sobota, 02 grudnia 2023

Newsroom

Inwestorzy nie odpuszczają Stabilnemu Funduszowi OK

msd | 04 listopada 2022
Klienci skonfliktowanego z byłym zarządzającym funduszu obligacji korporacyjnych chcieli wycofania 100 proc. aktywów w październiku. Na mocy statutu, ich żądania ponownie zrealizowano tylko w niewielkiej części.

We wrześniowo-październikowym oknie inwestorzy przedstawili Stabilnemu Funduszowi Obligacji Korporacyjnych FIZ (d. Michael/Ström Obligacji Korporacyjnych FIZ) wszystkie 56,4 tys. certyfikatów, reprezentujące 100 proc. wartych 67,3 mln zł jego aktywów netto. Po raz kolejny doszło jednak do umorzenia większości zleceń, ponieważ fundusz skorzystał ze statutowego bezpiecznika, który pozwala mu wykupić do 15 proc. istniejących certyfikatów. Do klientów trafiło więc w sumie 8,5 mln zł.

To już czwarty raz, jak w przypadku tego funduszy miało miejsce podobne zdarzenie. Od lipca inwestorzy zasypują go bowiem umorzeniami i w tym czasie udało im się wycofać 52,3 mln zł. Źródłem tego jest zaś wypowiedzenie umowy Michael/Ström Domowi Maklerskiemu, który był inicjatorem funduszu, a do niedawna i jego zarządzającym.

W ostatnich trzech miesiącach SFOK zarobił 0,59 proc. przy średniej stopie zwrotu funduszy obligacji korporacyjnych na poziomie minus 0,26 proc. Przez rok zarobił on 2,63 proc. na tle rynkowych minus 2,66 proc. 

Więcej wiadomości kategorii Fundusze