niedziela, 31 maja 2020

Newsroom

Lokum Deweloper – raport Navigator Debt Advisory

Navigator Debt Advisory | 29 maja 2019
Podsumowanie wyników spółki po raporcie za I kw. 2019 r.

W I kw. 2019 r. grupa Lokum Deweloper sprzedała 89 lokali. Niski odczyt jest konsekwencją mocno uszczuplonej oferty dewelopera, która na skutek doskwierających całej branży problemów z uzyskiwaniem decyzji administracyjnych, nie została wystarczająco odbudowana. Mimo niezadowalającego poziomu sprzedaży w I kw. 2019 r. oraz spodziewanego niskiego odczytu w bieżącym kwartale, deweloper podtrzymał tegoroczny cel sprzedażowy na poziomie 800 mieszkań. Zarząd grupy zaznaczył jednak, że realizacja planu będzie celem bardzo wymagającym, zależnym przede wszystkim od uzyskania ostatecznych pozwoleń na budowę w Krakowie, w którym grupa Lokum Deweloper posiada ponad 1,6 tys. mieszkań w przygotowaniu.

W pierwszym kwartale bieżącego roku grupa rozpoznała w wyniku 167 lokali, które pochodziły z wysoko marżowych inwestycji Lokum Victoria oraz Lokum Vena. Biorąc pod uwagę harmonogram inwestycji dewelopera, należy spodziewać się, że większa część tegorocznych przekazań będzie miała miejsce w pierwszej połowie roku. Potencjał rozpoznań lokali w wyniku bieżącego roku wynosi 892 mieszkania i na koniec I kw. 2019 r. rozpoznane lub zakontraktowane było łącznie 83 proc. potencjału (167 lokali rozpoznanych w wyniku pierwszego kwartału, 577 objętych umowami deweloperskimi i przedwstępnymi oraz 42 lokale objęte umowami rezerwacyjnymi). Zwykle faktyczny poziom przekazań stanowi ok. 90-95 proc. potencjału, co oznacza, że grupa Lokum Deweloper powinna przekazać w tym roku ok. 800-850 mieszkań wobec 900 mieszkań w 2018 r.

Deweloper posiada bardzo niski potencjał przyszłorocznych rozpoznań. W wyniku problemów administracyjnych, które w ostatnim czasie wpłynęły na harmonogram realizacji inwestycji Lokum SiestaII, potencjał rozpoznań na 2020 r. spadł do poziomu 362 mieszkań, co oznacza, że w przyszłym roku grupa Lokum Deweloper nie przekaże lokali z projektów prowadzonych na terenie Krakowa. W konsekwencji przesunięć harmonogramu projektów, deweloper posiada bardzo wysoki poziom potencjału rozpoznań mieszkań na dalsze lata (2021+), który na koniec I kw. 2019 r. wynosił ponad 11 tys. lokali (łącznie dla Krakowa i Wrocławia).

W kwietniu 2019 r. grupa Lokum Deweloper nabyła grunt o powierzchni 1,8 ha za kwotę 11,6 mln zł pod realizację kolejnych etapów inwestycji Lokum diTrevi, które umożliwią budowę 600 lokali. Grupa zakontraktowała również za kwotę 20 mln zł działkę przy ul. Stoczniowej, na terenie której deweloper planuje zrealizować projekt opiewający na 500 mieszkań (w najbliższym czasie dojdzie do przeniesienia własności nieruchomości). Grupa Lokum Deweloper wciąż utrzymuje bardzo niski wskaźnik ceny zakupu gruntu przypadającej na jeden lokal, który na koniec marca 2019 r. wyniósł 29 tys. zł/lokal, co stanowi solidny fundament pod przyszłe wyniki grupy.

Grupa posiada obecnie w przygotowaniu projekt Lokum Monte w miejscowości Sobótka, która znajduje się ok. 35 km od Wrocławia. Działka pod inwestycję została nabyta przez dewelopera w 2006 r. i umożliwi realizację 152 mieszkań. Grunt posiada pozwolenie na budowę, które w związku z działaniami prowadzącymi do aktualizacji planu realizacji inwestycji znajduje się obecnie w procesie zmian.

Pobierz cały raport (PDF, 516 KB)

Więcej wiadomości o Lokum Deweloper S.A.

 • Raport: Dobra sprzedaż mieszkań w styczniu, lutym i… COVID-19

  20 maja 2020
  Spodziewamy się, że kontynuacja negatywnego wpływu COVID-19 na wolumen sprzedawanych mieszkań jest nieunikniona. Naszym zdaniem w II kw. 2020 r. powinniśmy spodziewać się bardzo słabego odczytu kontraktacji – uważają analitycy Domu Maklerskiego Navigator.
  czytaj więcej
 • Lokum Deweloper na nowo z długiem netto

  13 maja 2020
  Po wyraźnym obniżeniu salda gotówki i środków zgromadzonych na rachunkach powierniczych w I kwartale bilans wrocławskiego dewelopera ponownie wykazuje dodatnie wartości zadłużenia finansowego netto. Od razu sięgającego prawie 65 mln zł. Pomimo nienajlepszych perspektyw na najbliższe kwartały, płynność Lokum pozostaje zabezpieczona.
  czytaj więcej
 • Lokum Deweloper – raport Navigator Debt Advisory

  04 maja 2020
  Podsumowanie wyników spółki po raporcie za IV kw. 2019 r.
  czytaj więcej
 • Lokum Deweloper wciąż bez długu netto

  25 marca 2020
  Wrocławski deweloper zakończył ubiegły rok z niewielką przewagą gotówki i środków na rachunkach powierniczych nad zadłużeniem odsetkowym. Grupa w końcu zaczęła odbudowywać ofertę mieszkań, ale zastała ją epidemia koronawirusa. W czasy niepewności Lokum weszło jednak z poduszką płynnościową, dostępnymi kredytami i decyzją o niewypłacaniu dywidendy.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Analizy

Emisje