wtorek, 26 listopada 2024

Newsroom

Mocny wzrost stawek WIBOR

msd | 7 kwietnia 2022
Po środowej decyzji RPP trzy- i sześciomiesięczne stawki WIBOR wzrosły w czwartek kolejno do 5,26 i 5,46 proc. Rynek wycenia jednak, że do wakacji wzrosną jeszcze o około 120 pb.

W ślad za niespodziewaną decyzją Rady o podniesieniu stopy referencyjnej o 100 pb. do 4,5 proc. stawki WIBOR zanotowały w czwartek trzeci największy wzrost w tym cyklu. Trzymiesięczny WIBOR podskoczył o 34 pb. do 5,26 proc., a stawka sześciomiesięczna dołożyła 27 pb., zatrzymując się na 5,46 proc. Jeśli wierzyć coraz wyższym wycenom z rynku terminowego, do końca wzrostów stóp procentowych jeszcze daleko.

Według kontraktów FRA, przez trzy najbliższe miesiące stawki WIBOR wzrosną jeszcze o około 120 pb., by w wakacje osiągnąć prawie 6,5 i 6,7 proc. kolejno dla trzy- i sześciomiesięcznego tenoru. Na ich spadki przyjdzie poczekać do przyszłego roku, i to bardziej jego połowy niż początku. 

Przy strukturze krajowego rynku korporacyjnego długu, gdzie 85 proc. giełdowych serii obligacji (97 proc. zadłużenia) opiera się o stawki WIBOR, obecna sytuacja pozostaje wyjątkowo korzystna dla inwestujących na rynku papierów dłużnych firm. Oczywiście pod jednym kluczowym warunkiem, że drastyczny wzrost kosztów odsetkowych (i innych kosztów, być może nawet bardziej istotnych) nie pogrąży wypłacalności przedsiębiorstw. Wszak przy średniej marży na poziomie 3,6 pkt proc. ponad WIBOR (obliczenia własne) hipotetyczny roczny koszt obsługi każdych 10 mln zł zadłużenia wzrósł od początku października o 0,5 mln zł.

Póki co, średnie oprocentowanie notowanych na Catalyst zmiennokuponowych obligacji to 6,51 proc. wobec 3,77 proc. na początku października ubiegłego roku, co oznacza, że wzrost kuponów na razie pokrył niewiele ponad połowę ruchu samych stawek WIBOR. Gdyby już dziś wszystkie serie miały uwzględnić czwartkowy WIBOR, średnie oprocentowanie notowanych na GPW złotowych korporatów wyniosłoby lekko ponad 9 proc. 

Jeśli rynkowe oczekiwania okażą się trafne, w drugiej połowie tego roku przeciętna stopa na zmiennokuponowych korproratach może przekroczyć nawet 10,2 proc. 

Więcej wiadomości kategorii Catalyst