czwartek, 5 grudnia 2024

Newsroom

KNF nieznacznie obniżyła wymóg kapitałowy wobec GNB

msd | 24 listopada 2017
Dodatkowy wymóg kapitałowy na zabezpieczenie ryzyka kredytów walutowych spadł w Getin Noble Banku z dotychczasowych 1,89 pkt proc. do 1,72 pkt proc. To ulga tylko chwilowa, bo od stycznia znów rosną wymogi wobec całego sektora bankowego.

Nowy domiar, podobnie jak wcześniej, w co najmniej 75 proc. składać się powinien z kapitału Tier I (1,29 pkt proc.) oraz w co najmniej 56 proc. z kapitału podstawowego Tier I (0,96 pkt proc.). Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu, a GNB na dzień sporządzenia komunikatu, jak podaje, spełniał zalecany przez KNF poziom współczynników kapitałowych.

Na koniec września GNB wykazywał na poziomie grupy 16,06 proc. łącznego współczynnika kapitałowego oraz 12,44 proc. współczynnika kapitału Tier I i tyle samo współczynnika kapitału podstawowego Tier I (dotychczasowe zalecenia KNF to odpowiednio 15,37 i 11,9 proc. dla TCR i T1). Jednostkowo bank wykazywał natomiast 16,06 proc. TCR i 12,42 proc. T1 wobec oczekiwanych przez nadzorcę 15,39 i 11,92 proc.

Co do zasady KNF wymaga od banków 13,25 proc. łącznego współczynnika kapitałowego oraz 10,25 proc. współczynnika kapitału Tier I. W większości banków komercyjnych, jak w GNB, wymogi te są jednak wyższe, ze względu na dodatkowe bufory związane z zaangażowaniem w kredyty walutowe. Ponadto, część banków – także GNB – zostało uznanych za instytucje o znaczeniu systemowym, co także wiąże się z nałożeniem dodatkowego bufora kapitałowego (zależnie od banku 0,25 pkt proc. do 0,75 pkt proc.).

W piątek rano KNF opublikowała też stanowiska w sprawie polityki dywidendowej banków oraz w sprawie minimalnych wymogów kapitałowych. Nadzorca przypomniał, że od 1 stycznia 2018 r. wzrośnie wysokość bufora zabezpieczającego, będącego jednym ze składnika współczynników wypłacalności. Banki zobowiązane będą utrzymywać zamiast dotychczasowych 13,25 proc. co najmniej 13,875 proc. łącznego współczynnika kapitałowego plus wspomniane wcześniej domiary za kredyty walutowe i instytucje o znaczeniu systemowym.

Od przyszłego roku oczekiwany wobec GNB łączny współczynnik kapitałowy wzrośnie więc do 15,845 proc. Bank spełniał ten poziom już na koniec września, choć tylko z niewielką rezerwą. Natomiast w przypadku współczynnika Tier I znajdował się praktycznie na granicy wartości oczekiwanych od 1 stycznia (12,44 proc. na poziomie grupy wobec 12,415 proc.). Ma to akurat szczególne znacznie, jeśli wziąć pod uwagę, że emisje obligacji podporządkowanych – i tak ostatnio utrudnione – nie mogą zasilić kapitałów Tier I.

Osobną kwestią pozostaje natomiast to co się stać może ze współczynnikami kapitałowymi banku po podniesieniu wag ryzyka dla walutowych kredytów hipotecznych. 

GNB systematycznie poprawia pozycję kapitałową, aby sprostać oczekiwaniom KNF, ale z powodu strat, jakie osiąga, musi sobie radzić z problemem w inny sposób, np. podnosząc kapitały poprzez emisję akcji dla głównego akcjonariusza, obniżając wartość aktywów (praktycznie wstrzymano sprzedaż hipotek), czy choćby emitując do niedawna kolejne obligacje podporządkowane.

Na Catalyst notowane są 42 serie obligacji GNB, z czego 40 to emisje podporządkowane. Najwyższe rentowności, na ogół w graniach 8,5-9 proc. brutto, oferują papiery zapadające w latach 2019-2021.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst