sobota, 19 lipca 2025

Newsroom

Kolejni zatrzymani w obligacyjnej piramidzie

msd | 5 grudnia 2022
Funkcjonariusze CBA zatrzymali dwie kolejne osoby, które działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej miały wprowadzać klientów w błąd, oferując im sprzedaż obligacji firm o wątpliwej kondycji finansowej.

Zatrzymane osoby to dwoje dyrektorów spółki brokerskiej, którym przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa kolejno na 23,4 mln zł oraz 62,2 mln zł.

Przeprowadzone zatrzymania są częścią prowadzonego od 2020 r. postępowania dotyczącego działania zorganizowanej grupy przestępczej, która stworzyła piramidę finansową, wynika z komunikatu CBA.

„Ustalenia śledczych wskazują, że spółka brokerska co najmniej w latach 2016-2020 oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości. Jak wynika z dokumentacji pracownicy spółki, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd, oferując sprzedaż obligacji firm o wątpliwej kondycji finansowej” – podało CBA.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze polegające na poręczeniach majątkowych, dozorze policji, zakazie kontaktowania ze współpodejrzanymi oraz zakazie opuszczania kraju.

Wcześniej w tym samym postępowaniu zarzuty usłyszeć miało siedem innych osób, w tym członkowie zarządu spółki.

W całym komunikacie CBA ani razu nie pada nazwa spółki, dla której pracowali podejrzani. Niemniej, sama treść dość jasno sugeruje, że chodzi o Alpha Bridge Broker, wcześniej działającą pod nazwą Gerda Broker.  

Więcej wiadomości kategorii Prawo

  • Rząd porzuca projekt NABE

    9 lipca 2025
    Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem skarbu państwa nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia, wynika z raportu końcowego przygotowanego przez zespół przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.
    czytaj więcej
  • NIK gorzko o działaniach KNF i prokuratury ws. GetBacku

    8 lipca 2025
    Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na działaniach nadzorcy i wymiaru sprawiedliwości w sprawie GetBacku. UKNF odpowiada jednak, że został potraktowany nieobiektywnie, a sama kontrola NIK zawiera błędne oceny zgromadzonego materiału.
    czytaj więcej
  • Listy zastawne z przywilejami dla kredytobiorców

    1 lipca 2025
    Jurand Drop, wiceminister finansów, cierpko ocenił postulaty grupy roboczej Europejskiego Kongresu Finansowego, która chciała m.in. zwolnienia podatkowego dla długoterminowych nabywców listów zastawnych. Ale inwestorzy i tak będą mogli liczyć na bonusy - wynika z naszych ustaleń.
    czytaj więcej
  • Zarząd i rada nadzorcza Włodarzewskiej staną przed sądem

    24 czerwca 2025
    Po ośmiu latach od ogłoszenia upadłości deweloperskiej spółki do sądu trafił pierwszy akt oskarżenia przeciwko byłym członkom zarządu i rady nadzorczej Włodarzewskiej.
    czytaj więcej