niedziela, 18 listopada 2018

Newsroom

Limit wartości małych emisji publicznych wzrośnie do 5 mln euro

ems | 23 lutego 2018
Taki limit jest rozważany przez UKNF, co wymagałoby zmiany ustawy o ofercie publicznej - poinformował nas Jacek Barszczewski, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.

O tym, że KNF rozważa podniesienie limitu do takiej właśnie wartości napisał w piątek Dziennik Gazeta Prawna, także powołując się na rzecznika KNF.

Z pewnością wiadomo już, że od 21 lipca będzie można przeprowadzać publiczne emisje obligacji (i akcji) o wartości do 1 mln EUR bez obowiązku sporządzania prospektu emisyjnego i memorandum informacyjnego. Nadal wymagane jest pośrednictwo firmy inwestycyjnej w takich ofertach, ale ma się to zmienić.

- Oczekujemy, że zmiana w tym zakresie (ustawy o obrocie papierami wartościowymi – red.) zostanie uchwalona przed 21 lipca – napisał Jacek Barszczewski, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego w mailu do redakcji Obligacje.pl.

Obecnie firmy także mogą przeprowadzać publiczne emisje obligacji i akcji bez prospektu i memorandum, ale obowiązujący limit to równowartość 100 tys. EUR w okresie 12 miesięcy.

Na rynku znacznie bardziej popularne są tzw. małe emisje publiczne przeprowadzane na podstawie memorandum informacyjnego. W ich przypadku wartość emisji nie może przekroczyć równowartości 2,5 mln EUR w ciągu 12 miesięcy.

Podniesienie limitu do równowartości 5 mln EUR jest zgodne z unijnym rozporządzeniem, które pozwala na przeprowadzanie emisji publicznych bez prospektu nawet do 8 mln EUR, ale ustalenie ostatecznej wartości pozostawiono krajowym nadzorom. KNF na razie tylko rozważa ustalenie limitu na poziomie 5 mln EUR, ale wymaga to zmiany o ofercie publicznej. Nie jest też jasne, czy przeprowadzenie takiej emisji będzie wymagało sporządzenia memorandum informacyjnego, czy też będzie to inny dokument.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • Nowe obligacje bankowe od 400 tys. zł

  24 października 2018
  Nieuprzywilejowane obligacje banków, które w najbliższych miesiącach wejdą do porządku prawnego, będą trudno dostępne lub w ogóle niedostępne dla inwestorów detalicznych. Ich jednostkowy nominał wyniesie 400 tys. zł, jak dla papierów podporządkowanych.
  czytaj więcej
 • Kolejne aresztowania ws. Gant Development

  22 października 2018
  W ubiegłym tygodniu na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymano sześć osób w śledztwie dotyczącym wrocławskiego dewelopera, który zbankrutował w 2013 r.
  czytaj więcej
 • Nadchodzą nowe obligacje bankowe

  09 lutego 2018
  W ramach prac nad nowelizacją ustawy o BFG wyodrębniona zostanie nowa kategoria długu. Będzie to tzw. senior non-preferred debt, czyli obligacje klasyfikowane pomiędzy zwykłym długiem senioralnym a papierami podporządkowanymi.
  czytaj więcej
 • Od przyszłego roku małe oferty publiczne bez prospektu i memorandum

  18 grudnia 2017
  Ministerstwo Finansów chce w I połowie 2018 r. zwiększyć maksymalny limit publicznych ofert, które nie wymagają prospektu ani memorandum, z obecnych 100 tys. EUR do 1 mln EUR. Dotyczy to także obligacji.
  czytaj więcej

Emisje