piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Indeks Rynku Obligacji (18.08)

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 21 sierpnia 2017
Wartość Indeksu Rynku Obligacji na 18 sierpnia 2017 wyniosła 3,11 pkt. proc., wobec 3,09 na koniec poprzedniego tygodnia i 3,11 punktu jeszcze tydzień wcześniej.

Dzisiejszy wpis podsumowuje ostatnie dwa tygodnie z rynku obligacji Catalyst.

Indeks zatem pozostaje na rekordowo niskich poziomach, co oznacza, że ceny obligacji na rynku Catalyst pozostają relatywnie wysokie. I na razi trudno oczekiwać odwrócenia tej sytuacji.

Indeks Rynku Obligacji

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 pkt. proc.

Za medianę, czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, odpowiada spółka J.S. Hamilton Poland (niestety brak ofert sprzedaży na te obligacje).

W ciągu ostatnich dwóch tygodni na giełdzie zadebiutowały obligacje Uniserv-Piecbud (PCB0420), które notowane są powyżej nominału. Zatem obecnie do wyliczeń biorę pod uwagę 71 emitentów obligacji. W ostatnich dwóch tygodniach na Catalyst zadebiutowały również dwie serie obligacji AOW Faktoring, obligacje MCI Capital i Getin Noble Banku.

Dla przypomnienia metodologię wyliczania Indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia

Agencja ratingowa Moody’s podniosła perspektywę ratingu Cyfrowego Polsatu ze stabilnej do pozytywnej. Obecna ocena to Ba2, co nadal oznacza rating nie inwestycyjny (spekulacyjny), ale rosną szanse, że Cyfrowy Polsat niebawem pojawi się wśród spółek z ratingiem inwestycyjnym. Niestety, rentowności obligacji spółki chyba wyceniają już ten fakt:

Rentowność obligacji Cyfrowego Polsatu

Unified Factory zapowiedziało działania zmierzające do uplasowania prywatnej emisji akcji, która powinna zapewnić środki na przyspieszenie realizacji globalnej ekspansji spółki. Swoje potrzeby inwestycyjne spółka oszacowała na 55 mln zł. W związku z powyższym spółka przestawiła prognozy na 2017 rok (zysk netto 8,2 mln zł) i 2018 rok (zysk netto 12,1 mln zł), a także plany inwestycyjne. Zakładając realizację zapowiedzianego scenariusza, można by oczekiwać, że po emisji akcji wzrośnie bezpieczeństwo obligatariuszy spółki. Wykres rentowności obligacji Unified Factory wygląda następująco:

Rentowność obligacji Unified Factory

Średnie rentowności obligacji Getin Noble Banku od marcowego minimum na poziomie 6,39 p.p. wzrosły właśnie do 7,39 pkt. proc.:

Rentowność obligacji Getin Noble Banku

Można zastanawiać się, na ile jest to korekta, a na ile wzrost ryzyka związany na przykład z sytuacją związaną z kolejnymi próbami rozwiązania problemu kredytów w CHF, czy wreszcie po prostu słabe wyniki finansowe banku. Na razie bank co miesiąc plasuje kolejne serie obligacji z oprocentowaniem niższym niż rentowności serii notowanych na rynku Catalyst.

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst