środa, 20 stycznia 2021

Newsroom

Fitch obniżył perspektywę ratingu właściciela Providenta

msd | 06 kwietnia 2020
Agencja Fitch Ratings potwierdziła długoterminową ocenę International Personal Finance na poziomie BB, ale obniżyła jej perspektywę ze stabilnej do negatywnej.

Perspektywa długoterminowej oceny IPF została obniżona niecały miesiąc po poprzedniej decyzji ratingowej. Ma to oczywiście związek z pandemią koronawirusa, która dotyka działalność pożyczkową całej grupy, w tym polskiego Providenta, będącego dla IPF oczkiem w głowie.

Z komunikatu agencji Fitch wynika, że agencja spodziewa się w przypadku grupy IPF osłabienia zdolności do finansowania, pogorszenia jakości aktywów i niższych zysków. Agencja przypomina, że w związku z pandemią koronawirusa pożyczkowa grupa musi zmierzyć się z nowymi regulacjami, jak wprowadzenie moratorium na spłatę pożyczek na Wegrzech i w Rumunii, czy także limitem kosztów pożyczek w Polsce i na Węgrzech.

Zdaniem Ftich na korzyść grupy IPF działać może natomiast jej bilans i płynność, co powinno pomóc zachować wypłacalność. Agencja zwraca uwagę, że IPF zrezygnował z wypłaty dywidendy (17 mln GBP) i miał na 203 mln GBP dostępnych linii kredytowych na koniec lutego.

W maju IPF musi spłacić wyemitowane na brytyjskim rynku obligacje detaliczne o wartości 44,1 mln GBP. Niecały miesiąc później, 3 czerwca, papiery na 200 mln zł wykupić musi IPF Investments Polska, spółka celowa pożyczkowej grupy. Te ostatnie w poniedziałek rano taniały o 5,45 pkt proc. do 85 proc. nominału.

Więcej wiadomości o IPF Investments Polska Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

 • Wyższy rating PGNiG

  13 stycznia 2021
  Agencja ratingowa EuroRating podwyższyła rating kredytowy spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. z BBB+ do A-. Perspektywa ratingu została zmieniona z pozytywnej na stabilną.
  czytaj więcej
 • Moody’s obniżył częśc ratingów Banku Pekao

  08 stycznia 2021
  Po przejęciu wybranych aktywów i zobowiązań Idea Banku agencja Moody’s potwierdziła oceny depozytów Banku Pekao, ale równocześnie ścięła mu ocenę indywidualną oraz długoterminową ocenę ryzyka kontrahenta.
  czytaj więcej
 • Rating PGE w dół

  22 grudnia 2020
  Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy nadany spółce Polska Grupa Energetyczna S.A. (PGE) o jeden stopień z A- do BBB+. Perspektywa ratingu została zmieniona z negatywnej na stabilną.
  czytaj więcej
 • Moody’s podniósł ratingi długu trzech banków hipotecznych

  09 grudnia 2020
  Agencja Moody’s podniosła ocenę listów zastawnych ING Banku Hipotecznego i PKO Banku Hipotecznego do Aa1, a mBanku Hipotecznego do Aa2.
  czytaj więcej

Emisje