środa, 27 maja 2020

Newsroom

Fundusze odrobiły część strat

ben | 06 maja 2020
W kwietniu średnia stopa zwrotu funduszy polskich obligacji korporacyjnych wyniosła +0,64 proc. Miesiąc wcześniej były na ponad 2-proc. minusie.

Kwietniowe zestawienie z wynikami funduszy do pewnego stopnia jest lustrzanym odbiciem tego z marca, z tą różnicą, że odwróconym do góry nogami. Trójka funduszy z największymi stratami w marcu: Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych (-7,59 proc.), Santander Obligacji Korporacyjnych (-7,36 proc.) i Millennium Obligacji Korporacyjnych (-6,23 proc.), w kwietniu w tej samej kolejności znalazły się na szczucie zestawienia, notując wzrosty wartości jednostek uczestnictwa o odpowiednio 3,38 proc., 3,2 proc. i 1,57 proc.

Nie wszystkim jednak udała się ta sztuka – cztery z 23 funduszy zanotowały spadki wartości, pogłębiając marcowe straty. Najsłabiej w kwietniu (-1,31 proc.) wypadł AGIO Kapitał, który miesiąc wcześniej miał -1,89-proc. stratę. To też jedyny fundusz, który zdecydował się na czasowe (do 1 czerwca) zawieszenie realizacji zleceń umorzenia jednostek uczestnictwa na skutek znaczącego spadku wartości aktywów netto (26,3 proc. w marcu), choć na tle pozostałych funduszy (spadek WAN w tej kategorii wyniósł -33,3 proc.) nie wpadał wcale aż tak źle.

Stopy zwrotu funduszy polskich obligacji korporacyjnych na 30 kwietnia 2020 roku

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

 • Piątek z funduszem: Quercus Ochrony Kapitału

  22 maja 2020
  1,8 proc. zysku za ostatnich 12 miesięcy to wynik lepszy od większości konkurentów (0,5 proc.), który fundusz zawdzięcza umiarkowanie konserwatywnej polityce doboru emitentów. Jednak to także znacznie poniżej średniego oprocentowania korporacyjnej części portfela (4,1 proc.).
  czytaj więcej
 • Zwolniło tempo spadku aktywów funduszy obligacji korporacyjnych

  14 maja 2020
  W kwietniu wartość aktywów netto (WAN) funduszy polskich obligacji korporacyjnych ponownie się obniżyła, ale już wielokrotnie mniej niż miesiąc wcześniej.
  czytaj więcej
 • Piątek z funduszem – Allianz Obligacji Plus

  08 maja 2020
  Fundusz opiera portfel korporacyjny na papierach o zmiennym kuponie, co – z uwagi na nowe stawki WIBOR - oznacza niechybny spadek zarobku na odsetkach. Część płynnościowa lokowana jest na zmianę w obligacjach skarbowych i funduszach zagranicznych. Struktura portfela nie przeważa żadnej ze spółek ani branż.
  czytaj więcej
 • Rynek obligacji firm musi wycenić się od nowa

  24 kwietnia 2020
  30 proc. aktywów, które straciły w marcu fundusze obligacji korporacyjnych, to cios nokautujący. Nawet najbardziej atrakcyjne emisje mogą się nie sprzedać, bo zarządzający muszą myśleć o płynności.
  czytaj więcej

Emisje