piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

KNF po wyroku TSUE: sektor bankowy jest dobrze skapitalizowany i bezpieczny

msd | 3 października 2019
Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego sektor bankowy jest przygotowany na wydane w czwartek orzeczenie Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A to, w powszechnym odbiorze, wydaje się niekorzystne dla banków. Notowania ich akcji szaleją, znacznie spokojniej zachowują się obligacje.

Jak przekonuje Barbara Garlacz, która prowadzi wiele spraw frankowiczów przed sądami, czwartkowe orzeczenie TSUE w sprawie kredytów indeksowanych do CHF jest jednoznacznie korzystne dla kredytobiorców. Według Barbary Garlacz wyrok TSUE oznacza, że sąd krajowy może uznać obowiązywanie umowy w złotych, ale z oprocentowaniem naliczanym według stawki LIBOR CHF (aktualnie jest ona ujemna). Nie wszyscy jednak interpretują postanowienie TSUE równie korzystnie dla konsumentów. Zgoda jest natomiast, co do jednego – możliwości unieważnienia umowy.

Najpewniej czwartkowy wyrok TSUE w najbliższych dniach doczeka się jeszcze kolejnych interpreracji. Tak czy owak, w powszechnym odbiorze orzeczenie będzie mieć negatywne konsekwencje dla banków. W pierwszej kolejności wzrośnie liczba pozwów wobec banków, zaś same sądy mogą być teraz bardziej przychylne konsumentom. Banki prawdopodobnie staną więc przed koniecznością oszacowania konieczności zawiązania dodatkowych rezerw, a o ich skali i sposobie rozliczenia wiele do powiedzenia mogą mieć sami audytorzy. Póki co, warto mieć w pamięci, że wyrok TSUE dotyczył na razie jednej rodziny. Kolejni konsumenci będą musieli walczyć o swoje w sądach.

Należy oczekiwać, że sądy będą postępowały tak, by znaleźć mądre, racjonalne rozwiązanie ale jednocześnie dla dobra publicznego utrzymujące stabilność polskiej gospodarki i systemu finansowego oraz że będą uwzględniać podstawowe zasady porządku prawnego w tym zasady proporcjonalności i pewności prawa – napisano w czwartkowym komunikacie Związku Banków Polskich, który przed wyrokiem TSUE potencjalne straty sektora bankowego szacował nawet na 60 mld zł.

Tymczasem tuż po publikacji wyroku Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat, w którym przekonuje, że „sektor bankowy w Polsce jest dobrze skapitalizowany i bezpieczny”. Nadzorca przypomina, że ryzyko frankowych banków zostało zmniejszone między innymi poprzez nałożenie na nie dodatkowych wymogów kapitałowych.

Silna baza kapitałowa banków oznacza zdolność do absorpcji potencjalnych strat. Jest to istotny czynnik obniżający ryzyko systemowe, który pozwala na utrzymanie zaufania do systemu finansowego (w tym do sektora bankowego) i stabilnej sytuacji gospodarczej kraju. Stan ten potwierdzają w ostatnich opiniach agencje ratingowe: Moody’s, S&P oraz Fitch – podała Komisja Nadzoru Finansowego.

Jak podsumowano, nadzorca uważa, że „sektor bankowy w Polsce jest dobrze przygotowany na potencjalne skutki orzeczenia TSUE”.

W czwartek o godz. 13.15 indeks WIG-BANKI spada o 0,7 proc., choć wcześniej zdążył już zaliczyć też sięgający prawie 2,8 proc. wzrost, jak i otrzeć się o ponad 3,3-proc. spadek. Na rynku bankowych obligacji inwestorzy także nie mogą się zdecydować, co do jednoznacznej interpretacji wyroku. Część podporządkowanych papierów Getin Noble Banku wyraźnie tanieje, ale przy relatywnie niedużych obrotach, a dwie serie też drożeją. W pojedynczych transakcjach taniały też obligacje Banku Millennium.

Więcej wiadomości kategorii Prawo