wtorek, 25 lutego 2020

Newsroom

Kurator chce obligatariusza w radzie nadzorczej GetBacku

msd | 22 maja 2018
Kamil Hajduk, kurator obligatariuszy w przyspieszonym postępowaniu układowym GetBacku, chciałby ogłoszenia przerwy we wtorkowym NWZ spółki celem wyboru do jej rady nadzorczej osoby z grona posiadaczy obligacji.

Kurator chce aby spółka udostępniła dane źródłowe do oceny możliwości zrealizowania przedstawionych wstępnie propozycji układowych. Ponadto, chce on też powołania do rady nadzorczej jednego z obligatariuszy. 

We wtorek o godz. 10.30 rozpoczyna się zwołane na wniosek Abris Capital Partners, głównego akcjonariusza, NWZ w sprawie „zmian w składzie rady nadzorczej”. W istocie chodzi o uzupełnienie składu rady, która liczy obecnie trzech członków wobec wymaganych statutem spółki od pięciu do siedmiu. 

(…) Kurator poprosił zarząd o przekazanie akcjonariuszom spółki, aby na zbliżającym się NWZA zrobili przerwę celem wyboru członka rady nadzorczej z grona obligatariuszy, szczególnie istotne wydaje się to w kontekście aktualnych propozycji układowych przewidujących konwersję – poinformował Kamil Hajduk na swojej stronie internetowej.

We wstępnych propozycjach układowych znajdujący się w postepowaniu restrukturyzacyjnym GetBack proponuje właścicielom niezabezpieczonych obligacji spłatę 65,36 proc. należności głównej w latach 2018-2025 przy jednoczesnym umorzeniu wszelkich odsetek. Pozostała część należności (34,64 proc.) miałaby podlegać konwersji na akcje przy cenie 8,36 zł. Propozycje te, jak zapowiadali niedawno przedstawiciele spółki, będą jeszcze dyskutowane z wierzycielami. W każdym razie przy ujemnym kapitale własnym, jaki wykaże spółka, uniknięcie przez obligatariuszy jakiegokolwiek strzyżenia będzie prawdopodobnie niemożliwe.

W opiniowaniu układu wziąć może też rada wierzycieli, która zostanie powołana. Jednym ze zgłoszonych do niej kandydatów, jak wskazywaliśmy w ubiegłym tygodniu, jest Konrad Kąkolewski, były prezes GetBacku, którego rada nadzorcza odwołała w połowie kwietnia.

W poniedziałek Dziennik Gazeta Prawna ujawnił natomiast, że złożone w kwietniu przez KNF zawiadomienia do Prokuratury Regionalnej w Warszawie z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez zarząd GetBacku dotyczą działania na szkodę spółki, łamania ustawy o rachunkowości, podawania nieprawdziwych informacji w raportach okresowych i sprawozdaniach finansowych.

Sama spółka w poniedziałek po raz kolejny przesunęła natomiast termin publikacji sprawozdania za 2017 r. Poinformowała też o zwiększeniu oczekiwanej skonsolidowanej straty netto z 1 mld zł do 1,2 mld zł. Oznaczałoby to, że kapitały własne GetBacku znajdują się około 440-470 mln zł na minusie.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

 • Strzyżenie obligacji 2C Partners

  25 lutego 2020
  Nieruchomościowa spółka porozumiała się w sprawie umorzenia połowy obligacji, których termin spłaty minął w maju ubiegłego roku.
  czytaj więcej
 • Obligatariusze Unified Factory przyjęli układ

  21 lutego 2020
  Właściciele niewykupionych papierów serii C i D mają otrzymywać 56 proc. należności głównej w latach 2022-2029. Część obligacyjnych wierzytelności zostanie też skonwertowana na nowe akcje, a w grę wchodzi także zaspokojenie z przedmiotu zastawu.
  czytaj więcej
 • Cedrob oferuje 100 mln zł za składniki majątkowe Kani

  19 lutego 2020
  Producent mięsa drobiowego chce kupić składniki majątkowe Zakładów Mięsnych Henryk Kania, które czekają na otwarcie postępowania upadłościowego.
  czytaj więcej
 • Według Brastera obligacje nie stały się wymagalne

  19 lutego 2020
  Zdaniem zarządu Brastera publikacja komunikatu z informacją, że spółka może nie mieć pieniędzy na okresową amortyzację obligacji i odsetki od nich nie stanowi jeszcze naruszenia warunków emisji. Spółka chce przełożyć termin płatności najbliższej płatności, ale nie myśli o przesunięciu terminu ostatecznego wykupu, przewidzianego na 29 listopada tego roku.
  czytaj więcej

Emisje