piątek, 09 grudnia 2022

Newsroom

MCI Capital przydzieliło obligacje warte 80,6 mln zł

msd | 18 lutego 2022
W największej od ponad trzech lat publicznej prospektowej ofercie papierów dłużnych na krajowym rynku udział wzięło prawie 1,3 tys. inwestorów. Przepisem na sukces emisji MCI mogło się okazać 2,5-proc. dyskonto w cenie emisyjnej.

MCI Capital uplasowało obligacje o wartości 80,64 mln zł wobec oferowanych 84,94 mln zł, którymi spółka chciała zamknąć aktualny program publicznych emisji (pierwsza oferta przyniosła MCI 15,06 mln zł). Na nowe obligacje zapisało się 1282 inwestorów, co daje średnio 62,9 tys. zł zapisu na każdego z nich.

Podobnie, jak w październikowo-listopadowej emisji MCI Capital proponowało inwestorom WIBOR 3M plus 3,5 pkt proc. marży za pięcioletni dług zabezpieczony zastawem na certyfikatach inwestycyjnych. Nowością było jednak spore dyskonto zawarte w cenie emisyjnej. I to prawdopodobnie ono przyłożyło się do sukcesu emisji MCI. Subskrypcja trwała bowiem ponad dwa tygodnie, ale przez pierwszych dziewięć dni inwestorzy mogli obejmować papiery po 97,5 proc. nominału, co zwiększa efektywną marże w okolicę 4 pkt proc. Prawdopodobnie to właśnie po tej cenie objęto znakomitą większość długu, gdyż przy wynoszącej 80,64 mln zł wartości nominalnej obligacji wartość emisji ustalono na 78,82 mln zł (przed odjęciem kosztów oferty).

- Dziękujemy naszym Inwestorom za zaufanie jakim obdarzyli MCI i nasze obligacje, a także wszystkim instytucjom finansowym, które realizowały ten program (w tym DM BOŚ, DM Noble Securities, DM BDM, Ipopemie oraz DM BPS) za ogromne zaangażowanie, które przyczyniło się do naszego wspólnego sukcesu – powiedziała Ewa Ogryczak, wiceprezes MCI Capital ASI, cytowana w komunikacie. – Chcemy obecnie budować długoterminową relację na rynku obligacji z klientami indywidualnymi. Mamy nadzieję, że sukcesywnie będziemy oferować bieżącym i przyszłym klientom indywidualnym długoterminowy produkt o atrakcyjnym oprocentowaniu – zapowiedziała także.

Według zapowiedzi, pozyskane z emisji środki MCI zamierza przeznaczyć na kolejne inwestycje.

Nowe obligacje MCI powinny zostać dopuszczone do obrotu na Catalyst w przyszłym miesiącu. 

Pochodzące z poprzedniej emisji publicznej papiery MCI1126 wyceniane są w okolicach 100,7-100,8 proc. nominału. Jednak przed ujawnieniem warunków nowej oferty publicznej (dodatnie dyskonta) obligacje wyceniane były na ok. 102-103 proc., a niekiedy i wyżej. 

Więcej wiadomości o MCI Capital ASI S.A.

 • MCI Capital odrobiło straty

  18 listopada 2022
  Osiągnięte w III kwartale zyski z wyceny certyfikatów inwestycyjnych pozwoliły funduszowi wyjść nad kreskę z tegorocznymi wynikami. Mocno wzrosły natomiast jego krótkoterminowe zobowiązania.
  czytaj więcej
 • MCI Capital urynkowiło część długu

  21 września 2022
  Skonsolidowany dług brutto MCI nieznacznie spadł w I półroczu, ale już większa jego część była w rękach zewnętrznych inwestorów. W związku ze słabymi wynikami jednego z subfunduszy narastają natomiast zobowiązania z tytułu udzielonych gwarancji stóp zwrotu.
  czytaj więcej
 • MCI Capital straciło na wojnie

  13 maja 2022
  Z powodu ujemnego wyniku na posiadanych certyfikatach inwestycyjnych MCI Capital zaksięgowało 81,4 mln zł skonsolidowanej straty netto w I kwartale. Sytuacji płynnościowej nie powinno to jednak zmieniać.
  czytaj więcej
 • MCI Capital z wysoką płynnością i apetytem na inwestycje

  14 kwietnia 2022
  Szeroko rozumiana grupa MCI zakończyła ubiegły rok z ponad 0,8 mld zł dostępnego finansowania. Liczy, że najbliższe dwa lata będą okresem budowania portfela, do czego zachęcać też ma unormowanie wycen.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje