środa, 27 maja 2020

Newsroom

Fitch obniżył perspektywę ratingu właściciela Providenta

msd | 06 kwietnia 2020
Agencja Fitch Ratings potwierdziła długoterminową ocenę International Personal Finance na poziomie BB, ale obniżyła jej perspektywę ze stabilnej do negatywnej.

Perspektywa długoterminowej oceny IPF została obniżona niecały miesiąc po poprzedniej decyzji ratingowej. Ma to oczywiście związek z pandemią koronawirusa, która dotyka działalność pożyczkową całej grupy, w tym polskiego Providenta, będącego dla IPF oczkiem w głowie.

Z komunikatu agencji Fitch wynika, że agencja spodziewa się w przypadku grupy IPF osłabienia zdolności do finansowania, pogorszenia jakości aktywów i niższych zysków. Agencja przypomina, że w związku z pandemią koronawirusa pożyczkowa grupa musi zmierzyć się z nowymi regulacjami, jak wprowadzenie moratorium na spłatę pożyczek na Wegrzech i w Rumunii, czy także limitem kosztów pożyczek w Polsce i na Węgrzech.

Zdaniem Ftich na korzyść grupy IPF działać może natomiast jej bilans i płynność, co powinno pomóc zachować wypłacalność. Agencja zwraca uwagę, że IPF zrezygnował z wypłaty dywidendy (17 mln GBP) i miał na 203 mln GBP dostępnych linii kredytowych na koniec lutego.

W maju IPF musi spłacić wyemitowane na brytyjskim rynku obligacje detaliczne o wartości 44,1 mln GBP. Niecały miesiąc później, 3 czerwca, papiery na 200 mln zł wykupić musi IPF Investments Polska, spółka celowa pożyczkowej grupy. Te ostatnie w poniedziałek rano taniały o 5,45 pkt proc. do 85 proc. nominału.

Więcej wiadomości o IPF Investments Polska Sp. z o.o.

 • IPF wykupiło obligacje warte 44,1 mln funtów

  12 maja 2020
  Spółka nabyła na rynku swoje obligacje i może to robić także w przyszłości – napisano w komunikacie dotyczącym spłaty obligacji.
  czytaj więcej
 • Właściciel Providenta niezmiennie zapewnia o mocnym bilansie

  30 kwietnia 2020
  Pożyczkowa grupa IPF, do której należy także polski Provident, przekonuje, że znacząca redukcja kosztów wraz z obniżeniem wolumenu udzielanych pożyczek, a także dostępne finansowanie, pozwolą na obsługę zadłużenia w najbliższym czasie.
  czytaj więcej
 • Provident nie przewiduje braku wykupu obligacji w terminie

  21 kwietnia 2020
  IPF Investments Polska, spółka celowa z pożyczkowej grupy IPF, nie spodziewa się kłopotów ze zwrotem pożyczki udzielonej polskiemu Providentowi, a także i z wykupem wartych 200 mln zł obligacji, wygasających już 3 czerwca.
  czytaj więcej
 • Pierwsze ofiary wśród firm pożyczkowych

  01 kwietnia 2020
  Wstrzymanie akcji pożyczkowej, walka o utrzymanie płynności, czy nawet opóźnienia w realizacji układu z obligatariuszami – to skutki koronawirusa u giełdowych firm pożyczkowych. Na tym nie koniec, bo we wtorek późnym wieczorem prezydent podpisał specustawę o tzw. „tarczy antykryzysowej”, która znacząco zaostrza limit kosztów pozaodsetkowych.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

Emisje