piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

MF ujawniło warunki nowych obligacji detalicznych

msd | 25 maja 2022
Od czerwca resort finansów nie tylko zaproponuje inwestorom nowe 12- i 24-miesięczne obligacje oszczędnościowe oparte o stopę referencyjną NBP, ale i mocno podniesie oprocentowanie papierów znajdujących się dotychczasowej ofercie.

Dostępne w ofercie od czerwca 12-miesięczne obligacje (ROR0623) oprocentowane będą na 5,25 proc. rocznie w pierwszym okresie odsetkowym, a w kolejnych okresach kupon będzie równy głównej stopie procentowej NBP. W sposób analogiczny wyznaczane będzie oprocentowanie nowych dwuletnich papierów (DOR0624), przy czym w tym przypadku do stopy referencyjnej dodawane będzie jeszcze 0,25 pkt proc. marży. W obu przypadkach okresy odsetkowe ustalono na jeden miesiąc i z taką też częstotliwością wypłacane będą kupony.

Wprowadzenie nowych 12- i 24-miesięcznych papierów oznaczać będzie wycofanie z oferty resortu finansów stałokuponowych dwulatek (3 proc. rocznie), które oferowane będą do końca maja. 

Razem z rozszerzeniem palety obligacji oszczędnościowych minister finansów zdecydowała też o podniesieniu oprocentowania papierów znajdujących się w dotychczasowej ofercie. W przypadku trzymiesięcznego długu, od czerwca kupon wzrośnie więc z obecnych 1,5 proc. do 3 proc. w skali roku. Trzylatki dadzą zarobić 5,5 proc. rocznie w pierwszym sześciomiesięcznym okresie (w maju jest to 3,1 proc.), a później – jak dotychczas – kupon równy będzie stawce WIBOR 6M.

Z kolei oparte wskaźnik inflacji cztero- i 10-letnie oprocentowane będą w pierwszym roku odpowiednio na 5,5 oraz 5,75 proc. wobec aktualnych 3,3 i 3,7 proc. Sama marża pozostaje jednak bez zmian, co oznacza, że od drugiego roku kupon będzie ustalany w oparciu o wskaźnik inflacji powiększony o 1,0 lub 1,25 pkt proc. kolejno dla cztero- i 10-letnich obligacji. Działające na analogicznych sześcio- i 12-letnie papiery rodzinne, zarezerwowane wyłącznie dla beneficjentów programu 500+, w pierwszym roku dadzą zarobić 5,7 i 6,0 proc., a później ich oprocentowanie będzie równe sumie inflacji i 1,50 oraz 1,75 pkt proc. marży. 

W maju premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przełamanie monopolu PKO BP na sprzedaż obligacji skarbowych. Detaliczny dług ma być też dostępny w Banku Pekao, choć na to – wg ostatnich zapowiedzi banku – przyjdzie poczekać do września. 

Więcej wiadomości kategorii Emisje