sobota, 25 listopada 2017

Newsroom

Ghelamco Invest – raport kredytowy DM Michael/Ström

Piotr Ludwiczak, analityk DM Michael/Ström | 08 listopada 2017
Mimo sprzedaży Warsaw Spire, pośrednio ten kompleks dalej stanowi największy udział w projektach Ghelamco. Według szacunków do spółki powinno jeszcze (po sierpniu 2017 r.) spłynąć ok. 159 mln euro z tytułu całkowitego rozliczenia ceny sprzedaży Warsaw Spire.

W 1H17 sprzedany został Warsaw Spire za kwotę 540 mln euro, z czego rozpoznano 9 mln euro zysku. Nabywca kompleksu należy w 100 proc. do tych samych beneficjentów końcowych, co Ghelamco, ale między sprzedającym, a kupującym nie ma powiązań kapitałowych. Kompleks był zadłużony na 300 mln euro, a pozostałe 240 mln euro zwiększyło należności Ghelamco, z czego 81 mln euro zostało uregulowane w 3Q17.

Sprzedaż Warsaw Spire przyczyniła się do spadku wskaźnika dług netto do kapitałów własnych Ghelamco z 1,19x na koniec 2016 r. do 0,67x na koniec 1H17. Gdyby przyjąć, że ww. 81 mln euro wpłynęło do Ghelamco z końcem czerwca 2017 r., to wskaźnik ten wyniósłby 0,56x.

Sprzedaż Warsaw Spire miała również istotny wpływ na wzrost należności netto Ghelamco, które w okresie I-VI 2017 r. wzrosły o 250 mln euro do 525 mln euro.

Zwracamy uwagę, że po spłacie 81 mln euro należności w 3Q17, w kasie Ghelamco Invest mogło znajdować się ok. 400 mln zł, co teoretycznie wystarczyłoby na spłatę obligacji zapadających do maja 2019 r.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Analizy

 • Vantage Development – raport kredytowy DM Michael/Ström

  23 listopada 2017
  Potencjał do generowania gotówki z działalności komercyjnej tkwi w sprzedaży aktywów. Gdyby spółka sprzedała komercyjne nieruchomości pracujące po wycenie bilansowej i z otrzymanych środków spłaciłaby całość zobowiązań przypisanych do tego segmentu, to uwolnionych zostałoby 95 mln zł.
  czytaj więcej
 • HB Reavis – raport kredytowy DM Michael/Ström

  14 listopada 2017
  Na zmianę sytuacji finansowej HB Reavis w 1H17 miały istotny wpływ dwa wydarzenia: kupno nieruchomości Elizabeth House pod projekt One Waterloo w Londynie oraz dekonsolidacja CE REIF.
  czytaj więcej
 • Capital Park – raport kredytowy DM Michael/Ström

  03 listopada 2017
  Strategią Capital Parku jest utrzymywanie nieruchomości na bilansie i funkcjonowanie w formule zbliżonej do REIT, co przekłada się na wyższe wskaźniki zadłużenia niż w przypadku deweloperów budujących nieruchomości w celu ich sprzedaży.
  czytaj więcej
 • Rynek obligacji podporządkowanych - raport DM NWAI

  31 października 2017
  Obligacje podporządkowane stają się coraz bardziej popularnym sposobem na pozyskanie kapitału. Co ważne, ich konstrukcja pozwala instytucjom finansowym na poprawę wskaźników kapitałowych po względnie niskim koszcie.
  czytaj więcej

Emisje