócił na Catalyst, tym razem z pięcioletnimi papierami dłużnymi o wartości 125 mln zł, za które płaci 2,25 pkt proc. marży powyżej WIBOR-u. Sprzedający wycenia je na 101,5 proc. nominału, tj. przy 2,09 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o Eurocash S.A.

 • Grupa Eurocash miała 94,4 mln zł straty netto w II kwartale

  25 sierpnia 2021
  Wynikom dystrybutora produktów szybko zbywalnych ciąży niższa rentowność sprzedaży i – wcześniej zapowiadany – odpis. Niemniej, kwartalne przepływy operacyjne sięgnęły wysokich 344,8 mln zł, co pozytywnie przełożyło się na nominalną wartość długu grupy.
  czytaj więcej
 • Wyższe zadłużenie Eurocashu

  17 maja 2021
  Dług netto dystrybutora wzrósł w I kwartale o 286 mln zł do 2,9 mld zł. Rosnące zobowiązania finansowe bynajmniej nie znajdowały pokrycia w poprawie wyników.
  czytaj więcej
 • Eurocash prowadzi przegląd opcji strategicznych

  02 kwietnia 2021
  Analizy doradców finansowych i komercyjnych wykazały zasadność restrukturyzacji dystrybucyjnej grupy i potencjalny korzystny wpływ analizowanych opcji na jej sytuację gospodarczą, wynika z komunikatu Eurocashu.
  czytaj więcej
 • Eurocash generuje mniej gotówki

  11 marca 2021
  Pomimo poprawy przychodów i lekkiego wzrostu wyniku EBITDA, ubiegłoroczne przepływy operacyjne dystrybutora produktów szybkozbywalnych spadły o 19 proc. r/r do 557 mln zł. Wskaźniki płynności nie zmieniły się jednak w sposób znaczący.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst