czwartek, 28 marca 2024

Newsroom

Hoist Finance liczy się z ryzykiem reputacyjnym przejęcia aktywów GetBacku

msd | 25 października 2018
Skandynawski windykator, który w czwartek rano publicznie ogłosił zainteresowanie aktywami GetBacku, uznaje je za interesującą okazję, ale musi patrzeć nie tylko na cenę.

- Myślę, że to bardzo interesująca okazja na jednym z naszych priorytetowych rynków (…) W naszej opinii, to akwizycja, którą nie każdy jest w stanie zrobić– powiedział Klaus-Anders Nysteen, prezes Hoist Finance, podczas czwartkowej telekonferencji poświęconej wynikom za III kw.

Prezes szwedzkiej spółki wskazał, że konieczne jest jeszcze znalezienie odpowiedniej konstrukcji dla ewentualnej transakcji. Hoist nie chce bowiem brać na siebie niepotrzebnego ryzyka czy kupować aktywów, których „nie rozumie”.

- Ryzyko reputacyjne zdecydowanie należy do kryteriów branych pod uwagę, tuż obok rentowności oczywiście – wskazał przedstawiciel Hoista. 

Do pytania o możliwą cenę czy termin transakcji Klaus-Anders Nysteen się nie odniósł, wskazując, że jest za wcześnie na konkrety.

Trzy tygodnie temu GetBack ogłosił, że jego aktywami zainteresowanych jest trzech inwestorów. Sprzedaż posiadanych wierzytelności plus ewentualnie także platformy windykacyjnej pozwoliłoby szybciej spieniężyć posiadany majątek. W ten sposób możliwe do uzyskania pieniądze trafiłyby do wierzycieli szybciej (prawdopodobnie w 2019 r.) niż przy realizacji ośmioletniego układu.

GetBack jest zobowiązany przygotować do 6 listopada wariantową propozycję układową, która zakładać będzie dwa scenariusze: sprzedaż majątku oraz dalsze działanie w niezmienionej formule. Do 6 listopada do depozytu sądowego musi też wpłynąć 30 mln zł na potwierdzenie zainteresowania inwestora lub inwestorów finalizacją transakcji. 

Hoist Finance działa na 11 europejskich rynkach, w tym w Polsce, gdzie bezpośrednio jest obecny od czasu przejęcia spółki z wrocławskiej grupy Navi. Już wcześniej jednak Hoist zaznaczył w Polsce swoją obecność poprzez joint venture z Bestem. Do dziś spółki posiadają po 50 proc. udziałów w funduszu Best III NS FIZ, lecz z niedawnego oświadczenia Hoista wynika, że nie planuje on nowych inwestycji z Bestem, a wyłącznie będzie stopniowo wychodził z funduszu.

Na koniec września aktywa całej grupy Hoist sięgały 27,65 mld SEK (2,66 mld EUR), a po trzech kwartałach jej zysk netto wynosił (40,9 mln EUR). Co ciekawe, windykator finansuje się przede wszystkim depozytami detalicznymi. Na koniec III kwartału ich udział w wartym 22,38 mld SEK (2,16 mld EUR) zadłużeniu odsetkowym sięgał 69,3 proc. 

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium