poniedziałek, 23 maja 2022

Newsroom

Kolejne zatrzymania w obligacyjnej piramidzie

msd | 24 stycznia 2022
W grudniu i styczniu agenci CBA zatrzymali łącznie cztery osoby, które miały działać na szkodę spółek deweloperskich finansujących się obligacjami.

Jeszcze w grudniu w ręce CBA trafiły dwie osoby reprezentujące spółki deweloperskie, których obligacje oferowane były przez pośrednika o wątpliwej reputacji. Prokurator postawił tym osobom szereg zarzutów, a wobec jednej z nich sąd zastosował areszt tymczasowy.

„W prokuraturze (zatrzymani – red.) usłyszeli zarzuty związane z tym, że wprowadzili w błąd, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kilkuset klientów nabywających obligacje i doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia przez nich mieniem wielkiej wartości, nadto uzyskane środki z emisji podejrzani przeznaczyli na inne cele, niż określone w warunkach emisji, a także nie zaspokoili roszczeń wierzycieli. Przedstawiono im również zarzuty związane z praniem pieniędzy w kwocie ok. 4 mln. zł. Szkoda wyrządzona przez jedną z zatrzymanych osób  została oszacowana na wartość około 52 mln zł” – poinformowało CBA.

W styczniu funkcjonariusze CBA zatrzymali natomiast dwie kolejne osoby w tej sprawie. Jak podano, zatrzymani mieli „działać na szkodę obligatariuszy spółek deweloperskich”. 

Według CBA, postępowanie jest rozwojowe, a poszkodowani w sprawie mogli stracić nawet kilkaset milionów złotych.

Grudniowo-styczniowe zatrzymania dotyczą postępowania dotyczącego działania zorganizowanej grupy przestępczej, która – według CBA – stworzyła piramidę finansową. 

„Ustalenia śledczych wskazują, że spółka brokerska co najmniej w latach 2016-2020 oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości. Jak wynika z dokumentacji pracownicy spółki, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd, oferując sprzedaż obligacji firm o wątpliwej kondycji finansowej” – podało CBA.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie przeprowadzono w sierpniu 2020 r. Funkcjonariusze ujęli wówczas prezesa, członka zarządu oraz byłego dyrektora działu prawnego jednej ze spółek. 

W sierpniu 2020 r. funkcjonariusze CBA zatrzymali osoby związane z pośrednikiem Alpha Bridge Broker (d. Gerda Broker). W poniedziałek rano nie udało nam się oficjalnie potwierdzić, że grudniowo-styczniowe zatrzymania dotyczą i tej sprawy. Osoba odbierająca połączenia od dziennikarzy brak możliwości udzielenia telefonicznej odpowiedzi tłumaczyła tym, że CBA nie ma rzecznika prasowego.

Więcej wiadomości kategorii Prawo