wtorek, 26 października 2021

Newsroom

Moody’s podniósł ratingi długu trzech banków hipotecznych

msd | 09 grudnia 2020
Agencja Moody’s podniosła ocenę listów zastawnych ING Banku Hipotecznego i PKO Banku Hipotecznego do Aa1, a mBanku Hipotecznego do Aa2.

Ocena listów zastawnych wyemitowanych przez banki hipoteczne ING i PKO została podniesiona o dwa stopnie (z Aa3 do Aa1). W przypadku mBanku Hipotecznego rating wzrósł zaś o jeden stopień (z Aa3 do Aa2).

Decyzję o zmianie ratingów Moody’s tłumaczy podniesieniem maksymalnej oceny, jaką mogą uzyskać polskie papiery dłużne. W miniony poniedziałek, w ślad za aktualizacją metodologii, agencja podniosła bowiem to ograniczenie (tzw. country ceiling) właśnie z Aa3 do Aa1.

Wydane przez Moody’s ratingi Aa1 i Aa2 to odpowiednio druga i trzecia najwyższa ocena na skali ratingowej, odpowiednik AA+ oraz AA w nomenklaturze stosowanej przez agencje Fitch i S&P.

Na Catalyst znajduje się 50 serii listów zastawnych wyemitowanych przez banki hipoteczne. Ich łączna wartość to około 23 mld zł (wobec 43 mld zł dla obligacji korporacyjnych). Lecz do giełdowych transakcji tym rodzajem długu dochodzi tylko sporadycznie lub wcale. 

Czwarty z działających operacyjnie banków hipotecznych – Pekao Bank Hipotecznych – korzysta natomiast z usług agencji Fitch, która ocenia jest listy zastawne na A- z perspektywą negatywną.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi