czwartek, 28 marca 2024

Newsroom

Ministerstwo Finansów tnie odsetki na obligacjach detalicznych

msd | 24 kwietnia 2020
Począwszy od maja wyjściowe oprocentowanie wszystkich obligacji skarbowych dla inwestorów indywidualnych spadnie od 1 do 1,3 pkt proc.

Od maja kupon dla trzymiesięcznych obligacji spadnie z obecnych 1,5 do 0,5 proc. w skali roku., a w przypadku dwulatek obniży się z 2,1 do 1,0 proc. Oprocentowanie papierów trzyletnich w pierwszym półrocznym okresie spadnie z 2,2 do 1,1 proc., później zaś równe będzie stopie WIBOR 6M.

W przypadku tzw. obligacji antyinflacyjnych spadły zarówno kupony w pierwszym okresie odsetkowym, jak i marże dla kolejnych lat. I tak, oprocentowanie papierów czteroletnich obniży się z 2,4 do 1,3 proc., zaś marża w kolejnych latach spadnie z 1,25 do 0,75 pkt proc. ponad wskaźnik inflacji. Oprocentowanie papierów 10-letnich spadnie o 1 pkt proc. do 1,7 proc. w pierwszym roku, później natomiast będzie ustalane jako suma wskaźnika inflacji 1 pkt proc. marży (dotychczas 1,5 pkt proc.). 

Najgłębsze cięcie w pierwszym roku dotknie sześcio- i 12-letnich obligacji rodzinnych, zarezerwowanych dla uczestników programu Rodzina 500 Plus. Odsetki od nich spadną w pierwszym roku do 1,5 oraz 2 proc. (dotychczas 2,8 oraz 3,2 proc.), w kolejnych latach będą one natomiast uzależnione od inflacji powiększonej odpowiednio o 1,25 i 1,5 pkt proc. marży (dotychczas 1,75 i 2,0 pkt proc.).

Będzie to pierwsze cięcie odsetek dla obligacji detalicznych od ponad trzech lat, co Ministerstwo Finansów tłumaczy sytuacją rynkową. 

- Zmiana warunków oprocentowania obligacji oszczędnościowych wynika z ich dostosowania do bieżących realiów rynkowych wynikających w głównej mierze ze zmiany parametrów polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny. Obniżeniu ulega oprocentowanie wszystkich oferowanych obligacji przy jednoczesnym zachowaniu preferencji dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego – powiedział Piotr Nowak, wiceminister finansów, cytowany w komunikacie.

Po trzech miesiącach tego roku łączna sprzedaż detalicznych obligacji skarbu państwa wynosiła rekordowe 7,16 mld zł. 

Więcej wiadomości kategorii Emisje