piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Mniej nieregulowanej sprzedaży obligacji w prywatnych ofertach

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 27 kwietnia 2018
Obowiązująca od 21 kwietnia nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi rozszerzyła definicję oferowania instrumentów finansowych, które jest nadzorowane przez KNF i wymaga jej zezwolenia. Nadzór liczy na „uporządkowanie sytuacji” ze sprzedażą akcji i obligacji przez pośredników bez odpowiednich uprawnień.

Komisja Nadzoru Finansowego, nie bez racji, zwraca uwagę, że w dotychczasowej praktyce informacje o oferowanych instrumentach finansowych prezentowane były potencjalnym inwestorom przez podmioty nienadzorowane. I nawet jeśli był to tylko zestaw wybiórczo przygotowanych informacji, to nierzadko z zamiarem skłonienia inwestora do nabycia instrumentów finansowych, na przykład obligacji emitowanych w drodze oferty niepublicznej. Innymi słowy, KNF dostrzegła istniejący od dawna problem oferowania instrumentów finansowych przez nienadzorowanych pośredników i wyszła z odpowiednią inicjatywą zmian w ustawie o obrocie.

Obowiązujące od 21 kwietnia zmiany rozszerzają definicję oferowania instrumentów. Znajduje się w niej między innymi prezentowanie informacji o instrumentach finansowych, także indywidualnie oznaczonym adresatom. Chodzi o promowanie i zachęcanie do nabycia akcji lub obligacji.

Zdaniem KNF, nowa definicja oferowania znacznie rozszerzy krąg podmiotów, których działalność podlega nadzorowi, a także wymaga uzyskania zezwolenia Komisji.

Przyjęte rozwiązanie pozwoli na uporządkowanie sytuacji związanej z oferowaniem i eliminowanie podmiotów, które nie posiadając zezwolenia, nakłaniałyby inwestorów w różnorodny sposób m.in. do nabywania oferowanych akcji lub obligacji – poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego.

Ponadto, nowelizacja ustawy o obrocie wyróżniła też w procesie oferowania instrumentów finansowych usługi przyjmowania i przekazywania zleceń. Ma to wyeliminować sytuację, w której inwestorzy składający zapisy na akcje lub obligacje za pośrednictwem firmy inwestycyjnej lub banku nie mieli statusu klientów tych instytucji.

Zgodnie z nowym brzmieniem ustawy (…), jeżeli firma inwestycyjna lub bank będzie m.in. przyjmował od inwestora zapis na akcje lub obligacje w ramach oferty i kierował zapis do emitenta, na rzecz tego inwestora będzie świadczona usługa przyjmowania i przekazywania zleceń. W konsekwencji zastosowanie znajdzie cały reżim ochronny klienta, wynikający z odpowiednich przepisów prawa (np. obowiązki informacyjne, przeprowadzanie testu odpowiedniości, dopasowanie oferty do profilu) – podała KNF.

W wyniku wprowadzonych zmian nadzór będzie miał „znacznie większe uprawnienia nadzorcze w zwalczaniu nieprawidłowości w procesie oferowania, w tym ze zjawiskiem tzw. misselingu”.

Jednocześnie KNF przypomniała także, że każdy, kto prowadzi działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia zawartego w odrębnych przepisach, podlega grzywnie do 5 mln zł.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst