wtorek, 06 czerwca 2023

Newsroom

Kolejne zatrzymania w obligacyjnej piramidzie

msd | 24 stycznia 2022
W grudniu i styczniu agenci CBA zatrzymali łącznie cztery osoby, które miały działać na szkodę spółek deweloperskich finansujących się obligacjami.

Jeszcze w grudniu w ręce CBA trafiły dwie osoby reprezentujące spółki deweloperskie, których obligacje oferowane były przez pośrednika o wątpliwej reputacji. Prokurator postawił tym osobom szereg zarzutów, a wobec jednej z nich sąd zastosował areszt tymczasowy.

„W prokuraturze (zatrzymani – red.) usłyszeli zarzuty związane z tym, że wprowadzili w błąd, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kilkuset klientów nabywających obligacje i doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia przez nich mieniem wielkiej wartości, nadto uzyskane środki z emisji podejrzani przeznaczyli na inne cele, niż określone w warunkach emisji, a także nie zaspokoili roszczeń wierzycieli. Przedstawiono im również zarzuty związane z praniem pieniędzy w kwocie ok. 4 mln. zł. Szkoda wyrządzona przez jedną z zatrzymanych osób  została oszacowana na wartość około 52 mln zł” – poinformowało CBA.

W styczniu funkcjonariusze CBA zatrzymali natomiast dwie kolejne osoby w tej sprawie. Jak podano, zatrzymani mieli „działać na szkodę obligatariuszy spółek deweloperskich”. 

Według CBA, postępowanie jest rozwojowe, a poszkodowani w sprawie mogli stracić nawet kilkaset milionów złotych.

Grudniowo-styczniowe zatrzymania dotyczą postępowania dotyczącego działania zorganizowanej grupy przestępczej, która – według CBA – stworzyła piramidę finansową. 

„Ustalenia śledczych wskazują, że spółka brokerska co najmniej w latach 2016-2020 oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości. Jak wynika z dokumentacji pracownicy spółki, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd, oferując sprzedaż obligacji firm o wątpliwej kondycji finansowej” – podało CBA.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie przeprowadzono w sierpniu 2020 r. Funkcjonariusze ujęli wówczas prezesa, członka zarządu oraz byłego dyrektora działu prawnego jednej ze spółek. 

W sierpniu 2020 r. funkcjonariusze CBA zatrzymali osoby związane z pośrednikiem Alpha Bridge Broker (d. Gerda Broker). W poniedziałek rano nie udało nam się oficjalnie potwierdzić, że grudniowo-styczniowe zatrzymania dotyczą i tej sprawy. Osoba odbierająca połączenia od dziennikarzy brak możliwości udzielenia telefonicznej odpowiedzi tłumaczyła tym, że CBA nie ma rzecznika prasowego.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

  • UKNF stawia na listy zastawne, także dla inwestorów indywidualnych

    17 maja 2023
    Nadzorca chce nałożyć na banki obowiązek zwiększenia finansowania kredytów hipotecznych długoterminowymi instrumentami dłużnymi, co może spowodować konieczność uplasowania nawet 147 mld zł nowych papierów. Polski rynek jest na to za mały, ale UKNF liczy, że w zakup listów zastawnych włączyć mógłby się NBP oraz klienci detaliczni.
    czytaj więcej
  • WIRON i obligacje. Pięć dni przesunięcia

    16 maja 2023

    Narodowa Grupa Robocza zarekomenduje, aby wysokość odsetek płaconych od zmiennokuponowych obligacji opartych o WIBOR ustalać na pięć dni przed płatnością kuponu. Raty kredytów (w tym hipotecznych) mają być zaś obliczane w formule last reset.

    czytaj więcej
  • Polskie obligacje kapitałowe od IV kwartału

    05 maja 2023
    Począwszy od 1 października krajowe banki, domy maklerskie i zakłady ubezpieczeń będą mogły emitować obligacje kapitałowe, szerzej znane jako CoCo bonds. Długo wyczekiwany instrument wystartuje w Polsce akurat, gdy na europejskim rynku przeżywa on kryzys zaufania.
    czytaj więcej
  • UOKiK ponownie ostrzega przed inwestycjami w weksle

    27 kwietnia 2023
    Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty Assay Management oraz zarządzanej przez nią spółce Assay Management ASI, która jest wystawcą weksli. Od lutego w podobnej sprawie prowadzone jest też postępowanie przeciwko Aforti Holding.
    czytaj więcej