piątek, 09 czerwca 2023

Newsroom

Kolejni zatrzymani w obligacyjnej piramidzie

msd | 05 grudnia 2022
Funkcjonariusze CBA zatrzymali dwie kolejne osoby, które działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej miały wprowadzać klientów w błąd, oferując im sprzedaż obligacji firm o wątpliwej kondycji finansowej.

Zatrzymane osoby to dwoje dyrektorów spółki brokerskiej, którym przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa kolejno na 23,4 mln zł oraz 62,2 mln zł.

Przeprowadzone zatrzymania są częścią prowadzonego od 2020 r. postępowania dotyczącego działania zorganizowanej grupy przestępczej, która stworzyła piramidę finansową, wynika z komunikatu CBA.

„Ustalenia śledczych wskazują, że spółka brokerska co najmniej w latach 2016-2020 oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości. Jak wynika z dokumentacji pracownicy spółki, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd, oferując sprzedaż obligacji firm o wątpliwej kondycji finansowej” – podało CBA.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze polegające na poręczeniach majątkowych, dozorze policji, zakazie kontaktowania ze współpodejrzanymi oraz zakazie opuszczania kraju.

Wcześniej w tym samym postępowaniu zarzuty usłyszeć miało siedem innych osób, w tym członkowie zarządu spółki.

W całym komunikacie CBA ani razu nie pada nazwa spółki, dla której pracowali podejrzani. Niemniej, sama treść dość jasno sugeruje, że chodzi o Alpha Bridge Broker, wcześniej działającą pod nazwą Gerda Broker.  

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • Rada Ministrów przyjęła ustawę wprowadzającą wiele zmian na rynku obligacji

  07 czerwca 2023
  Nominał nienotowanych papierów dłużnych od 40 tys. euro, nowe obligacje transformacyjne, zawężenie katalogu pośredników uczestniczących w ofercie i zwiększenie niektórych wymogów informacyjnych – wszystko to zawiera projekt przyjętej przez rząd ustawy.
  czytaj więcej
 • UKNF stawia na listy zastawne, także dla inwestorów indywidualnych

  17 maja 2023
  Nadzorca chce nałożyć na banki obowiązek zwiększenia finansowania kredytów hipotecznych długoterminowymi instrumentami dłużnymi, co może spowodować konieczność uplasowania nawet 147 mld zł nowych papierów. Polski rynek jest na to za mały, ale UKNF liczy, że w zakup listów zastawnych włączyć mógłby się NBP oraz klienci detaliczni.
  czytaj więcej
 • WIRON i obligacje. Pięć dni przesunięcia

  16 maja 2023

  Narodowa Grupa Robocza zarekomenduje, aby wysokość odsetek płaconych od zmiennokuponowych obligacji opartych o WIBOR ustalać na pięć dni przed płatnością kuponu. Raty kredytów (w tym hipotecznych) mają być zaś obliczane w formule last reset.

  czytaj więcej
 • Polskie obligacje kapitałowe od IV kwartału

  05 maja 2023
  Począwszy od 1 października krajowe banki, domy maklerskie i zakłady ubezpieczeń będą mogły emitować obligacje kapitałowe, szerzej znane jako CoCo bonds. Długo wyczekiwany instrument wystartuje w Polsce akurat, gdy na europejskim rynku przeżywa on kryzys zaufania.
  czytaj więcej