poniedziałek, 25 maja 2020

Newsroom

Likwidowany fundusz obligacji korporacyjnych Copernicusa dokonał kolejnej wypłaty

msd | 07 stycznia 2019
Uczestnicy subfunduszu Dłużnych Papierów Korporacyjnych w likwidacji, którym zarządza Copernicus Capital TFI, otrzymali łącznie 4,4 mln zł w dniach 27-28 grudnia.

Była to piąta płatność w ramach likwidacji trwającej od września 2014 r. Łącznie uczestnicy subfunduszu otrzymać mieli dotychczas 15 mln zł.

Pieniądze wypłacone w ostatnich dniach grudnia, jak podaje Copernicus na swojej stronie internetowej, stanowiły około 17 proc. aktywów netto subfunduszu według stanu z czerwca ubiegłego roku.

Aktualne wyceny subfunduszu Dłużnych Papierów Korporacyjnych nie są publikowane. Na koniec czerwca 2018 r. miał on 25,7 mln zł aktywów netto. Otwarcie likwidacji we wrześniu 2014 r. zostało natomiast spowodowane spadkiem aktywów netto poniżej 39 mln zł.

Początkowo likwidacja subfunduszu miała zakończyć się w październiku 2016 r. Obecnie, po kolejnym przedłużeniu, Copernicus podaje, że będzie to maj 2020 r. 

Na koniec czerwca ubiegłego roku w portfelu subfunduszu znajdowały się niespłacone w latach 2013-2014 obligacje Ganta oraz GC Investment, a także spółek Mostostal Wrocław Quantum Ruda Park oraz TMI. Ostatnie z nich oprocentowane były na stałe 30 proc. w skali roku. Ponadto w portfelu subfunduszu Copernicus wykazywał kilka innych serii niespłaconych papierów dłużnych (m.in. Milmex i Widok Energia), aczkolwiek ich wartość spisano do zera.

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

 • Piątek z funduszem: Quercus Ochrony Kapitału

  22 maja 2020
  1,8 proc. zysku za ostatnich 12 miesięcy to wynik lepszy od większości konkurentów (0,5 proc.), który fundusz zawdzięcza umiarkowanie konserwatywnej polityce doboru emitentów. Jednak to także znacznie poniżej średniego oprocentowania korporacyjnej części portfela (4,1 proc.).
  czytaj więcej
 • Zwolniło tempo spadku aktywów funduszy obligacji korporacyjnych

  14 maja 2020
  W kwietniu wartość aktywów netto (WAN) funduszy polskich obligacji korporacyjnych ponownie się obniżyła, ale już wielokrotnie mniej niż miesiąc wcześniej.
  czytaj więcej
 • Piątek z funduszem – Allianz Obligacji Plus

  08 maja 2020
  Fundusz opiera portfel korporacyjny na papierach o zmiennym kuponie, co – z uwagi na nowe stawki WIBOR - oznacza niechybny spadek zarobku na odsetkach. Część płynnościowa lokowana jest na zmianę w obligacjach skarbowych i funduszach zagranicznych. Struktura portfela nie przeważa żadnej ze spółek ani branż.
  czytaj więcej
 • Fundusze odrobiły część strat

  06 maja 2020
  W kwietniu średnia stopa zwrotu funduszy polskich obligacji korporacyjnych wyniosła +0,64 proc. Miesiąc wcześniej były na ponad 2-proc. minusie.
  czytaj więcej

Emisje