poniedziałek, 15 lipca 2024

Newsroom

Fitch obniżył rating Getin Noble Banku do CCC

msd | 24 lutego 2021
Agencja Fitch Ratings ścięła długookresową ocenę banku z CCC+ do CCC i umieściła ją na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Decyzja agencji o obniżeniu ratingów Getin Noble Banku objęła także długookresową ocenę w skali krajowej oraz ocenę indywidualną, które także spadły o jeden stopień, kolejno do B(pol) i ccc. Także i te ratingi zostały umieszczone na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Fitch wprawdzie potwierdził utrzymanie krótkoterminowej oceny banku na poziomie C i B(pol) w przypadku skali krajowej. Druga z nich trafiła także na listę obserwacyjną ze wskazaniem negatywnym.

Jak wyjaśniono, decyzja agencji o obniżeniu ratingów banku była następstwem niedawno ogłoszonych odpisów, w wyniku których GNB przestał spełniać minimalny poziom współczynnika kapitałowego określonego w unijnym rozporządzeniu. Współczynnik TCR spadł bowiem do 7,5 proc. na dzień 12 lutego wobec wymaganych 8 proc., co oznacza, że dziura kapitałowa GNB mogła już przekroczyć 1,5 mld zł.

Na Catalyst znajduje się 18 serii podporządkowanych obligacji Getin Noble Banku z terminami wykupu do sierpnia 2024 r. Najkrótsze serie GNB0321 i GNB0421 sprzedający wyceniają kolejno na 99,35 oraz 98,8 proc. nominału. Rentowności wielu dłuższych serii długu banku sięgają 19-20 proc. brutto.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi