piątek, 27 stycznia 2023

Newsroom

Kolejny miesiąc kiepskiego popytu na obligacje oszczędnościowe

msd | 03 stycznia 2023
Grudniowa sprzedaż detalicznych papierów skarbu państwa wyniosła około 2 mld zł, wynika z obliczeń Obligacje.pl.

Do 2 stycznia włącznie w KDPW zarejestrowano w sumie 1,97 mld zł obligacji oszczędnościowych z grudniowej oferty, z czego prawie 1,09 mld zł przypada na antyinflacyjne czterolatki, a kolejne 0,42 mld zł to papiery dziesięcioletnie. Być może wartości te jeszcze nieznacznie wzrosną (oficjalne dane MF opublikuje w połowie stycznia), ale prawdopodobnie nie na tyle, by przebić listopadowe 2,06 mld zł, które było przecież najsłabszym wynikiem od dwóch lat.

Słaby popyt na obligacje detalicznych w ostatnich miesiącach kończy jednak rekordowy rok, w którym resort finansów sprzedał ponad 57,1 mld zł papierów oszczędnościowych. Przy czym, ponad połowa z tego (30,5 mld zł) trafiła do nabywców w okresie czerwiec-sierpień, gdy popyt pozostawał pod wyraźnym wpływem nowej oferty ze strony MF, przebijającej wówczas bankowe depozyty.

Mimo wszystko, rekordowe wyniki 2022 r. nie powinny przesłaniać tego, że portfele inwestorów nasyciły się obligacjami detalicznymi w obecnej postaci, co pod dużym znakiem zapytania stawia możliwość realizacji założeń MF na 2023 r. Jak bowiem pisaliśmy w grudniu, resort finansów zamierza pozyskać w tym roku 41,3 mld zł netto z emisji papierów oszczędnościowych. Według naszych obliczeń uwzględniających zapadający dług, oznaczałoby to konieczność uplasowania około 61,6 mld zł, tj. 4,5 mld zł więcej niż w 2022 r. Innymi słowy, co miesiąc inwestorzy musieliby kupować obligacje detaliczne za dwuipółkrotność tego, co w listopadzie, czy grudniu 2022 r. 

Tymczasem w styczniu MF pozostawiło ofertę papierów oszczędnościowych na tym samym poziomie, co w trzech poprzednich miesiącach. Jedyną zmianę przynosi sieć dystrybucji – do kanałów zdalnych Banku Pekao dołączyły też jego placówki.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje