piątek, 27 kwietnia 2018

Newsroom

Ghelamco zapłaci więcej inwestorom instytucjonalnym

msd | 21 grudnia 2016
W publicznej ofercie skierowanej do profesjonalnych inwestorów deweloper oferuje 4,3 pkt proc. marży wobec 4 pkt proc. z tegorocznych emisji dla inwestorów detalicznych. Wyjaśnieniem może być przede wszystkim tenor.

Nowa emisja obligacji wartych do 230 mln zł ma pięcioletni okres spłaty. Będą to więc najdłuższe papiery, jakie Ghelamco do tej pory uplasowało. Emitowane w tym roku papiery w ramach ofert publicznych skierowanych głównie do inwestorów detalicznych (brak podziału na transze) miały czteroletni okres spłaty. Różnicę w tenorze wyceniono na 0,3 pkt proc., choć z pewnością zawiera się też w tym niższy koszt przeprowadzenia nowej emisji, mimo że również ma ona charakter oferty publicznej (w emisji dla instytucji mogą odpadać m.in. koszty prospektu czy reklamy).

W maju ubiegłego roku, gdy Ghelamco po raz ostatni plasowało obligacje wśród inwestorów instytucjonalnych, wysokość marży ustalono na 4,5 pkt proc. Były to wówczas jednak papiery czteroletnie. Spółka zabiega więc o istotną poprawę warunków finansowania, co jest tym lepiej widoczne, że z nowej emisji deweloper chce pozyskać do 230 mln zł, tj. kwotę prawie dwukrotnie wyższą od największej dotychczas emisji obligacji (120,36 mln zł).

Obligacje plasowane będą w ramach przyjętego niedawno programu do 400 mln zł, który ma zastąpić dwa starsze programy, także skierowane do instytucji. Niedługo wygasa też skierowany do inwestorów detalicznych program o wartości 350 mln zł. Spółka wykorzystała do tej pory 290 mln zł, a czas na ewentualną kolejną ofertę mija pod koniec stycznia, wtedy bowiem prospekt traci ważność.

Nowa emisja dla profesjonalnych inwestorów może zostać zamknięta jeszcze w tym roku. Instytucje mają czas na zgłoszenie do czwartku w południe – wynika z komunikatu udostępnionego na stronie Ghelamco.

Na Catalyst notowane są obecnie 22 serie obligacji Ghelamco, w tym jedna w euro. Przy cenach nieznacznie poniżej nominału rentowności ośmiu tegorocznych emisji publicznych wynoszą od 5,75 do 6,07 proc. brutto.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje