wtorek, 06 czerwca 2023

Newsroom

Fitch obniżył rating Getin Noble Banku do CCC

msd | 24 lutego 2021
Agencja Fitch Ratings ścięła długookresową ocenę banku z CCC+ do CCC i umieściła ją na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Decyzja agencji o obniżeniu ratingów Getin Noble Banku objęła także długookresową ocenę w skali krajowej oraz ocenę indywidualną, które także spadły o jeden stopień, kolejno do B(pol) i ccc. Także i te ratingi zostały umieszczone na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Fitch wprawdzie potwierdził utrzymanie krótkoterminowej oceny banku na poziomie C i B(pol) w przypadku skali krajowej. Druga z nich trafiła także na listę obserwacyjną ze wskazaniem negatywnym.

Jak wyjaśniono, decyzja agencji o obniżeniu ratingów banku była następstwem niedawno ogłoszonych odpisów, w wyniku których GNB przestał spełniać minimalny poziom współczynnika kapitałowego określonego w unijnym rozporządzeniu. Współczynnik TCR spadł bowiem do 7,5 proc. na dzień 12 lutego wobec wymaganych 8 proc., co oznacza, że dziura kapitałowa GNB mogła już przekroczyć 1,5 mld zł.

Na Catalyst znajduje się 18 serii podporządkowanych obligacji Getin Noble Banku z terminami wykupu do sierpnia 2024 r. Najkrótsze serie GNB0321 i GNB0421 sprzedający wyceniają kolejno na 99,35 oraz 98,8 proc. nominału. Rentowności wielu dłuższych serii długu banku sięgają 19-20 proc. brutto.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

 • Udział niewykupionych obligacji zaczyna przyrastać

  04 kwietnia 2023
  W ostatnich 12 miesiącach do inwestorów nie wróciło 1,2 proc. kapitału z notowanych na Catalyst obligacji korporacyjnych. Jeszcze w tym roku wskaźnik ten wzrośnie do wartości dwucyfrowych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Zero defaultów, mało emisji

  07 października 2022
  Wartość i liczba defaultów spadła do zera w ostatnich 12 miesiącach, co jest pierwszym takim okresem od kiedy mierzymy Indeks Default Rate. Inne dane statystyczne są bardziej zatrważające – wartość emisji obligacji korporacyjnych spadła o 41 proc. w III kw. (r/r).
  czytaj więcej
 • Ten rekord Catalyst nie zostanie pobity. Nigdy

  04 października 2022
  Przez ostatnich 12 miesięcy (do końca września) emitenci obecni na Catalyst wykupili w terminie wszystkie zapadające w tym czasie obligacje. Wartość naszego indeksu po raz pierwszy spadła do zera. Już wiadomo, że nie utrzyma się na tym poziomie.
  czytaj więcej
 • EuroRating uznał przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank za 'default'

  03 października 2022
  Agencja ratingowa EuroRating uznała przymusową restrukturyzację banku, wszczętą przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, za zdarzenie typu "default" i obniżyła rating kredytowy nadany bankowi z 'C' do 'D'. Jednocześnie EuroRating zakończył prowadzenie oceny ratingowej Getin Noble Banku i wycofał nadany bankowi rating.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Ratingi