niedziela, 26 września 2021

Newsroom

InPost wolał euroobligacje od papierów złotowych

msd | 25 czerwca 2021
Spółka wyemituje obligacje na 490 mln euro wobec pierwotnie oczekiwanych 390 mln euro. Zrobi to kosztem zmniejszenia wartości emisji droższych papierów złotowych.

Wygasające w 2027 r. euroobligacje InPostu wyceniono na stałe 2,25 proc. w skali roku choć książkę popytu otwierano przy znacznie wyższych poziomach. Spółka oczekuje, że zamknięcie emisji nastąpi 29 czerwca, wynika z opublikowanego w piątek komunikatu.

Wysoki popyt na euroobligacje skłonił InPost do zmniejszenia złotowej transzy. Zamiast spodziewanych 800 mln zł, spółka zdecydowała się uplasować 500 mln zł. Książkę popytu zamknięto w czwartek, a oczekiwany dzień emisji to 8 lipca. 

Wygasające w 2027 r. złotowe papiery InPostu oprocentowane będą na WIBOR 6M plus 2,5 pkt proc. marży. Papiery trafią wprawdzie do obrotu na GPW, ale raczej nie mają większych szans trafić do portfeli drobnych inwestorów – nominał pojedynczej obligacji to 500 tys. zł.

Zarówno dług w euro, jak i złotych gwarantowany będzie przez spółki zależne InPostu. Lecz ze względu na różnice w reżimach prawnych (euroobligacje emitowane są na prawie stanu Nowy Jork), formalnie tylko złotowe obligacje uznano za zabezpieczone.

Pozyskane z obu emisji wpływy InPost zamierza przeznaczyć głównie na sfinansowanie wartej 513 mln euro akwizycji francuskiego dostawcy przesyłek Mondial Relay. 

Więcej wiadomości o Integer.pl S.A., InPost S.A.

 • Ujemne kapitały InPostu

  08 września 2021
  Dostawca przesyłek poprawił przychody o 30 proc. r/r w II kwartale, który zakończył z ponad 3 mld zł gotówki, w większości chwilę później wydanej na akwizycję francuskiego Mondial Relay. Jeszcze na koniec czerwca zobowiązania InPostu przekraczały natomiast wartość jego aktywów.
  czytaj więcej
 • InPost debiutuje na Catalyst

  16 lipca 2021
  Operator sieci paczkomatów wprowadził do giełdowego obrotu uplasowane w czerwcu sześcioletnie papiery o wartości 500 mln zł. Pomimo obecności na GPW, obligacje prawdopodobnie nie będą miały okazji trafić do portfeli drobnych inwestorów.
  czytaj więcej
 • InPost otrzymał ratingi poniżej poziomu inwestycyjnego

  22 czerwca 2021
  Agencja Fitch przyznała operatorowi paczkomatów ocenę BB. Moody’s przyznał mu zaś analogiczne Ba2. Perspektywę obu ocen ustalono na poziomie stabilnym.
  czytaj więcej
 • InPost wyemituje obligacje w euro i złotych - poprawiona

  21 czerwca 2021
  Operator sieci paczkomatów zapowiedział zamiar uplasowania obligacji wartych co najmniej 390 mln euro oraz 800 mln zł. Drugą z ofert chce zamknąć jeszcze w tym tygodniu.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje