niedziela, 27 września 2020

Newsroom

Inwestorzy indywidualni znów lepiej widoczni na Catalyst

msd | 06 sierpnia 2020
Krajowi inwestorzy indywidualni odpowiadali za 39 proc. obrotów obligacjami w I połowie tego roku wobec 34 proc. w poprzednim półroczu, wynika z ankiety przeprowadzonej przez GPW wśród biur maklerskich.

Z 39-proc. udziałem w obrotach (1,03 mld zł) pomiędzy styczniem a czerwcem inwestorzy indywidualni umocnili swoją pozycję w stosunku do poprzedniego półrocza, ale nie zdołali wyrównać wyniku sprzed roku (40 proc.). Wciąż też wiele brakuje im do rekordu z II połowy 2018 r., gdy odpowiadali za 44 proc. obrotów obligacjami na GPW.

Nieco lepiej widoczni w ostatnich miesiącach inwestorzy indywidualni na Catalyst swoją pozycję umocnili kosztem spadku udziału inwestorów instytucjonalnych w obrotach. Ci ostatni odpowiadali za 61 proc. handlu w I połowie 2020 r. wobec 65 proc. w poprzednim półroczu, gdy odnotować można było jeszcze śladową obecność inwestorów zagranicznych (1 proc. wobec 0 proc. obecnie).

W gronie inwestorów instytucjonalnych wciąż dominowali natomiast animatorzy (38 proc. udziału w tej grupie). Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się banki (21 proc.) i TFI (19 proc.). Niezmiennie też niskim udziałem wykazują się ubezpieczyciele (5 proc.), a zerowym OFE.

Wzrost zainteresowania inwestorów indywidualnych rynkiem długu w żadnym wypadku nie może się jednak równać z boomem, który przeżywa rynek akcji. W przypadku głównego parkietu GPW udział inwestorów indywidualnych w obrotach wzrósł do 22 proc. z 11 proc. pół roku wcześniej. Na NewConnect odsetek ten wyniósł zaś 93 proc. wobec 88 proc. poprzednio. Wzrost zainteresowania inwestowaniem w dobie zerowych stóp procentowych wyraźnie widoczny jest także po liczbie nowych rachunków. Na koniec czerwca brokerzy prowadzili prawie 1,32 mln rachunków maklerskich wobec 1,25 mln pół roku wcześniej i 1,24 mln przed rokiem, wynika z danych KDPW.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje