czwartek, 21 lutego 2019

Newsroom

Limit wartości małych emisji publicznych wzrośnie do 5 mln euro

ems | 23 lutego 2018
Taki limit jest rozważany przez UKNF, co wymagałoby zmiany ustawy o ofercie publicznej - poinformował nas Jacek Barszczewski, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.

O tym, że KNF rozważa podniesienie limitu do takiej właśnie wartości napisał w piątek Dziennik Gazeta Prawna, także powołując się na rzecznika KNF.

Z pewnością wiadomo już, że od 21 lipca będzie można przeprowadzać publiczne emisje obligacji (i akcji) o wartości do 1 mln EUR bez obowiązku sporządzania prospektu emisyjnego i memorandum informacyjnego. Nadal wymagane jest pośrednictwo firmy inwestycyjnej w takich ofertach, ale ma się to zmienić.

- Oczekujemy, że zmiana w tym zakresie (ustawy o obrocie papierami wartościowymi – red.) zostanie uchwalona przed 21 lipca – napisał Jacek Barszczewski, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego w mailu do redakcji Obligacje.pl.

Obecnie firmy także mogą przeprowadzać publiczne emisje obligacji i akcji bez prospektu i memorandum, ale obowiązujący limit to równowartość 100 tys. EUR w okresie 12 miesięcy.

Na rynku znacznie bardziej popularne są tzw. małe emisje publiczne przeprowadzane na podstawie memorandum informacyjnego. W ich przypadku wartość emisji nie może przekroczyć równowartości 2,5 mln EUR w ciągu 12 miesięcy.

Podniesienie limitu do równowartości 5 mln EUR jest zgodne z unijnym rozporządzeniem, które pozwala na przeprowadzanie emisji publicznych bez prospektu nawet do 8 mln EUR, ale ustalenie ostatecznej wartości pozostawiono krajowym nadzorom. KNF na razie tylko rozważa ustalenie limitu na poziomie 5 mln EUR, ale wymaga to zmiany o ofercie publicznej. Nie jest też jasne, czy przeprowadzenie takiej emisji będzie wymagało sporządzenia memorandum informacyjnego, czy też będzie to inny dokument.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • Niejednoznaczna ocena postępowań restrukturyzacyjnych

  19 lutego 2019
  Próbujących wyjść na prostą firm, które wybierają drogę postępowań restrukturyzacyjnych, wciąż przybywa. Efektywność tej procedury pozostawia jednak wiele do życzenia, bo liczba zatwierdzonych układów jest niższa od umorzonych restrukturyzacji – wynika z raportu przygotowanego przez Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja i SpotData.
  czytaj więcej
 • Wchodzą nowe obligacje bankowe

  13 lutego 2019
  Prezydent właśnie podpisał nowelizację ustawy o BFG, co pozwoli wprowadzić do krajowego porządku prawnego nowy rodzaj bankowego długu, czyli obligacje nieuprzywilejowane.
  czytaj więcej
 • Nadchodzą nowe obligacje bankowe

  09 lutego 2018
  W ramach prac nad nowelizacją ustawy o BFG wyodrębniona zostanie nowa kategoria długu. Będzie to tzw. senior non-preferred debt, czyli obligacje klasyfikowane pomiędzy zwykłym długiem senioralnym a papierami podporządkowanymi.
  czytaj więcej
 • Od przyszłego roku małe oferty publiczne bez prospektu i memorandum

  18 grudnia 2017
  Ministerstwo Finansów chce w I połowie 2018 r. zwiększyć maksymalny limit publicznych ofert, które nie wymagają prospektu ani memorandum, z obecnych 100 tys. EUR do 1 mln EUR. Dotyczy to także obligacji.
  czytaj więcej

Emisje